Michaela Maňáková

Michaela Maňáková

Po roční pauze se opět můžou diváci České televize těšit na oblíbenou televizní show StarDance ...když hvězdy tančí. V pořadí již 11. ročník odstartuje na podzim letošního roku. Pořadem bude diváky provázet ostřílená moderátorská dvojice v podání Marka Ebena a Terezy Kostkové. Desítka slavných českých osobností bude moci publiku představit své taneční dovednosti za doprovodu zkušených profesionálů. Kromě soutěžních párů čeká tento ročník i spousta zajímavých tematických novinek. Ostatně i vy, kteří tuto soutěž sledujete, budete mít možnost svými hlasy rozhodnout, kdo se stane novým králem tanečního parketu.
Mnoho žen, které žijí v kulturně vyspělejších oblastech světa, dnes vnímá genderovou nevyváženost jako cizí slovo. Můžeme zaznamenat, že již ve spoustě evropských států ovládají ženy velké marketingové společnosti nebo se například mohou angažovat také v politice. I v dnešní době však existují země, kde platí úplně jiná pravidla a v čele společnosti stojí převážně mužská část populace. Své o tom ví i příslušnice kmene Samburu afrického státu Keňa. Ty se cítily ze strany svých manželů natolik omezené, že si založily svou vlastní vesnici. Osada s názvem Umoja se těší dlouholeté tradici a pořád se rozrůstá. Zároveň je útočištěm pro ženy, které se ocitly v těžké životní situaci. Představme si tedy místo, kde odpradávna vládnou tyto „samburské“ amazonky.
Napříč celým světem oslavují lidé 14. února svatého Valentýna, tedy mezinárodní den všech zamilovaných. Každý z nás však tento svátek vnímá zcela odlišně. Někteří objednávají pro své drahé polovičky romantické večeře či víkendové pobyty, jiní tohle datum pokládají za úplně běžný den. Zejména Češi svatého Valentýna příliš neslaví a za svátek lásky považují spíše První máj. Řada ostatních zemí se však může pyšnit spoustou zajímavých tradic, které se pojí právě s Valentýnem.
Vychovatel židovských dětí či krotitel esesáků. I tímto způsobem si můžeme připomenout člověka jménem Alfred Hirsch. Tento židovský pedagog, a především zapálený sportovec, pomáhal dětem přežít v nelidském prostředí koncentračních táborů. Náročné podmínky holokaustu jim usnadňoval vymýšlením různých aktivit a sportovních činností. Samotného Hirsche nacisté věznili nejprve v Terezíně a později v polské Osvětimi. Zemřel ve věku 28 let. Kolem jeho smrti však panuje spousta nejasností.