pá., 12. únor 2021 13:49

Svatý Valentýn aneb jak oslavují svátek zamilovaných v zahraničí

svátek zamilovaných se slaví po celém světě svátek zamilovaných se slaví po celém světě Zdroj: pexels.com
Napříč celým světem oslavují lidé 14. února svatého Valentýna, tedy mezinárodní den všech zamilovaných. Každý z nás však tento svátek vnímá zcela odlišně. Někteří objednávají pro své drahé polovičky romantické večeře či víkendové pobyty, jiní tohle datum pokládají za úplně běžný den. Zejména Češi svatého Valentýna příliš neslaví a za svátek lásky považují spíše První máj. Řada ostatních zemí se však může pyšnit spoustou zajímavých tradic, které se pojí právě s Valentýnem.

Úcta k mužům v Japonsku
V Japonsku se tento svátek nese především v duchu rozmazlování mužů. Ačkoli tradiční japonská kultura hlásá, že z ženy by měla během projevování citů vyzařovat jakási plachost, tento den se mohou cítit naprosto neomezeně. Svým partnerům, kamarádům či kolegům v práci dávají dárky, nejčastěji v podobě čokolády, aby tak vyjádřily svou úctu nebo lásku k nim. Jednotlivé druhy čokolád by měly symbolizovat vztah mezi mužem a ženou.
Na své si však v Japonsku přijdou i ženy. Pro ně je tímto „dnem D“ 14. březen, kdy Japonci oslavují tzv. Bílý den. Zde se tentokrát činí muži a své ženy zahrnují dárky v podobě oblečení, spodního prádla, šperků a samozřejmě čokolád. Platí zde také jedno nepsané pravidlo, že hodnota dárku by měla být dvakrát až třikrát vyšší než dárku, který dostal muž od ženy na svatého Valentýna.

Dánky žádají své partnery o ruku

K poměrně netradiční zvyklosti přistupují na Valentýna lidé v Dánsku. Svátek zamilovaných je pro Dány zejména dnem, kdy by žena měla požádat svého partnera o ruku. Pokud muž svou přítelkyni odmítne, musí jí koupit dvanáct párů hedvábných rukavic nebo punčoch. Tento zvyk zde vyznávají již od 13. století.
Mezi další oblíbené a poměrně originální tradice patří v Dánsku posílání tzv. „Gaekkebrev“ neboli vtipných veršovaných psaníček. Tato rýmovaná přáníčka posílají muži ženám a jsou anonymní. Obsahují však nápovědu v podobě počtu písmen, které má jméno odesílatele. Ženy tak mají za úkol uhádnout do Velikonoc jméno muže, který jim přáníčko poslal. Pokud žena jméno uhádne, vyhrává velikonoční vajíčko. Pokud ale hádanku nerozluští, tak musí naopak darovat vajíčko odesílateli přáníčka, který se k autorství valentýnky přihlásí právě v době Velikonoc.

Hromadné svatby na Filipínách

Na Filipínách se v den svatého Valentýna mohou radovat hlavně méně bohaté páry, které touží po svatbě. Stát zde totiž pořádá hromadné svatby, které také sponzoruje. 14. února si tak řeknou společně své ano stovky párů. Svatby se mohou klidně odehrát uprostřed nákupních center nebo na jiných veřejných místech. Zároveň se do této tradice mohou zapojit již sezdané páry, které si tak svůj velký den chtějí jednoduše zopakovat. V roce 2012 tak v této zemi právě na Valentýna uzavřelo manželství neuvěřitelných 2000 zamilovaných párů.

Paříž – evropská metropole lásky

Francouzi jsou pověstní nejen svou láskou k dobrému jídlu, ale také k ženám. Není tedy divu, že obyvatelé tohoto státu považují oslavy svatého Valentýna za důležité. Jednou z tradic v zemi šarmu a elegance je, že muž vaří ženám slavnostní večeři. Ty v tento den pouze odpočívají a nechávají se hýčkat svými partnery. Jedním z oblíbených valentýnských pokrmů je například filet z lososa nebo krevety na různé způsoby.
Mezi oblíbenou tradici, kterou však musela tamní vláda zrušit kvůli stoupajícímu chaosu, patřila tzv. „loterie lásky.“ Svobodní lidé volali směrem k protějšímu domu jméno osoby, po které toužili, a pokud jim dotyčný nebo dotyčná odpověděli, utvořili pár. Muži, kteří se domnívali, že si svou partnerku vybrali špatně, ji mohli vyměnit za novou. Takhle opuštěné ženy se poté téhož dne vydaly na slavnost ohňů, kde spálily fotografie a obrázky muže, který je zklamal.

Spojené státy americké aneb jak se slaví svátek zamilovaných za oceánem

Pro Američany je naprosto typické oslavovat Valentýna nejen mezi partnery. Lásku si vyznávají se všemi členy jejich domácností, dokonce i s domácími mazlíčky. Pro děti ve školách znamená svátek Valentýna den volna. Do školy sice chodí, ale celý den pouze hrají hry a plní různé aktivity, které pro ně učitelé připraví. Děti si mezi sebou dávají sladkosti a společně vytvářejí valentýnská přáníčka.
V Americe jsou velmi oblíbené tzv. Valentine´s parties, tedy valentýnské párty, a to hlavně u mladých a svobodných děvčat. Také zde můžete oslavovat pouze v kruhu přátel. Parta se sejde u jednoho doma, povídají si a sní se připravené jídlo. I v tomto státě však existují muži nebo ženy, kteří dávají přednost osamělému slavení u televize s popcornem v ruce. Stejně jako po celém světě.

Zobrazeno 1316 krát
Naposledy upraveno: so., 20. únor 2021 23:33
Pro psaní komentářů se přihlaste