čt., 11. únor 2021 16:35

Fredy Hirsch, nejznámější osvětimský sportovec by oslavil 105 let

Fredy Hirsch Fredy Hirsch Zdroj: pametnaroda.cz
Vychovatel židovských dětí či krotitel esesáků. I tímto způsobem si můžeme připomenout člověka jménem Alfred Hirsch. Tento židovský pedagog, a především zapálený sportovec, pomáhal dětem přežít v nelidském prostředí koncentračních táborů. Náročné podmínky holokaustu jim usnadňoval vymýšlením různých aktivit a sportovních činností. Samotného Hirsche nacisté věznili nejprve v Terezíně a později v polské Osvětimi. Zemřel ve věku 28 let. Kolem jeho smrti však panuje spousta nejasností.

Milovníkem pohybu už od dětství
Fredy Hirsch se narodil v německých Cáchách do emancipované židovské rodiny. Od raného dětství měl obrovský zápal pro sport a také skauting. Působil v židovských spolcích Makabi Hacair a Německém židovském skautském hnutí. V roce 1935 emigroval devatenáctiletý Fredy do Československa, kde se věnoval sportovní výchově a práci s mládeží. Na židovském sportovišti Hagibor v Praze, kam mohli židé chodit i za okupace, vedl různá cvičení. V této činnosti pokračoval i v terezínském ghettu, kam jej deportovali v prosinci 1941. Zde Hirsch zavedl spolu se svými podřízenými vychovateli přísná pravidla, zejména v Oddělení pro mládež. U svých svěřenců posiloval fyzickou zdatnost, ale také jim četl a hrál divadlo. Jak uvedla po válce jedna z jeho bývalých spolupracovnic, které se podařilo strašlivé období přežít: „My jsme se snažili pod jeho vedením vybudovat ostrůvek lidskosti, aby měly děti sportovní a kulturní aktivity. Aby mohly jednoduše žít jako dřív.“
O dva roky později jej spolu s dalšími 5000 vězni nacisté přemístili do Osvětimi. Zde však neprošli obvyklou selekcí, rodiny se mohly stýkat a Fredy Hirsch přesvědčil nacisty, aby mohl zřídit a vést dětský blok. Dbal v něm na to, aby vychovatelé i v ubohých podmínkách pečovali o čistotu dětí a organizovali pro ně vyučování.
Nejasné příčiny Hirschovy smrti
V noci z 8. na 9. března 1944 zemřelo v táboře 3800 židovských vězňů včetně dětí a Fredyho Hirsche. Než však k tragické události došlo, informace o jejím uskutečnění se předčasně dostaly k obětem. Mezi vězni se tak začala připravovat hromadná vzpoura, v jejímž čele měl stát právě samotný Hirsch. Než však k jejímu naplnění došlo, členové tábora našli Fredyho v bezvědomí po otravě prášky.
Právě zde dochází k mnoha odlišným spekulacím o příčinách jeho otravy. Jedna z verzí je, že mu tamní zdravotníci záměrně podali vyšší dávku uklidňujícího léku, o který požádal, aby mu zabránili vyvolat masakr. Jiné podání naznačuje, že se rozhodl zemřít sám, protože nedokázal ochránit své svěřence. Žádné objasňující důkazy jeho smrti však nemáme.
Drahý Fredy – film o hrdinovi holokaustu
Izraelský režisér Rubi Gat natočil v roce 2018 film, který vypráví o životě a zásluhách Fredyho Hirsche. Čeští diváci mohli film vidět od poloviny dubna již zmíněného roku v rámci Měsíce queer historie.

Zobrazeno 1037 krát
Naposledy upraveno: ne., 14. únor 2021 21:12
Pro psaní komentářů se přihlaste