ne., 7. leden 2018 12:29

A zase ta novoroční předsevzetí

Soupis předsevzetí Soupis předsevzetí Zdroj: www.studenta.cz
A máme tu nový rok 2018! Pro někoho je to nový začátek a pro někoho přelomový bod, kdy konečně může zahodit vše, co se mu minulý rok nepovedlo a začít s čistým štítem! Na řadu přichází i novoroční předsevzetí, kterých si s příchodem roku dáváme spoustu. Prvotní nadšení do jejich plnění je obrovské, avšak horší už je to s jejich dodržováním. A jaká že jsou ty nejčastější předsevzetí, které se každoročně opakují?

 1. Přestanu kouřit!

Ano začneme hned takhle zhurta. Právě předsevzetí s kouřením totiž patří mezi ty nejčastější. A je jasné proč. Tak zaprvé ničí zdraví, to je jasný fakt, který už není potřeba dále rozvádět. Dalším důvodem je, že cigarety značně lezou do peněz, a jelikož se každým rokem zdražují, peněženka při jejich koupi stále čím dál hlasitěji pláče. Avšak právě toto předsevzetí patří mezi ty nejporušovanější. A důvod? Lidé nejsou na proces odvykání dostatečně připraveni. Často se stává, že si cigaretu zapálí při první příležitosti, kdy jim ji kamarád či známý nabídne sám od sebe. Pak už přichází koupě své vlastní krabičky a dodržování předsevzetí je fuč. Nutné je však říci, že někteří kuřáci s kouřením opravdu skoncují, jsou jich ovšem pouze 4 procenta ze všech.

 

2. Začnu více cvičit!

Nebo také začnu konečně cvičit! Tohle předsevzetí je typické zejména pro ženy. Ty jsou stále nespokojené se svojí postavou a mají nutkání ji vylepšit. Fitness centra mají tedy v průběhu ledna narváno. V březnu už jsou však opět volnější. Důležité totiž je najít si ten správný sport, který nás bude bavit a u kterého vydržíme déle než 14 dní. Zkrátka, že jej nebudeme brát jako povinnost. Nemusíme nutně navštěvovat fitko a zvedat „železo“. Existuje spoustu jiných variant sportu, který nás bude bavit. Pro inspiraci je to hot yóga, TRX cvičení, bosu cvičení, trampolíny či klasický aerobik. Stačí si z široké škály nabídky jen vybrat. A hlavně nepolevit!

 

3. Budu zdravě jíst a zhubnu

V období vánočních svátků jsme do sebe při návštěvách našich blízkých přímo rvali páté přes deváté. Když ty stoly plné jídla vypadaly tak lákavě a dobroty na nich ještě lákavěji, prostě jim nešlo odolat. Právě věčné přejídání spoustu lidí na začátku roku motivuje k tomu zamyslet se nad svým jídelníčkem a svojí životosprávou, a začít jíst alespoň trochu zdravěji. Tohle předsevzetí se v dnešní době těší stále větší oblibě, ale co je potěšující, i stále většímu dodržování. Lidé začínají zjišťovat, že i zdravá strava je výborná a navíc se internet jen hemží recepty na zdravá jídla, což je další plus. Můžeme si totiž dopřát například naši oblíbenou svíčkovou, avšak ve zdravější formě. A k čemu vede zdravá strava? Přeci k hubnutí. Je to tedy mnohem lepší než drastické diety.

 

4. Budu se více učit

Konečně tu máme jedno předsevzetí, které sé týká především studentů. Jen mám takový pocit, že jeho dodržení nevydrží ani do první zkoušky a že už všichni zase znovu vesele prokrastinují. Na tohle existuje jedna velice cenná rada a to, udělat si plán! Stanovit si krátkodobé cíle, co chceme v nejbližší době splnit. Dobrou pomůckou je i zapsat si ho na papír a dát na viditelné místo, abychom si jej často připomínali. A pak už si jen odškrtávat ty, které se nám podařilo splnit.

 

5. Budu šetřit peníze

Před Vánocemi jsme utratili spoustu peněz za vánoční dárky. Naše bankovní konto teď zeje prázdnotou a je na čase jej zase zaplnit. Jenomže těžko šetřit, když se studentským příjmem tak tak přežíváme z jednoho měsíce na druhý. Dobrou pomůckou je zapisovat si všechno, co si během jednoho měsíce koupíme. Po 30ti dnech, až si všechny položky spočítáme a uvidíme konečnou částku, se možná zhrozíme. A právě to nás donutí k tomu zamyslet se, že možná opravdu utrácíme za kraviny a že je spoustu věcí, které si můžeme odpustit, a tak přestat vyhazovat peníze za zbytečnosti.

 

6. Budu se více věnovat svojí rodině a přátelům

Všichni to máme podobně. Věčně jsme zaneprázdnění prací, školou, svými koníčky, a času na rodinu a přátele, nám často už moc nezbývá. Tohle předsevzetí se dá velice dobře dodržet. Stačí si jen umět naplánovat den tak, aby nám vyšel čas na všechno, co chceme.

 

7. Nebudu si už dávat žádné předsevzetí

Tohle je taky jedna z možností. Alespoň tak nepřijdete o iluzi a o zklamání z následného nedodržení předsevzetí a nesplnění úkolů.

 

 

A jak se motivovat k tomu, abychom předsevzetí dodržovali? Stanovte si malé cíle a jejich splnění vždy oslavte. Nekoupili jste si nový kabát nebo jste si místo hamburgeru dali salát? Výborně! Pochvalte se! Pokud totiž uděláte jakýkoli krok k dosažení svého předsevzetí, je to úspěch a je tedy důvod ho oslavit. Zkrátka se těšte z malých kroků a buďte pyšní na to, kdo jste, co děláte, a na to, že se pomalu stáváte tím, kým chcete být.

Zobrazeno 1997 krát
Naposledy upraveno: po., 8. leden 2018 13:15
Pro psaní komentářů se přihlaste