st., 7. prosinec 2022 10:48

Album Thriller slaví čtyřicet let, dodnes je nejprodávanější deskou v historii

Album Thriller Album Thriller Zdroj: Epic Records image
Čtyřiadvacetiletý Michael Jackson trpěl stigmatem černé pleti. To mu nezabránilo stát se jedním z nejlepších zpěváků světa a 30. listopadu 1982 vydat Thriller, nejprodávanější desku v historii hudby.

30. listopadu 1982 se do prodeje dostalo nejúspěšnější album všech dob. Thriller. Interpretem není nikdo jiný než teprve čtyřiadvacetiletý Michael Jackson, dosud známý ze sourozenecké kapely Jackson 5. Jacksonova cesta do světa velkého showbyznysu nebyla jednoduchá. Hlavním problémem byla černá barva jeho pleti. Nově vzniklá hudební televize MTV odmítá hrát klipy s černými zpěváky. Fotograf odmítne dát fotku Michaela Jacksona na titulní stranu časopisu, protože se bojí o snížený počet prodaných výtisků. Ani to nezastaví plachého čtyřiadvacetiletého kluka s buldočí povahou.

Již při natáčení desky Thriller mladý Jackson prohlašuje, že cílem je natočit album, kde každá píseň bude superhit a on se stane největší a nejbohatší hvězdou showbyznysu. Nahrávání alba kvůli tak vysokým ambicím trvá třičtvrtě roku a stojí třičtvrtě milionu dolarů, vznikne 30 písní, ale do světa se jich dostane jenom 9 nejlepších. V říjnu 1982 pustí producent Quincy Jones veřejnosti první ukázku z připravovaného alba, které má vyjít za měsíc. Píseň The Girl Is Mine, kde společně s Jacksonem vystupuje Paul McCartney, ale kritici i veřejnost odsoudí. V novinách vycházejí články o zklamání a obavách o podobě nového alba. Vše se ale změní, když naživo představí druhý singl Billie Jean. U této písně poprvé předvede Jackson svůj taneční um včetně legendárního moon walku. Následuje Thriller, jejíž název nese i samotné album. Klip k této písni trvá téměř čtrnáct minut a je to spíše krátkometrážní snímek obohacený o Jacksonovu hudbu.

I přes šílenství, které se strhlo po odhalení úvodních písní, MTV stále odmítá hrát Jacksonovu hudbu. Zde zasáhne šéf nahrávací společnosti CBS Walter Yetnikoff, který pod výhružkou odstřižení dodávek videoklipů prosadí Jacksona i na tuto hudební televizní stanici. Kvůli obrovské poptávce diváků musí nakonec MTV zařazovat téměř čtrnáctiminutový Thriller i dvakrát za hodinu. Zde už se vědělo, že album se stane megaúspěšným. Do dnes se alba prodalo více než 60 milionů kusů a drží tak první příčku v úspěšnosti vydaných desek. MIchael Jackson vyhrál za album Thriller v osmi kategoriích cen Grammy.

Zobrazeno 130 krát
Naposledy upraveno: čt., 8. prosinec 2022 17:31
Pro psaní komentářů se přihlaste