po., 30. říjen 2023 19:16

Anketa: Med zdraží. Kolik jsou za něj lidé ochotni zaplatit?

Kolik jsou lidé ochotni zaplatit za sklenici medu? Kolik jsou lidé ochotni zaplatit za sklenici medu? Zdroj: Tereza Klofáčová
Včelařská sezóna je u konce. Včely se ukládají k odpočinku a včelaři rekapitulují. Uplynulý rok hodnotí jako komplikovaný a nešťastný. Včelám nevyhovující počasí, kolísavé teploty a rozšíření některých nemocí a škůdců se projevilo i na ročním výnosu medu, který je ve srovnání s průměrem třetinový. Včelaři proto hovoří o dalším zdražování potraviny. Aktuálně odhadují nárůst ceny na desetiprocentní. Med je nedílnou součástí většiny českých domácností. Jak moc ho lidé mají rádi? A kolik jsou za něj ochotni zaplatit?

Václav Borýsek, 78 let, důchodce, Zlechov 

U nás doma máme med rádi. Přidáváme ho do čaje, pečeme s ním. Já osobně ho užívám i preventivně. Už dlouhá léta začínám každou snídani jednou malou lžičkou medu. Získáváme ho od regionálních výrobců, v obchodě ho kupuji jen minimálně. S manželkou ročně spotřebujeme asi 5 kilogramů medu. Ze zdražení radost samozřejmě nemám, ale místní včelaře podpořím rád a cena pro mě není rozhodující. 

medová anketa Václav Borýsek

Jiří Fišer, 84 let, důchodce, Olomouc 

Med mám rád. Míchám si ho s jogurtem a koktejlem. Za měsíc zkonzumuju jednu sklenici medu, moje roční spotřeba se může pohybovat okolo 11 kilogramů. Med bych si rozhodně neodepřel a koupil bych si ho za jakoukoliv cenu, v případě většího zdražení bych asi ale snížil jeho dávky. 

medová anketa Jiří Fišer

Zuzana Jirásková, 21 let, studentka, Ústí nad Orlicí 

Med mi nechutná. Používám ho minimálně, hlavně při pečení. Svoji roční spotřebu bych odhadla asi na 10 lžic, když mám výjimečně medový rok, může jich být 15. Zdražení medu mi tedy nevadí. Sklenice mi vydrží dlouho a zaplatím za ni prostě tolik, kolik si prodávající řekne. 

medová anketa Zuzana Jirásková

Taras Klok, 33 let, pracovník charity, Olomouc

Já mám med moc rád. Ze všeho nejraději si ho dávám do čaje. Kupuji si ho v obchodě, dobře si ale přečtu etiketu a posoudím jeho kvalitu. Ročně spotřebuji asi jednu sklenici, tedy 900 gramů medu. Co se týká zdražení, trošku si klidně připlatím. Tisícikorunu bych ale za sklenici medu určitě nedal. 

medová anketa Taras Klok

Barbora Smětáková, 27 let, lékařka, Uherské Hradiště 

Sice mám med ráda, ale moc často ho nepoužívám. Sáhnu po něm asi jenom při pečení a vaření, například losos na medu patří k mým oblíbeným receptům. Med dostávám od rodičů, kteří mají kamaráda včelaře a zásoby získávají přímo od něj. Já sama za rok medu moc nespotřebuji, svědomitě to za mě ale dohání právě mamka s taťkou. Ti ho používají pořád. Cena do dvou set padesáti korun českých za kilogram medu se mi zdá přijatelná. 

medová anketa Barbora Smětáková

Dagmar Šénová, 56 let, žena v domácnosti, Olomouc 

Já i moji synové máme med rádi. Nejčastěji ho používám na slazení čaje. V obchodě med vůbec nekupuji, obstarávám si ho od svých známých včelařů. Dokonce můj švagr byl dlouhá léta včelařem, a to i přesto, že je silný alergik. V loňském roce ale o svá včelstva přišel a zatím to nevypadá, že by se ke včelaření chtěl vracet. Letos jsem kupovala sedmičku medu za 150 korun českých a už to se mi zdálo drahé. Více než dvě stovky za kilogram určitě nedám. 

medová anketa Dagmar Šénová

Zobrazeno 181 krát
Naposledy upraveno: út., 31. říjen 2023 12:08
Pro psaní komentářů se přihlaste