Tereza Klofáčová

Tereza Klofáčová

Že Česká republika neprožívá zrovna nejveselejší časy, to pocítil nejeden její občan. Následkem koronavirové pandemie, Ruskem vyvolaného válečného konfliktu na Ukrajině a několika dalších okolností, ať už vnitřních nebo vnějších, trápí naši malou zemi nemalé problémy – hospodářského, sociálního či politického charakteru. A protože blaničtí rytíři se pořád ne a ne probudit, české země se jal zachraňovat Jindřich Rajchl.
Zpravodajství je obvyklou součástí života většiny lidí. Setkávají se s ním dnes a denně. Zprávy se hrnou odevšud, z televize, rádia či internetu, také sociální sítě jsou jimi naplněné. Velké množství novin, stanic, portálů, webů nebo účtů otevírá spousty dveří k získání zpráv. Odkud lidé čerpají novinky ze světa zpravodajství nejčastěji?
Na 21. březen připadá Světový den Downova syndromu. Jeho cílem je rozšířit povědomí o lidech s Downovým syndromem a také o syndromu samotném. Lidé napříč generacemi si oblékli rozdílné ponožky, aby vyjádřili podporu všem stiženým touto diagnózou.
Světový pohár v biatlonu 2022/23 zná své vítěze. Velký křišťálový glóbus získali Nor Johannes T. Bø a Francouzka Julia Simonová. Poslední závod kariéry za sebou mají Němka Herrmannová-Wicková, Francouzka Chevalierová-Bouchetová i Norka Olsbuová Røiselandová, v jeho cíli na ně čekaly velkolepé oslavy.
Ačkoli sezóna většiny památek začíná až v dubnu, některé památkové objekty napříč republikou se lidem otevřely už na začátku března. Bouzov, Karlštejn či Žebrák, první návštěvníky přivítal i zámek Buchlovice na Uherskohradišťsku.
Říká si Ozvěna a píše básně. Dvaadvacetiletá Kateřina S. z Brna se tvorbě poezie věnuje déle než šest let, během nich napsala spoustu básní rozmanitých podob i motivů. Před dvěma lety vydala svou první, prozatím neoficiální sbírku. „Ve tvorbě poezie jsem našla osobní terapii. Zároveň je to fajn způsob, jakým může být tvořivý úplně každý,“ míní o svém koníčku.
V České republice dochází v posledních letech k poklesu přesto stále vysoké úrovně rozvodovosti. Úbytek rozvodovosti souvisí jednak se zmenšujícím se množstvím lidí, kteří se rozhodnou pro vstup do sňatku, a jednak s covidovou pandemií, během níž lidé čelili jiným obtížím a soudy fungovaly jen v omezené míře. Stále větší zájem je o partnerské poradny, kam manželé chodí konejšit své lockdownem poznamenané vztahy.
V letošním roce uvítala Zoo Zlín historicky nejvyšší počet návštěvníků. Jako poděkování za úspěšnou sezónu a dlouhodobou podporu si její vedení připravilo speciální vstupné. V týdnu od 7. do 13. listopadu se mohli obyvatelé Zlínského kraje projít jejím areálem za symbolických 20 korun.
Posledním říjnovým víkendem skončila sezóna většiny památkových objektů v České republice. Své brány na zimu pro veřejnost uzavřel i slovácký hrad Buchlov, v nadcházejících dnech podstoupí dlouhý proces zazimování. I přes pokles návštěvníků je uplynulá sezóna 2022 hodnocena jako úspěšná.