Tereza Klofáčová

Tereza Klofáčová

V neděli odstartoval desátý ročník soutěže International Balaton Carp Cup (IBCC). Loňskému ročníku kralovali Češi. Rudolf Soukup, Robert Broda, Martin Witschel a Patrik Bednář vytáhli z největšího jezera střední Evropy úlovky, jejichž celková váha vystoupala vysoko nad hranici tuny a čtvrt. Také letos to pro naši zemi vypadá slibně, téměř třetina ze tří stovek zaregistrovaných týmů reprezentuje české barvy. Česká televize (ČT) však jako by toto žhavé železo nechtěla kout. Zatímco například přímé přenosy z pokerových turnajů nebo ze Španělské basketbalové ligy v jejím programu nechybí, hledáte-li jakoukoliv zmínku o zdarech a nadějích českého sportovního rybaření, je to samá voda.
Barbara Kanyzová je hudebnice z Ostravy. V divadle Mír působila v kapele Dneska a v období lockdownu účinkovala na streamech Tří Tygrů. V roce 2021 vydala své zatím jediné sólové album s názvem Vzpomněnky. Věnuje se také buskingu, tedy pouličnímu umění. „Zpočátku každého pouličního vystoupení se vždycky bojím a jsem dost nervózní. Ale když pak vidím, že se lidé na chvíli zastaví a můj koncert jim odlehčí rutinní den, je to potrava pro moji duši,“ říká o formě, kterou se snaží lidem zprostředkovat kulturu zdarma.
po., 11. březen 2024 12:47

Anketa: Jaký je váš vztah ke sportu?

Vydali jsme se do olomouckých ulic, abychom zjistili, jaký mají lidé vztah ke sportu. Zatímco pro někoho je pohyb oblíbenou a nepostradatelnou aktivitou dne, na jiného jdou mdloby jen při zaslechnutí slova sport. Duší fanouška se ale pyšní téměř všichni.
S koncem roku se již tradičně pojí rekapitulování a hodnocení. Jaký byl letošní rok 2023 z pohledu přírodních věd a knih o nich? Hojně se publikovalo u nás i v zahraničí. Velký čtenářský zájem vzbudila například kniha O původu času: Konečná teorie Stephena Hawkinga, jejíž autorem je belgický kosmolog Thomas Hertog. V České republice vyšla vůbec první monografie zabývající se anatomií a jejími dějinami.
Chemik František Švec se letos stal laureátem Ceny Neuron. Nadační fond Neuron mu ji udělil za celoživotní přínos vědě a posílení jména České republiky ve světě. Švec vyvinul speciální materiál pro separaci a analýzu chemických látek, který se využívá například při kontrole znečištění vody anebo při výrobě léků. Ačkoli základy svého životního objevu položil už v Česku, teprve díky kariéře v USA mohl své dílo rozvinout naplno.
Bez práce nejsou koláče. A tak není neobvyklé, že si studenti ke školním povinnostem přidávají i ty pracovní. Se studentskou brigádou má zkušenost také dvacetiletá studentka medicíny Viktorie Matoušková. Už čtyři roky pracuje jako průvodkyně na jednom z nejstarších hradů na Moravě, na Buchlově. „Hrad Buchlov je pro mě srdeční záležitostí. Zpočátku jsem si myslela, že to bude jenom místo, kam budu chodit na brigádu, velice rychle jsem ale pochopila, že to bude mnohem víc,“ prozrazuje.
Jedenáctého listopadu si svět připomíná válečné veterány. Původně se jednalo o vzpomínku na vojáky z první a později i druhé světové války, dnes je tento den připomínkou vojenských účastníků všech válečných konfliktů. Vzpomínkové akce se konají v demokratických zemích Evropy, USA a Kanadě. Nejrozšířenějším symbolem Dne je květ vlčího máku, který si lidé napříč světem připínají na oblečení nebo doplňky, aby tím vzdali hold všem válečným veteránům.
Včelařská sezóna je u konce. Včely se ukládají k odpočinku a včelaři rekapitulují. Uplynulý rok hodnotí jako komplikovaný a nešťastný. Včelám nevyhovující počasí, kolísavé teploty a rozšíření některých nemocí a škůdců se projevilo i na ročním výnosu medu, který je ve srovnání s průměrem třetinový. Včelaři proto hovoří o dalším zdražování potraviny. Aktuálně odhadují nárůst ceny na desetiprocentní. Med je nedílnou součástí většiny českých domácností. Jak moc ho lidé mají rádi? A kolik jsou za něj ochotni zaplatit?
Buchlovice – Chřibské třiatřicítce patřila na Slovácku již tradičně první říjnová sobota. Slunečné počasí a čtyři turistické trasy přilákaly do chřibských lesů téměř dvěstěpadesát lidí. Letošní padesátý první ročník se tak pyšní jednou z nejvyšších účastí vůbec.
Že Česká republika neprožívá zrovna nejveselejší časy, to pocítil nejeden její občan. Následkem koronavirové pandemie, Ruskem vyvolaného válečného konfliktu na Ukrajině a několika dalších okolností, ať už vnitřních nebo vnějších, trápí naši malou zemi nemalé problémy – hospodářského, sociálního či politického charakteru. A protože blaničtí rytíři se pořád ne a ne probudit, české země se jal zachraňovat Jindřich Rajchl.
Strana 1 z 2