pá., 7. únor 2020 17:04

Boj o sestup podobně jako před čtyřiceti lety, Pardubice i Litvínov tehdy záchranu zvládly

Pardubice bojují o udržení podobně jako před čtyřiceti lety Pardubice bojují o udržení podobně jako před čtyřiceti lety Zdroj: (Zdroj: HC-Litvínov web)
Psal se konec sezóny 1979/1980, když v nejvyšší československé hokejové soutěže vrcholil boj o záchranu. V jedněch z hlavních rolí se stejně jako dnes tehdy představily Pardubice a Litvínov, které se nakonec zvládly zachránit a do nižší soutěže sestoupila po dlouhých letech na výsluní brněnská Kometa. V čem je dnešní boj o záchranu stejný a stačily by dnešní výsledky na udržení ligové příslušnosti i v roce 1980? Odpoví následující článek.

Česká potažmo československá hokejová mapa na začátku 80. let vypadala podstatně jinak než dnes. Ligovou příslušností se tehdy mohly pochlubit tři slovenské týmy. Jeden z budoucích nejbohatších celků ligy Třince, se topil na dně Národní hokejové ligy ve skupině B (obdoba dnešní Chance ligy) a na jejím čele spolu sváděly souboje celky Gottwaldova nebo Olomouce. V nejvyšší hokejové soutěži tehdy panoval tuhý boj o to, kdo si pro sezónu 1980/1981 udrží ligovou příslušnost a kdo naopak zamíří do zmíněné Národní hokejové ligy.

V tom hokejovém dramatu sehrály tehdy hlavní roli týmy Pardubic, Litvínova a Brna. Dva ze tří celků, které bojují o záchranu i dnes.

Je potřeba také připomenout, že tehdejší bodovací systém byl v mnohém jiný než v dnešní době. Za výhru se dávaly 2 body, za remízu 1. Prodloužení se nehrálo. Vlivem účasti pouze 12 týmu se také hrálo o 8 zápasů méně než v současnosti.

Pojďme ale porovnat postupně jednotlivé účastníky dnešních bojů o záchranu.

Hokejistům z východních Čech tehdy stačilo na záchranu 35 bodů ve 44 zápasech. Pokud jejich výsledky rozpočítáme, urvali tehdy východočeši 15 výher 5 remíz a 24 porážek. V dnešní době a tedy roce 2020 mají Pardubice už po odehraných 44 zápasech 6 výher a 10 zápasů, které dospěly prodloužení. V tehdejším bodovacím systém by tak Pardubice měly pouhých 22 bodů. I to by jim ale na záchranu stačilo. O něco lépe na tom by na tom byl Litvínov.

Chemici tehdy o udržení bojovali až do předposledního 43. kola. Kdy vyhráli v Brně 1:3 a mohli slavit záchranu. Tenkrát ale stejně jako dnes stáli na předposlední pozici.

A také letošní výsledky by Litvínov udržely nad vodou. Černožlutí totiž devětkrát vyhráli a šestkrát dotáhli zápasy alespoň do prodloužení. Sečteno podtrženo. Litvínov by v roce 1980 za své výkony obdržel 24 bodů.

Nejhůře by tak z celé poslední trojky vyšly Vítkovice. Ty sice v roce 1980 skončily na 4. místě. Z dnešního pohledu by to byly ale právě ony, které by sestoupily do národní hokejové ligy. Za 5 výher a 8 remíz, by si Ostravané připsali pouhých 18 bodů. To by se rovnalo sestupu.

A Kladno, které se po šesti prohrách začalo sestupu také blížit by se udrželo tak jako tak. Letošní výsledky by mu stačily na 24 bodů. Jenže tehdejší Poldovka byla na druhé straně tabulky s mnohem příjemnějšími starostmi. Navíc v roce 1980 válcovala ligu. Až si nakonec připsala další titul do své sbírky. Pád přišel až o mnoho let později.


Zobrazeno 525 krát
Naposledy upraveno: ne., 9. únor 2020 22:34
Pro psaní komentářů se přihlaste