út., 18. duben 2023 23:07

"Chtěla bych se dostat na Mistrovství ČR," komentuje svou kariéru v jezdectví Adéla Kovandová

Adéla Kovandová a její kůň Chico Grande Adéla Kovandová a její kůň Chico Grande Zdroj: Adéla Kovandová
Budoucnost českého parkuru Adéla Kovandová, se aktivně věnuje jezdectví už osm let. Momentálně působí v jezdecké stáji Petra Netušila a v budoucnu by se chtěla dostat na mistrovství ČR. Často se setkává s názory, že jezdectví není sport. Poukázala na to, co vše to obnáší a jak náročné to opravdu je.

Setkáváte se s názorem, že jezdectví není sport?

Setkávám se s tím dost často. Hodně lidí to jako sport vůbec nebere, ale já bych řekla, že to tak není.

Jak na to reagujete?
Většinou to už ani nevnímám. Ze začátku jsem se snažila těm lidem vysvětlit, že to není jenom o tom, že sedíte na tom koni, nakopnete ho a on jede. Opravdu tam musíte mít hodně svalů, velkou fyzičku, protože s tou mám třeba já problémy občas, když jedu a je to hodně náročný. Ono se to nezdá, když na to koukáte, tak to vypadá, že to je jednoduchý, ale když pak na tom koni sedíte, tak je to mnohem složitější.

Jaká je komunita kolem jezdectví?
Komunita přímo v naší stáji bych řekla, že jsme jedna velká rodina. Tam jsme všichni spolu nějakým způsobem v pohodě. Všechno si řekneme na rovinu a tak. Napříč stájemi se dost často okolní stáje pomlouvají. U nás teda, co vím, tak my moc neřešíme okolní stáje, ale třeba naši stáj zrovna v okolí dost lidí řeší. Myslím si, že to je hlavně z toho důvodu, že tam máme toho Petra Netušila a Daniela Pospěcha. Ty jsou každoročně na Mistrovství ČR. Daniel Pospěch byl loni na Mistrovství Evropy. Myslím si, že dost těch lidí závidí to, jak tam máme tyhle trenéry a úspěšný lidi.

Minulý rok se ve stáji, kde působíte, natáčel videoklip Lucie Bílé a Jana Bendiga, jak byste popsala zážitek?
Zážitek byl nepopsatelný. Bylo to úplně něco jiného, než na co jsme zvyklí. Vidět se s celebritou bylo neobvyklý. My jsme se teda s Bendigem neviděli, ale byla tam Lucie Bílá. Je taková, jak působí na sociálních sítích a všude. Je strašně příjemná. Myslela jsem si, že bude namyšlená, že by mohla být ta její sláva na ní vidět, ale právě naopak. Byla nám rovná a byla strašně příjemná. Celkově to byl velmi příjemný den.

Míváte podobné spolupráce často?
Já bych řekla, že spíš ne. Byla to výjimečná příležitost.

Co je podle Vás nejdůležitější při jízdě na koni?
Musí tam být respekt k tomu koni a zároveň trpělivost, protože s tím koněm je to občas těžký. Mají svůj vlastní mozek a je to zvíře, živý tvor. Musí tam být hodně té trpělivosti, protože ten kůň si občas vymýšlí. Musíte zachovat chladnou hlavu, protože jakmile začnete být třeba vzteklý, tak on začne třeba taky.

Jak dlouho jezdíte na koni?
Koním se věnuji už asi osm let. Přímo jezdit jsem začala tak pět let zpátky. Předtím jsem se učila základy, ale větší ježdění, to začalo 5 let zpátky.

Jak dlouho se věnujete parkuru?
Parkuru se věnuji asi čtyři roky. První rok jsem začala na hobby závodech. To jsem byla v jiný stáji, tam jsem ještě neměla licenci, nic. Přímo parkuru, oficiální závody a tak, jsem se začala věnovat v roce 2021 a od té doby závodím oficiálně a pořádně.

Na jakých koních jste jezdila?
Pod sebou jsem měla hodně koní. Přes sto určitě, bylo jich hodně. Nejvíc, který se mi vryly do paměti nebo který jsem měla nejradši, tak to byl Talgado, ten mě převezl přes ty nejvyšší parkury. Tu dosavadní výkonnost, kterou mám, 120 centimetrů, a asi bych pak zmínila toho svého, kterého mám teď.

Jezdíte i závodně?
Jezdím závodně od roku 2021. Letos jsme ještě nebyli, ale měli bychom jet.

Vyhrála jste nějaké závody?
Na těch hobby závodech jsem vyhrávala dost často, tam bylo málo účastníků, třeba dvanáct. Na těch oficiálních závodech jsem se taky párkrát umístila. První jsem nikdy nebyla, ale do prvních pěti jsem se umístila několikrát. Dále jako můj největší úspěch s tím mým mladým koněm. Na prvních závodech jsme byli hned čtvrtý, tak to bych řekla, že byl takový nejkrásnější zážitek s ním.

Je jezdectví finančně náročné?
Finančně náročné je to hodně. Já bych řekla, že to je jeden z nejvíc finančně náročných sportů. Počítala jsem, že kolem patnácti tisíc měsíčně to vychází. Občas je to víc, občas je to míň, záleží třeba, kdy máme kováře, ten je jednou za dva měsíce, kdy se objednává krmení a tak. To je jenom zimní období. V létě to většinou vychází ještě víc, protože začne sezóna. Je hodně závodů a každý výjezd a nafta, startovní, když tam ten kůň má spát, že to jsou vícedenní závody, tak to vyjde na velké peníze.

Jak vidíte svou budoucnost?
Budoucnost vidím s tím mým mladým koníkem. Čekám, až doroste a budeme moct začít závodit trošku výš. Chtěla bych se dostat na Mistrovství ČR. Nejlépe přímo za ženy. Uvidím, jak to půjde. On na to předpoklady má, tak záleží na mně.

Kromě ježdění, věnujete se ještě nějakým činnostem?
Je to hodně časově náročný. Na žádný jiný činnosti nemám čas kvůli škole. Dokud to děláte pro zábavu, tak tam stačí zajet dvakrát až třikrát týdně. Ale když pak toho koně mám do sportu a mám vlastního koně, tak tam musím být denně, protože nikdo jiný se o něj nepostará, nikdo jiný ho neopohybuje.

V kolika letech je nejlepší začít s jezdectvím podle Vás?
Čím mladší, tím lepší. Když ty děti začínají, tak většinou na ponících a tam získají nejvíce úspěchů a zkušeností. Ty starší potom, když začínají ve více letech, tak už je těžký se prosadit v tom sportu, protože už je opravdu vysoká konkurence. Už tam jsou ti, co začínali jako mladý, který už jsou vlastně známí ve sportu.

Zobrazeno 507 krát
Naposledy upraveno: st., 19. duben 2023 23:04
Pro psaní komentářů se přihlaste