ne., 15. květen 2016 19:26

Drony - létající úchylové nebo užiteční pomocníci?

Šestivrtulový dron DJI S900 v akci Šestivrtulový dron DJI S900 v akci Zdroj: www.dronkamera.cz
Určitě jste si někdy říkali, co jsou ty zvláštní malé objekty létající nad vašimi hlavami uprostřed města nebo v přírodě. „Šmíruje nás někdo?“, muselo se honit v hlavách většiny z vás, kteří jste nic podobného dříve neviděli. A věděli jste, že jejich hlavním záměrem nemusí být vás vyfotit či natočit v plavkách na zahradě? Můžu vás ujistit, že jejich úmysly jsou nevinné, a tak je nemusíte považovat za „létající úchyly“, drony mohou být v mnoha věcech pro obyčejné smrtelníky velice užitečnými pomocníky.

A co jsou vlastně drony zač a co umí? V první řadě je důležité zmínit, že se jedná o bezpilotní letoun, to znamená, že v něm nemusíte sami sedět, je možné jej ovládat na dálku a celý průběh sledovat například na počítači nebo telefonu. Jejich využití je víceúčelové, ať už je to záchranná akce, průzkum terénu či pouze pořizování leteckých snímků. Dokážou vyletět několik set metrů nad zem a díky své flexibilitě se dostanou i na místa, kam by se člověk jen těžko dostal i s tou nejlepší horolezeckou výbavou, natož s filmovou technikou.

Přestože jsou dnes drony na vysoké technické úrovni a lidé pracují s profesionální technikou za sta tisíce korun, musíme si uvědomit, že s dronem neobletíme svět a v zásadě ani město. Pomineme-li legislativu, šestivrtulový dron s profesionální kamerou vydrží ve vzduchu okolo patnácti minut. Ovšem v oblasti navigací jsou drony dnes velmi vyspělé. Trasy je možné dopředu vytvářet v tabletu nebo na počítači a umí se v případě problému vrátit na místo vzletu. 

Na otázku, jaké je pracovat s drony nebo jestli je nutné k tomu mít nějaké povolení, odpovídají každý den i dva mladí perspektivní podnikatelé z Olomouce Ondřej Lakomý a Alois Juřínek, které drony živí. Když drony objevili, okamžitě věděli, že tím svým snímkům dodají zcela nový rozměr. V současné době v Olomouci provozují společnost MORAVA GRAPHIC, pod jejíž záštitou funguje projekt DRON KAMERA CZ. Jejich zákazníky jsou lidé, kteří by rádi leteckými snímky vylepšili svou reklamu nebo pouze chtějí záběry z výšky zachytit důležitý životní okamžik.

„Zanechali jsme za sebou období studentských experimentů a vydali jsme se cestou profesionálů vybavených nejmodernější technikou. A výsledek? Máme v rukou dokonalý nástroj, který může splnit i ty nejnáročnější sny o reklamních nebo uměleckých záběrech z letecké perspektivy,“ popisují mladí podnikatelé své pracovní nasazení. Spolupracují s velkým množstvím firem, kterým dron pomáhá vyplnit mezery v jejich technice a co je nejdůležitější - jako jedni z mála mohou říci, že práce je zároveň jejich koníčkem. A pokud je v jejich práci chcete podpořit, nebo se pouze chcete dozvědět o dronech něco více, navštivte jejich internetové stránky www.dronkamera.cz a uvidíte, že se do dronů také zamilujete.

13233409 10206364835068116 661737705 n

13249383 10206364836988164 509705261 n

Stáhnout přílohy:
Zobrazeno 2048 krát
Naposledy upraveno: čt., 19. květen 2016 21:14
Pro psaní komentářů se přihlaste