ne., 20. březen 2016 16:18

Dvě tváře hokejové Olomouce

Olomouc – Jako den a noc vypadaly dva zápasy čtvrtfinále play-off české hokejové extraligy mezi Olomoucí a Plzní. Zatímco ten první jednoznačně ovládli plzeňští hokejisté, ve druhém zápase podala Olomouc o třídu lepší výkon než o den dříve a dokázala sérii zdramatizovat.

Hokejisté Olomouce nastupovali do pátečního zápasu po dvou porážkách v Plzni. Zvláště první utkání, které ztratili těsně před koncem prodloužení, bylo psychicky náročné. A pro tým, který postrádá klíčové útočníky Marka Laše a Jana Knotka, i fyzicky vyčerpávající. Před třetím zápasem museli hráči cítit velký tlak, protože v případě prohry by si už nesměli dovolit ani jedno zaváhání, sezóna by pro ně jinak skončila. Navíc se museli obejít bez spolehlivého obránce Pavla Skrbka, který se také potýká se zraněním.

Všechny tyto faktory, spolu s agresivním vstupem Plzně do zápasu, způsobily, že olomoučtí byli v celém prvním zápase takřka bezmocní. Plzeňští hokejisté během první třetiny vstřelili dva góly a poslali do kabin dva hráče Olomouce, nejdříve Radima Kucharczyka a poté i slovenskou posilu Františka Skladaného. Na začátku té druhé pak vyhnali z branky celosezónní oporu Mory Branislava Konráda a zápas byl už před svou polovinou rozhodnutý. Utrápená Olomouc nakonec prohrála 1:8 a v sérii pokulhávala už 0:3 na zápasy.

Do sobotního utkání ale jakoby nastoupil úplně jiný tým. V předchozích třech zápasech byl hlavní rozdíl mezi Olomoucí a Plzní v tvrdosti, dohrávání soubojů a agresivitě v boji o puk. Ve všech těchto ohledech byla Plzeň mnohem lepší. Ve čtvrtém zápase se jí ale olomoučtí hokejisté minimálně vyrovnali. Přes absenci několika důležitých hráčů dokázali podat semknutý týmový výkon, který opět podpořil výborný výkon Konráda v brance a tentokrát i góly. V první třetině konečně prolomil svou střeleckou smůlu Miroslav Holec, který poslal Olomouc do vedení. To se domácím dlouho dařilo držet díky výbornému napadání a Konrádovi. Pět minut před koncem pak sice plzeňský Jakub Lev využil přesilovku a vyrovnal, ale o necelou minutu později strhl vedení na olomouckou stranu Matěj Pekr a celý zápas rozhodl. Vyhrocený konec zápasu ještě podtrhla bitka mezi olomouckým Tomášem Mikúšem a plzeňským Jakubem Jeřábkem.

HC Mora Olomouc tak potěšila své fanoušky alespoň ve druhém domácím zápase vítězstvím 2:1. Série se tedy přesouvá zpět do Plzně, pátý zápas se odehraje v úterý v 17:30. Přes vydřené vítězství to budou mít olomoučtí hokejisté těžké. Pokud chtějí postoupit, musí zvítězit ještě ve třech zápasech v řadě, z nichž by se dva odehrávali na plzeňském hřišti.