po., 13. listopad 2017 18:08

Futuretro se po sedmnácti letech vrací na scénu

Futuretro 2017 má i vlastní fotografie Futuretro 2017 má i vlastní fotografie Zdroj: Salim Issa
Loni si zahráli se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a ani letos nezahálejí. Na přelomu listopadu a prosince odehrají Tata Bojs sérii koncertů k sedmnáct let staré desce Futuretro. Jedná se o návrat k přelomovému albu, ze kterého vzešly nesmrtelné singly jako Ramínka, Toreadorská otázka nebo Jednotka času. Tour s názvem Futuretro 2017 zahájí 16. listopadu v Jablonci nad Nisou.

Album z roku 2000 v sobě míchá několik žánrů a inspiraci čerpá jak od Bedřicha Smetany, tak například z drum and bass. "Pro Tata Bojs deska Futuretro představuje určitý mezník. Je to první nahrávka u velké firmy a začali jsme v té době více koncertovat. Důležitá ta deska byla také tím, že nám nabrala nové fanoušky," řekl ČTK zpěvák a bubeník Milan Cais. Album Futuretro katapultovalo Tata Bojs na titulní strany téměř všech hudebních časopisů a vyneslo kapele řadu ocenění, včetně titulu „Album desetiletí“ v anketě MF Dnes.

Futuretro 2017 bude určitě jedinečnou a do puntíku propracovanou událostí. Vedle hudby lákají TB i na propracovanou scénu, kterou má na starost Cais. Autentičnost na koncertech dodají hosté, tehdejší členové kapely, Marek Doubrava, Klára Nemravová a Doubravova skupina Hm... „Volba kapely Hm... coby speciálního hosta celého turné není náhodná. Kromě Marka, který s námi odehraje komplet 'Futuretro', se její členové Filip Nebřenský a Viktor Ekrt objeví jako další hosté a zahrají své party pro flétnu a housle, které nám tenkrát, na přelomu tisíciletí, nahráli ve studiu,“ říká člen kapely, baskytarista Mardoša. Tata Bojs chtějí album na koncertech přehrát opravdu co nejvěrohodněji.

Aby toho nebylo málo, vydávají „Tatáči“ své skvostné album i v reedici na 2LP. „Vinyl vlastně vychází u příležitosti patnáctého výročí, s drobným dvouletým skluzem. Ovšem u desky s takovým názvem jsou různé časové posuny v pořádku. To není obyčejné nestíhání, ale součást konceptu!“ upřesňuje celou situaci kolem alba Mardoša. Nechybí ani nové vizuály, které kapela vytvořila společně s fotografem Salimem Issou a speciální fotka, která je identická s původní fotografií Futuretra. K tomu všemu vzniká také limitovaná edice náušnic a broží.

Kapela zavítá pouze do Jablonce nad Nisou, Ostravy, Plzně, Brna a Prahy. Koncertů mělo být původně jen sedm, ale jelikož se povedlo všechny tři pražská vystoupení brzy vyprodat, přidala kapela ještě jeden koncert v navíc. „Celé mini Futuretro tour zakončíme v Divadle Archa, kde se album v roce 2000 křtilo," vysvětluje promyšlené souvislosti Milan Cais.

Tata Bojs příští rok oslaví 30. výročí vzniku kapely a LP Futuretro, společně s koncertní šňůrou považují za jeden z dárků fanouškům. Oslavy budou ale rozprostřeny do celého roku, takže se mají posluchači na co těšit. Tata Bojs si mimo jiné zahrají s filharmonií z Mariánských lázní nebo v listopadu 2018 otevřou v pražském centru DOX výstavu zabývající se 30 lety jejich existence.

Zobrazeno 2198 krát
Naposledy upraveno: st., 15. listopad 2017 18:12
Pro psaní komentářů se přihlaste