pá., 18. listopad 2022 20:14

GLOSA: Český slavík? Tak zas za rok

Český slavík 2022 Český slavík 2022 Zdroj: Přenos TV Nova
Rok se s rokem sešel a nastalo to rozmilé předvánoční období, kdy české televizní stanice vysílají průměrně pět galavečerů týdně. To je o pět více, než bývá zdrávo. Ani letos mezi nimi samozřejmě nesměla chybět „nesmrtelná a divácky nejsledovanější“ hudební anketa Český slavík.

Vlezlá úvodní píseň jak přes kopírák. Háma se Sokolem nastoupení na pódiu. Pergnerová alias Šídlova Šťastná vzpomínka na devadesátky (a zároveň jejich relikt v jedné osobě) připravená pod pódiem. V hledišti téměř kompletně zastoupená smetánka českého šoubyznysu. Omluvila se jen zhruba pětice umělců, jež zrovna v abecedním pořadí koncertovala v Brně, bůhvíkde, Horní Dolní či Průhonicích. A chyběl i Klus. Ten ale akci bojkotuje kvůli zapojení rádia Impuls z Babišova svěřeneckého fondu.

Český slavík letos oslavil svou jubilejní šedesátou sezónu. Čím to ale je, že tato hudební anketa vydržela až do současnosti? Hudebník a politik Michael Kocáb si to vysvětluje jednak všeobecnou oblibou populární hudby, ale také tím, že Zlatý slavík byl v době komunistické vlády jediným povoleným referendem. V neposlední řadě pak dle Kocába úspěch ankety stojí na osobnosti Karla Gotta.

Hodí se však připomenout, že vláda jedné strany v Československu skončila před více než třiceti lety. A Mistr, budiž mu země lehká, je taky již třetím rokem po smrti. Na Gotta si i přesto vzpomnělo na 240 fanoušků, a tento rekordman ankety tak letos skončil na symbolickém stém místě.

HLEDÁ SE NOVÝ GOTT, ZN. SPĚCHÁ

Kategorii zpěvák už druhým rokem opanovala končící stálice české hudební scény. Kdoví jestli to Marek Ztracený s tím končením, které avizoval na příští rok, myslí vážně. Programoví ředitelé mainstreamových rádií ale jistě zařídí, aby se nám Ztracený z paměti neztratil. I nadále budeme muset přepínat stanici, nebo dokonce poslouchat jeho muziku, na cestě do školy, do práce, a vlastně i do hrobu. „Moje milá, pomalu stárnem, však neměj strach, spolu to zvládnem“ — děkujeme, Marku, očividně nás ještě čeká dlouhá společná budoucnost.

Po několika letech nejisté budoucnosti ankety se slavíků pevně chopila TV Nova a zdá se, že si předávání budeme moci užít i příště. Letos jsme se obešli bez zneužití ankety k politické agitaci i bez větší kontroverze, která anketu v minulosti pravidelně provázela.

Přiznejme si ale, nebyla to tak trochu nuda? Zahraniční udílení cen mnohdy dokážou reflektovat aktuální společenské trendy i pnutí. Sledování přenosů z domácích galavečerů občas divákovi může připomenout alespoň to, že jsme ještě pořád trochu pozadu.

DŮSTOJNÝ KONEC NESMRTELNÉ ANKETY?

Český slavík se stal prostorem, ve kterém se můžou celebrity z našeho malého šoubyznysového rybníka poplácat po zádech. TV Nova se chlubí rekordním počtem hlasů, kterých letos bylo více než dva miliony. Nutno ale podotknout, že každý z hlasujících mohl v každé ze čtyř kategorií podpořit až šest zpěváků. Reálný počet hlasujících proto bude mnohem nižší.

Možná jednou nastane doba, kdy se průměrný český hudební fanoušek zbaví vší nostalgie a uvědomí si, že domácí hudební scéna není jen o Gottovi, Bílé, Ztraceném a ostatních „hvězdách“ v publiku podobných galavečerů. I Český slavík může skončit důstojně. Ještě několik let se tak ale asi nestane. A je to tak dobře. Přece bychom Jiřího Suchého v Síni slávy nenechali samotného. Možná už příští rok se tam za ním nastěhují noví sousedé, kteří snad budou mít i děti jeho věku.

Zobrazeno 175 krát
Naposledy upraveno: so., 19. listopad 2022 19:36

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste