Tomáš Achilis

Tomáš Achilis

Česká republika - Novely několika obranných a bezpečnostních zákonů připravuje Ministerstvo obrany ČR (MOČR) v reakci na zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Balík legislativních změn obsahující například vznik institutu dobrovolného předurčení či změny v e-governmentu ve středu 4. ledna odsouhlasila vláda.
Česká republika - Do výzkumu zimujícího ptactva se od pátku 6. do neděle 8. ledna již tradičně zapojí i dobrovolníci z řad laické veřejnosti. Začal totiž pátý ročník projektu Ptačí hodinka, který pořádá Česká společnost ornitologická (ČSO). Pro účastníky pozorování organizátoři připravili i věcné ceny.
pá., 18. listopad 2022 20:14

GLOSA: Český slavík? Tak zas za rok

Rok se s rokem sešel a nastalo to rozmilé předvánoční období, kdy české televizní stanice vysílají průměrně pět galavečerů týdně. To je o pět více, než bývá zdrávo. Ani letos mezi nimi samozřejmě nesměla chybět „nesmrtelná a divácky nejsledovanější“ hudební anketa Český slavík.
Letecký výrobce Aircraft Industries (AI), dříve známý jako Let Kunovice, se po 14 letech vrátí do vlastnictví českého majitele. Existenci společnosti ohrozily protiruské sankce, ruští oligarchové ji proto prodali skupině OMNIPOL.
Vedení Policie ČR (PČR) ocenilo příslušníky antikonfliktních týmů. Policisté, jejichž hlavní zbraní je slovo, v ČR pomáhají od roku 2006. Vznik policejního uskupení podnítil zásah proti festivalu CzechTek.
Britská královna Alžběta II. slaví 96. narozeniny. Mattel proto na její počest uvedl na trh panenku Barbie, která panovnici připomíná. Limitovanou edici zájemci krátce po vydání vykoupili.
V Olomouci proběhlo představení publikace Vytváření konvertity. Hovořilo se o komplikacích, které dokončení knihy provázely. Součástí setkání byla také přednáška o konverzi kostelů a prodej knihy, jehož výtěžek autoři věnovali na pomoc Ukrajině.
Původně běloruské videoherní studio Wargaming (WG) ukončilo činnost na ruském a běloruském trhu. K rozhodnutí společnost dospěla po přezkumu celosvětové obchodní strategie, který dle tiskové zprávy probíhal v posledních několika týdnech. World of Tanks, World of Warplanes a další herní tituly značky WG bude v Rusku a Bělorusku nově distribuovat petrohradské Lesta Studio.
Rodinu jesenických olympioniků letos rozšířili běžci na lyžích Adam Fellner a Jan Pechoušek, jen krátce po uhasnutí pekingského ohně se s nimi proto na Masarykově náměstí sešli nejen sportovní příznivci. Běžkaři se podělili o zážitky z her a nevyloučili ani snahu o účast na ZOH 2026, setkání se však neobešlo bez výtek k pořádání her v Čínské lidové republice.
Prezident s Janou Černochovou hovořil o rozpočtových záležitostech Ministerstva obrany, nasazení vojáků v zahraničí, modernizaci AČR nebo o podpoře domácího zbrojařského průmyslu. Přestože byli oba účastníci schůzky odděleni proticovidovou kukaní, shodli se a v sále panovala přátelská atmosféra. Černochová také prozradila úmysl odstoupit z úřadu starostky.
Strana 1 z 2