út., 23. březen 2021 17:23

GLOSA: Dukovany jako nástroj hybridní války?

Jaderná elektrárna Dukovany Jaderná elektrárna Dukovany Zdroj: cez.cz
V posledních měsících je jedním z největších politických témat tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a to konkrétně účast Čínské CNG a Ruského Rosatomu v soutěži na tuto dostavbu. Mezi dalšími možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací severoamerická společnost Westinghouse, jihokorejská firma KHNP a francouzská EdF.

Ve hře jsou čtyři varianty vypsání soutěže – verze první - kde budou soutěžit všechny země, verze druhá - kde budou Rusko a Čína soutěžit pouze jako konsorciální dodavatelské společnosti, verze třetí - kdy celá soutěž proběhne bez obou zemí a verze čtvrtá - kdy se celá soutěž odloží až do povolebního období. Andrej Babiš, který si nechce pokazit vřelé vztahy s prezidentem Zemanem a od kterého mimo jiné jistě očekává, že ho i přes prohru v podzimních parlamentních volbách pověří sestavením vlády, je pro nejpokrytečtější cestu nejmenšího odporu – odložení soutěže.

Na straně jedné stojí rovnost a otevřenost ke spolupráci České republiky s ostatními zeměmi, na straně druhé zase bezpečnost a nezávislost u takto strategicky významné dostavby jaderného bloku. Je ale vůbec přípustné, aby se na výstavbě podílely země, které považují členy NATO za nepřátele? Nebo jsou samy dokonce na sankčním seznamu Evropské unie? Informace o pokusech Ruska ovlivnit rozhodování ČR v oblasti energetiky jsou dlouhodobě známy, tak jako celé trollí farmy, které se snaží dezinformacemi odklonit Česko na stranu Ruska. U Číny je to podobná písnička. A jak bylo napsáno na krabicích s předraženými, špinavými rouškami, které nám loni Čína zaslala darem – Epidemie skončí, česko-čínské přátelství přetrvá. Je však tohle to, co opravdu chceme?

Zobrazeno 340 krát
Naposledy upraveno: čt., 25. březen 2021 09:01
Pro psaní komentářů se přihlaste