st., 31. březen 2021 14:52

GLOSA: Sobecký manifest

Daniel Landa, záběr z videoklipu ke skladbě Blanický manifest Daniel Landa, záběr z videoklipu ke skladbě Blanický manifest Zdroj: blanickymanifest.cz
Nebylo by to snad ani Česko, kdybychom tu neměli jedinečné úkazy v ještě jedinečnějších situacích. Zatímco ve světě jsou pandemická čísla nižší, nebo spíš ne tak hrozná, kapely se, až na ojedinělé výjimky, nezdráhají rušit koncerty a nabádají své fanoušky k dodržování protiepidemických opatření, u nás je situace opačná. Čísla jsou děsivá, denně umírá přes dvě stovky lidí ve spojení s covidem a personál v přeplněných nemocnicích je na pokraji sil.

Co však nenapadlo samozvaný výkvět našeho hudebního umění ve složení Josef Vojtek (Kabát), František Černý (Čechomor), Václav Bláha (Divokej Bill), Roman „IZZI“ Izaiáš (Doga), Protheus (Dymytry) a multiinstrumentalista Jiří Vopava (Cop) v čele s Danielem Landou a patriotským názvem skladby a pseudohnutí Blanický manifest? Ano, zdravě uvažující člověk by si řekl, že třeba propagace čtyř R – ruce, roušky, rozestupy a rozum, aby tak mohli co nejdříve nakopnout své kapely a opět vyrazit na turné. Ale to by přeci nebyl Landa, aby v tom nebyla nějaká kejkle.
Ačkoliv vždy preferoval spíše bílou, tentokrát se rozhodl podpořit černější scénář vývoje epidemie v naší zemi. Omezení, která mají zamezit šíření nákazy, se dotýkají nás všech, ať už jsou to hospodští, prodavači anebo právě lidé v hudbě, mezi které se neřadí pouze samotní muzikanti. Jedná se o rozsáhlou sféru pracovníků od bedňáků, zvukařů, osvětlovačů, promotérů nebo třeba hudebních publicistů. Ale je zrušení těchto opatření, která manifestanti nazývají omezováním osobní svobody a volají po jejich konci, opravdu tou správnou cestou? Anebo se jedná o sobecký výplod party finančně skomírajících muzikantů, kteří si své fanoušky vybrali jako obětní beránky výměnou za výdělky z koncertů?
Pro každého hudebníka je to patová situace. Na jedné straně stojí chuť hrát, na druhé strach z toho, že by zrovna jejich koncert mohl být epicentrem a olejem do ohně další vlny epidemie. Další věcí je, co na to řeknou fanoušci. Určitě se najde hromada lidí, kteří přístup Blanického manifestu podporují. Jenom na YouTube má skladba skoro 3 miliony zhlédnutí a 39 tisíc lajků. Může se tedy stát, že na koncert zavítají i lidé, kteří dříve daného muzikanta neuznávali, ale teď ho začali brát jako hrdinu. Jako někoho, kdo se nebojí postavit nesvobodě a říct svůj názor, potažmo názor většiny. Má to však malý háček – co když to zas tak úplně většinový názor není? Co když je jenom v určitých sociálních kruzích nejhlasitější? To by mohlo naopak znamenat odliv těch, kteří by si po tomto činu řekli: „Proč bych měl podporovat někoho, kdo ohrožuje životy lidí?“ Nakonec aby odliv nebyl větší než příliv a po hladomoru nepřišlo pro změnu období sucha.

Zobrazeno 173 krát
Naposledy upraveno: čt., 1. duben 2021 18:18
Pro psaní komentářů se přihlaste