po., 8. květen 2023 16:59

Hráči Sparty v problémech? Web Ruik je nařkl z užívání kokainu. Tým podá trestní oznámení

Tomáš Čvančara byl webem Ruik.cz obviněn z užívání kokainu Tomáš Čvančara byl webem Ruik.cz obviněn z užívání kokainu Zdroj: AC Sparta Praha
Fotbalový klub AC Sparta Praha se rozhodl v reakci na článek serveru Ruik.cz podat trestní oznámení. Ruik prostřednictvím redaktora Davida Beňa vydal zprávu, ve které hovoří o tom, že hráči Tomáš Čvančara, Jakub Jankto a Jan Mejdr měli pozitivní test na kokain. „Tento článek nemá s relevantní žurnalistickou prací absolutně nic společného. Vyvolal však nenávist a poškodil hráče i náš klub,“ říká ředitel komunikace AC Sparta Praha Ondřej Kasík. Největší reakce vyvolal článek na sociální síti Twitter, kde někteří redaktoři serveru Ruik rovnou oznámili ukončení spolupráce s tímto webem.

„Čvančara v obřích problémech! Policie jej údajně vyšetřuje z užívání kokainu, Sparta se jej plánuje zbavit“. Tento titulek se 5.5 2023 objevil na serveru Ruik,cz. Autorem je David Beňo, bývalý hráč SK Slavia Praha, který údajně získal tyto informace od dvou na sobě nezávislých zdrojů. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a na sociální síti se začínaly objevovat první komentáře. David Beňo na ně reagoval tweetem, ve kterém prohlašuje, že článek dočasně stahuje a vyčká na informace oficiální cestou. Článek se ale i přes to nadále objevoval na webu. Beňův tweet vidělo 3 dny od zveřejnění již 250 tisíc lidí. 

Tweet Davida Beňa

„Napsat veřejně na plnou hubu pod svým jménem takovouhle věc tady, to chce hodně velký „koule“ a slávista pan Beňo to vzal bez rozvahy. Že se tady občas objeví nějaké info od kohokoliv, to asi bereme, ale tohle mi přijde jako hodně velká „jeba“ ať už by tomu bylo jakkoliv.“ „Napsat si de facto opravdu můžete co chcete, ale musíte si také nést případné následky. Nic to ale nemění nic na věci, že to byla od RUIK prasárna...“ To jsou jen jedny z mnoha komentářů, které se na Twitteru po vydání článku objevily, ten nejdůležitější ale na sebe nenechal dlouho čekat. Ondřej Kasík, ředitel komunikace AC Sparta Praha, upozornil Ondřeje Beňa pod jeho příspěvkem na to, že od něj má pár zmeškaných hovorů. Dalo se tak čekat, že Sparta nenechá celou situaci chladnou.

Komentář Ondřeje Kasíka

Sparta vydala prohlášení hned druhý den od vydání článku. Mezi nejdůležitější body této reakce patřilo zejména to, že Tomáš Čvančara podstoupil test na přitomnost omamných látek a byl negativní, Jan Mejdr ho podstoupí po návratu ze zápasu v Olomouci. Čvančara také není vyšetřován Policií ČR a celou věc bude klub a agent Tomáše Čvančary řešit trestním oznámením. V článku vydaném na serveru Ruik se psalo i o tom, že Tomáš Čvančara není na marodce, ale že ho tím klub jen kryje. „Poranění svalu Tomáše Čvančary je doloženo objektivním lékařským nálezem a archivovanou zprávou o vyšetření hráče ze dne 28. 4. 2023 z Ústřední vojenské nemocnice Praha,“ reagovala Sparta.

Celá reakce AC Sparta Praha na článek webu Ruik.cz

S rostoucím napětím a tlakem na server Ruik.cz se vyjádřili i někteří redaktoři, kteří se serverem spolupracovali, ale po této kauze spolupráci ukončují. Příkladem byl například Radek Sedlmaier, šéfeditor magazínu Fórum Sport, či David Kvapil. Ve svých reakcích odsuzují počin Davida Beňa a označují ho jako přešlap, který nesplňuje etiketu práce novináře. „Omlouvám se, že jsem doposud svými články především o FC Barcelona přispíval k růstu a čtenosti tohoto webu. Nadále s ním nechci mít nic společného,“ napsal Kvapil. Také plně souhlasí s vyjádřením Sparty a vyzývají ostatní novináře, kteří nějakým způsobem spolupracují s webem Ruik, aby toho okamžitě zanechali, jelikož si jejich kvalitní práce nezaslouží být spojována s tímto webem. 

Tweet Davida Kvapila

Celá kauza tak jen zdůrazňuje důležitost důvěryhodných zdrojů v oblasti novinařiny. A jak uvádí AC Sparta Praha ve své reakci: „Platforma Ruik.cz i autor textu vytvořili na základě lží a falešných informací nenávistné prostředí, které má výrazný vliv na hráče a život jejich rodin.“

Zobrazeno 95 krát
Naposledy upraveno: ne., 21. květen 2023 17:03
Pro psaní komentářů se přihlaste