so., 21. březen 2020 01:25

Jak procestovat svět za pár korun a ekologicky

logo WWOOF logo WWOOF Zdroj: fb.com/wwoofnorway
Cestovat dnes můžete opravdu mnoha způsoby. Jedním z nejlepších, jak poznat svět a zároveň ušetřit peníze i planetu, je právě WWOOFing. WWOOF (World Wide Oppurtunities on Organic Farms) je světová síť, která pomáhá ulehčovat život farmářům i dobrodruhům.

Žít život trochu jinak

Základní myšlenka spočívá v udržitelném způsobu života, a to na všech frontách. Často se jedná o rodinné farmy, které se snaží být co nejvíce soběstačné. Dělat můžete opravdu cokoliv, od stavění včelínů až po pastvu ovcí. Jako WOOFer jste pak v podstatě členem rodiny. Na rozdíl od třídenních výletů do hlavních měst tak poznáte opravdový život a kulturu země, do které se vypravíte.

Žádné smlouvy, všechno záleží na dohodě

Princip je jednoduchý. Vytvoříte si profil a zaplatíte roční poplatek (liší se podle dané země, většinou pár stovek). Na stránce si najdete farmu, která je vám sympatická nebo se nachází v místě, které se hodí do vašeho itineráře. Potom už všechno záleží na domluvě. Nejčastěji se na jedné farmě zůstává dva týdny, ale můžete tam žít třeba i tři měsíce. Na oplátku za výpomoc vás pak nakrmí a ubytují. Jelikož za práci nedostáváte odměnu, odpovídá tomu i její celková náplň a pracovní doba. Ta je totiž opravdu flexibilní. Farmáři se vám budou vždycky snažit vyjít vstříc a pokud si budete chtít udělat i delší výlet, nebude to problém. Jsou farmy, kde je práce těžší, jinde zase děláte spíše společnost starším farmářům, kteří se baví nad vašimi cestovatelskými zážitky. Například ve skandinávských zemích vás tento způsob vyjde opravdu nejlevněji.

Cestovat můžete například stopem

Znovu musím zmínit Skandinávii. Například v Dánsku totiž ani nepřijímají WWOOFry, kteří přiletí letadlem. Nejlepším způsobem cestování je pak právě stopování nebo dražší vlaková doprava. V severských zemích se dá stopovat opravdu hravě.

Zobrazeno 1079 krát
Naposledy upraveno: ne., 22. březen 2020 18:38
Pro psaní komentářů se přihlaste