so., 23. duben 2022 16:46

Jak se naučit cizí jazyk snadno a rychle?

ilustrační foto ilustrační foto Zdroj: pixabay
Jazyky jsou dnes nezbytností, bez které se v životě často neobejdete. Využijete je při cestování, hledání práce či přátel. Světovým jazykem číslo jedna je dnes angličtina. Nicméně vždy je výhodou umět jazyků více. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude v životě hodit. Existuje spousta způsobů, jak se naučit cizí jazyk. Nejdůležitější je motivace a trpělivost.

Hodiny ve škole
Základní startovací příčkou je škola. Většina žáků se dnes s výukou jazyků setká již na základní škole. Jedná se spíše o základ. Výhodou je to, že škola dbá na vysvětlování gramatiky. Hodně samouků má později, právě s gramatikou, největší problém. Podstatný je zde učitel, který určuje způsob výuky. Nevýhodou je větší počet žáků, a tím pádem méně prostoru pro jednotlivce.
Pokud chcete lepší výuku jazyků, je vhodnou volbou jazyková škola, kde se na jazyky klade větší důraz.

Aplikace
V dnešní moderní době je nejlehčím a nerychlejším způsobem učení se jazyků použití aplikací. Jedná se o zábavnou, interaktivní formu, která je levná a dostupná téměř pro každého. Stačí si stáhnout aplikaci, vyhradit si čas, a můžete se naučit téměř vše. Oblíbenou aplikací je Duolingo. Aplikace se dá použít i offline, takže při cestě autobusem či vlakem je Duolingo ideální volbou.

Skupinová lekce
Klasickou formou je jazykový kurs, který si zaplatíte, a navštěvujete ho spolu s ostatními účastníky. Nechybí zde osobní kontakt, procvičíte si mluvenou formu jazyka a navíc navážete nová přátelství.

Soukromý učitel
Pokud preferujete osobní kontakt a chcete mít učitele sám pro sebe, je ideální si takového lektora najít. Nabídky lze najít téměř kdekoliv. Navolíte si individuální plán dle vaší potřeby a úrovně jazyka. Můžete se scházet v kavárně, v kanceláři či u něj doma.

Sledování filmů a seriálů
Pokud najdete nový film, ale zjistíte, že ještě dabing neexistuje, nezoufejte, máte skvělou příležitost si daný jazyk zlepšit. Nejlehčí je pustit si film s titulky. Podle vaši úrovně můžete sáhnout po titulcích v češtině či zvolit titulky v daném cizím jazyce. Pochytáte různé fráze, které se používají v běžné řeči, a také si vylepšíte výslovnost.

Youtube a sociální sítě
Mladá generace má tu výhodu, že se neustále pohybuje na internetu. Často zkrátka není na výběr. Většina videí či profilů je v angličtině, a člověk se zkrátka musí přizpůsobit. Na Youtube lze často najít krátká videa, kde se můžete naučit nové fráze.
Na internetu najdete spoustu výukových videí. Vše vám vysvětluje rodilý mluvčí či zkušení lektoři. Tato volba je vhodná pro začátečníky i pokročilé. Můžete si vybrat lektora z široké nabídky, dle vašich preferencí, a ani za to nemusíte zaplatit.

Knihy
Pokud už jazyk ovládáte, a chcete si zlepšit slovní zásobu či nevyjít ze cviku, je skvělou pomůckou kniha. Ideální je přečíst si knihu, kterou již dobře znáte. Často lidé čtou například Harryho Pottera, kde znají děj, a nemusí se na něj příliš soustředit. Zlepšíte si slovní zásobu, a navíc zde naleznete knižní a hovorové výrazy.

Podcasty
Novodobý trend, který se bude hodit lidem, kteří nemají moc času. Stačí si po cestě do práce pustit místo rádia podcast v cizím jazyce, a hned vám učení jazyka půjde lépe. Můžete poslouchat podcasty, třeba i před spaním či při vaření oběda. Neztratíte čas, a využijete ho k něčemu užitečnému.

 

Zobrazeno 253 krát
Naposledy upraveno: čt., 28. duben 2022 14:26

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste