út., 2. květen 2023 12:50

Jarní split nejvyšší evropské ligy LEC ve hře League of Legends ovládli MAD Lions

MAD Lions slavící titul LEC MAD Lions slavící titul LEC Zdroj: Michal Konkol, Riot Games
MAD Lions předvedli v základní skupině LEC (European League of Legends Championship Series) velmi špatné výkony. Přesto se tento tým dokázal vzchopit a předvedl nevídanou jízdu až k titulu šampiona. Během play-off dokázali vyřadit velké týmy, jakými jsou G2, Vitality a Team BDS. Skrze vítězství si pak zajistili postup na mezinárodní turnaj MSI (Mid-Season Invitational).

Od 11. března do 23. dubna se odehrály zápasy ligy LEC v němekém Berlíně. Po dvou odehraných skupinách došlo na play-off, ve kterém se utkaly 4 nejlepší týmy.

Začátek splitu moc nadějí nepřinesl
Po vydařeném zimním splitu, ve kterém dokázali MAD Lions získat druhé místo se očekávalo, že i v jarní části dokážou patřit mezi lepší týmy. To se ovšem nepotvrdilo a po devíti odehraných zápasech měli na kontě pouze tři výhry a byli na pokraji vyloučení. Jelikož měli MAD Lions stejný počet bodů jako tým Heretics, došlo k poslední rozstřelové hře, kterou nakonec MADs dokázali vyhrát a na poslední chvíli si zajistili postup do druhé fáze LEC.

MAD Lions dokázali zabrat a zvládli postup z druhé části turnaje
V druhé fázi turnaje se osm nejlepších týmů rozdělilo do dvou skupin. Ve skupině A se soupeřem MAD Lions stali týmy Vitality, Fnatic a Astralis. V prvním zápase se utkali MAD Lions s týmem Vitality, kde šlo o jednoznačnou záležitost. Vitality nedali svému soupeři žádnou šanci a v klidu vyhrali obě mapy. Tým, ve kterém hraje český hráč Carzzy tak potřeboval nutně oba dva následující zápasy vyhrát, aby postoupil do play-off a to se mu nakonec podařilo, Oba dva další zápasy ve skupině s klidem vyhráli a dokázali tak z druhého místa postoupit dál.

Play-off přineslo nečekané výsledky
V LEC má vyřazovací systém speciální vlastnosti. První týmy obou skupin si zahrají hru na tři vítězné zápasy mezi sebou a vítěz se dostane rovnou do finále. Tým, který tento zápas prohraje si pak zahraje spodní část pavouka, ve kterém se utká s vítězem zápasu ze druhých míst předešlé skupiny a dostane tak druhou šanci dostat se do finále. V zápase prvních týmů se utkaly Vitality a Team BDS. V tomto zápase šlo o jednoznačnou záležitost, kde dokázal s přehledem ve třech mapách zvítězit Team BDS a Vitality si tak museli počkat na svého druhého soupeře.

V souboji týmu z druhých míst se utkali MAD Lions a G2. V tomto zápase se očekávala jednoznačná výhra G2, jelikož dokázali vyhrát zimní split a celou sezonu hráli na vysoké úrovni. Došlo však k prvnímu velkému překvapení, když tento duel nedokázali vyhrát a po dlouhé bitvě prohráli 2:3 na mapy. Vitality se tak ve svém druhém zápase o postup do finále utkali s MAD Lions, se kterými v jarním splitu neprohráli ani zápas. Favorit tohoto zápasu byl znovu jasný, a i tentokrát nedokázal vyhrát. MAD Lions svého soupeře bez větších problémů porazili 3:1 na mapy a došli tak po velmi špatné sezóně až do finále.

Finále nabídlo velkolepou bitvu
Před začátkem play-off by každý s klidem řekl, že si Team BDS po vydařeném splitu dokráčí s klidem pro titul, jenže poté, kdyhned tři silné a favorizované týmy prohrály s MAD Lions se začalo spekulovat o tom, kdo nakonec finále vyhraje tento tým. První dvě hry dominantně vyhrál Team BDS a byl jedinou výhru od titulu. MAD Lions nedokázali v těchto hrát předvést nic tak dobrého, aby získali hru na svou stranu. Ve třetí hře se to však zlomilo a po pěkné vyrovnané hře nakonec Lions snížili stav finále ze svého pohledu na 1:2. Do čtvrté mapy vstoupili MAD Lions ve velkém stylu a velmi rychle si vybudovali velký náskok, který se prostě nemohl podařit jejich soupeři stáhnout. MAD Lions tak srovnali stav zápasu na 2:2 a rozhodovat tak musel poslední, pátý zápas.

V tomto zápase bylo poznat, jak je Team BDS pod těžkým tlakem. Nedokázat po dvou vyhraných mapách dotáhnou zápas do konce bylo pro jejich psychiku velmi těžké. Využít toho dokázali dva hráči týmu MAD Lions, konkrétne hráč Chasy a také český ADC hráč Carzzy. Oba tito hráči si hru podmanili, což Carzzy potvrdil i skvělým pentakillem a týmu okolo českého hráče se tak povedl neuvěřitelný obrat. Podařilo se jim tak finále otočit ze stavu 0:2 na 3:2 a po druhém místě ze zimního splitu si připsali první místo v letním splitu.


Kromě výhry si také dokázali zajistit postup na mezinárodní turnaj MSI, kde se utkají nejlepší týmy světa.

Zobrazeno 150 krát
Naposledy upraveno: po., 8. květen 2023 18:00
Pro psaní komentářů se přihlaste