st., 27. březen 2024 14:47

Klára Hrbáčková: Na brigádě v Řecku vydělám více a pracuji méně

Fotografie resortu M&M Reality Fotografie resortu M&M Reality Zdroj: Klára Hrbáčková
Studentka Klára Hrbáčková si přivydělává brigádně už druhým rokem v Řecku. Před tím vystřídala mnoho jiných pracovních pozic v ČR, nejvíce se jí však zalíbila právě zahraniční brigáda. „V Česku jsem pracovala zhruba za sedmdesát korun na hodinu třináct hodin denně, naopak v Řecku si vydělám za měsíc dvacet tisíc a pracuji šest hodin.“

Jak jste se k té práci dostala?

Dostala jsem se k ní přes známost, a to tak, že moje matka má kamarádku, která vlastní resort v Řecku, ve kterém teď pracuji. Spadá pod realitní kancelář M&M Reality, takže jsou všichni mí kolegové, kromě naší fyzioterapeutky, z Česka. Matka mě doporučila, tak jsem šla na pohovor a přijali mě.

Byla jste někdy na jiné brigádě, kterou jste si zajistila úplně sama?

Ano, třikrát. Pracovala jsem v restauraci Hospůdka U bobra, když mi bylo patnáct. Pak jsem v šestnácti a sedmnácti pracovala ve dvou kavárnách, a to v kavárně Sladká siesta a Kontakt cafe.

Bylo pro Vás těžší si zajistit brigádu samostatně, než když jste jí měla zajištěnou přes známost?

Přišlo mi to docela stejné, protože jsem na matčinu známou dostala jen kontakt, tak jsem jí musela zavolat sama, stejně jako u brigád, které jsem si zajišťovala jen já.

Jaká je náplň Vaší brigády v Řecku?

Pracuji za barem, starám se o prádelnu, dohlížím na soukromou pláž, jestli na ní nejsou cizí lidé a zhruba jednou za dva týdny uklízím pokoje, když v resortu zrovna není pokojská. Taky půjčuji hostům paddleboardy, které pak musím hlídat, aby byly do dvanácti hodin vrácené, protože potom pravidelně fouká velký vítr, a to je pro tuto aktivitu nebezpečné.

Baví Vás ta práce?

Baví mě, hodně. V resortu je přátelská atmosféra, dokonce bych ji nazvala až jako “rodinnou”. Cítím se tam totiž jako doma, personál beru jako svou druhou rodinu. Dokonce i s šéfovou jsem si vybudovala krásný vztah, takže se zde nemám šanci setkat s nějakými problémy nebo nepříjemnými situacemi. Přidaná hodnota je, že jsem stále v krásném prostředí resortu, ve kterém vždy relaxuji, i když právě pracuji.

V Česku jste na jiných brigádách měla podobnou náplň práce, jako v Řecku. Jak se lišilo jejich finanční ohodnocení a Váš celkový dojem z nich?

Je tam velký rozdíl, protože v Česku mi dali vlastně minimální mzdu. Bylo mi v té době patnáct a příliš jsem si peníze nehlídala, tak jsem pracovala zhruba za sedmdesát korun na hodinu a pracovala jsem třináct hodin denně. S tím jsem pak nebyla moc spokojená. Naopak v Řecku si vydělám za měsíc dvacet tisíc, přitom denně pracuji šest hodin. Pracuji tam méně a vydělám si více. Atmosféra je úplně rozdílná. V Česku bylo na mě vedení nepříjemné a stresovalo mě. Brigáda v Řecku mi pomohla se osamostatnit, protože jsem se o všechny záležitosti musela postarat sama a byla jsem “pánem svého času”. Každá má směna, a celkově můj pobyt v Řecku, mi utíkala jako voda.

Co děláte zbytek dne, když máte díky kratší pracovní době více volného času?

Většinou ležím na soukromé pláži resortu, kde smím využít plážová lehátka a koupám se v moři, jezdím s kamarády z resortu na různé výlety autem nebo si půjčujeme kola a jezdíme na kolech po ostrově. To jsou nejčastější aktivity, které tam provozuji. Je to vlastně taková dovolená, za kterou ještě dostávám peníze.

Vyplatí se tedy letět na brigádu na dva měsíce do Řecka a zase zpět?

Letenky mi platí zaměstnavatel, stejně jako ubytování v útulně zařízeném “domečku” přímo v resortu a veškeré jídlo, které za celou dobu sním. Obědy a večeře nám vaří naše skvělá kuchařka a jednou do týdne jdeme na večeři do restaurace, to vše mi platí zaměstnavatel. V ubytování mám svůj vlastní pokoj se soukromou koupelnou a sdílený obývací pokoj s televizí, ve kterém se ve volném čase scházíme s mými kolegy a hrajeme například deskové hry. Nemusím za celý měsíc utratit ani korunu, a navíc jsem téměř na dovolené v krásném prostředí a mám spoustu času na zábavu a relaxaci. Takže ano, pokud máte možnost něco takového vyzkoušet, jděte hned do toho.

recko vyhled z ubytovani

Výhled z ubytování v Seaside Resort Vasiliki, autor Klára Hrbáčková

Zobrazeno 104 krát
Naposledy upraveno: čt., 28. březen 2024 17:19
Pro psaní komentářů se přihlaste