út., 30. srpen 2022 18:45

Místo pohádky v neděli sledoval Moravce. Dnes se nejmladší starosta v Česku musí vypořádat s mnoha problémy

Tomáš Pavelka na pódiu Revival Festu v jeho Mořicích Tomáš Pavelka na pódiu Revival Festu v jeho Mořicích Zdroj: Archiv Tomáše Pavelky, Facebook
Předseda Mladých starostů a nezávislých, jednadvacetiletý Tomáš Pavelka, byl 4. května 2020 za dramatických okolností zvolen starostou obce Mořice na Prostějovsku. Hned po zvolení se musel navíc vypořádat s mnoha problémy, které po sobě zanechalo předchozí vedení obce.

Tomáš Pavelka se již od mládí angažoval v rodných Mořicích při konání různých kulturních akcí. Díky dlouholetému přátelství s tehdejším starostou Jaroslavem Knapem poznal, co všechno obnáší práce starosty.

„Často mě zval na obecní úřad a chtěl vědět náš názor na plánované investice. Právě tehdy jsem se začal aktivně zajímat o politiku. Místo pohádky jsem tak v neděli sledoval Otázky Václava Moravce,“ přiznal mladý starosta.

Pavelka se posléze angažoval i v obecní knihovně a v roce 2018 se rozhodl, že bude součástí zdejší kandidátky hnutí Volba pro Mořice. Hnutí získalo přes čtyřicet procent hlasů, což odpovídalo čtyřem mandátům. Starostu však nakonec vybralo hnutí Mořice pro občany – občané pro Mořice – stal se jím Martin Obruča. Bylo to kvůli tomu, že dalších dvacet sedm procent hlasů získaly jiné subjekty, které nechtěly jít do koalice s hnutím Volba pro Mořice a podpořily Obručovo uskupení.

Vládnoucí koalice ztratila podporu
I když „Pavelkovo“ hnutí nově vzniklou koalici zpočátku podporovalo, s příchodem pandemie nemoci covid – 19 vzájemné vztahy ochladly. Hnutí Volba pro Mořice nesouhlasila s mnoha kroky starosty Obruči. „Nelíbily se nám hlavně vysoké investice, protože stát snížil příspěvky obcím a my jsme chtěli spíše šetřit,“ objasňuje nejmladší český starosta.

Vše vyvrcholilo na schůzi obecního zastupitelstva dne 4. června 2020, kde hnutí Volba pro Mořice vyslovilo tehdejšímu starostovi Martinu Obručovi nedůvěru. Na stranu tohoto hnutí se přidala i některá koaliční uskupení. Výsledkem bylo odvolání tehdejšího starosty a volba nového. Nakonec padla volba právě na Tomáše Pavelku, který se tak stal nejmladším starostou v Česku. Vystřídal tak ,,kolegu“ Matěje Hlavatého z Tetína na Královéhradecku, který začal svou obec řídit roku 2014 ve svých dvaceti letech.

První měsíce nebyly vůbec lehké
Na gratulace však vůbec nebyl čas. Nové vedení Mořic se hned začalo zabývat řešením problémů, které vznikly působením předchozích zastupitelstev. „Musel jsem se však naučit hodně nových věcí, mnoho problémů se muselo hned začít řešit. Nikdo vám nedal čtvrt roku na to, abyste se rozkoukal,“ konstatuje Pavelka, a dodává, že mu velmi pomohly zkušenosti ze Sdružení místních samospráv, kde již dříve Mořice zastupoval.

Mnohé projekty čekají na příští vedení
Tomáš Pavelka se však nakonec velmi rychle zorientoval a po vyřešení vážných problémů se začal věnovat zvelebování obce. Prosadil výstavbu nových chodníků, podařilo se mu navrátit sochy andílků na střechu zdejšího kostela a zásadním způsobem změnil strategii pro sociální sítě, které představují jednu z hlavních platforem pro komunikaci obce Mořice s veřejností.

Nejmladší starosta v Česku však jedním dechem dodává, že mnohé projekty, které současné vedení obce připravilo, budou realizovány až v dalším volebním období. „Jsem toho názoru, že čtyřleté volební období je pro starosty tak krátké, že se nestihne skoro nic udělat. Něco se naprojektuje, ale pak je problém na to sehnat finance a může to trvat několik let,“ dodal na závě

Zobrazeno 38 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09
Pro psaní komentářů se přihlaste