Stanislav Petřík

Stanislav Petřík

Rostoucí inflace, příliv ukrajinských uprchlíků, boj s dezinformacemi. To jsou jen některé obtíže , které v současné době trápí Česko. Minulá vláda Andreje Babiše tyto problémy moc neřešila, až ta nynější s tím začala něco dělat. A to za pomoci mladých lidí, které tak čeká mnoho úkolů.
Matěj Hlavatý se v roce 2014 stal ve svých dvaceti letech tehdy nejmladším starostou v Česku. Malebnou obec Tetín vede již druhé volební období a za tu dobu se mu podařilo udělat velký kus práce, i když přiznává, že začátky byly těžké. Je také hodně aktivní na sociálních sítích, zejména na Twitteru, kde se vyjadřuje k aktuálním tématům
Člen Mladých starostů a nezávislých, zastupitel Chebu, tajemník hnutí STAN pro Karlovarský kraj, ale také hudebník a herec. Tím vším je Jiří Duchek. V rozhovoru objasnil, jak se dostal do politiky, vyjmenoval silné i slabé stránky Karlovarského kraje a přiblížil práci Mladých starostů a nezávislých v Karlovarském kraji.
Předseda Mladých starostů a nezávislých, jednadvacetiletý Tomáš Pavelka, byl 4. května 2020 za dramatických okolností zvolen starostou obce Mořice na Prostějovsku. Hned po zvolení se musel navíc vypořádat s mnoha problémy, které po sobě zanechalo předchozí vedení obce.
Na virtuální schůzi předsednictva Mladých starostů a nezávislých, která proběhla na platformě Google Meet, přišli členové předsednictva s návrhem na realizaci projektu Chci kandidovat, který by přiblížil politiku mladým lidem. Mluvilo se také o přípravách na návštěvu ministerstva vnitra a o výsledcích voleb.
Zatím je ještě studentkou buněčné biologie a vedoucí skautského oddílu, zastává však také post místopředsedkyně Mladých Starostů a nezávislých na celostátní úrovni i v rodném Olomouckém kraji, kde za toto hnutí kandidovala i v uplynulých parlamentních volbách. Přestože se do Poslanecké sněmovny neprobojovala, věří, že se díky většímu zastoupení žen v politice začnou řešit dlouho opomíjená témata. „Už teď je ale známo, že třeba manželství pro všechny nepodpoří Petr Fiala ani Marian Jurečka,“ upozorňuje dvaadvacetiletá Zdena Kašparová.
V neděli 12. prosince vstoupí platnost nový jízdní řád na železnici. Přinese mnoho novinek. Na rychlících se objeví jednotky InterJet, do regionů přijdou nové jednotky RegioPanter. Nové vlakové soupravy začnou jezdit i v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na ostatních spojích dojde vlivem obměny vozů ke zvýšení komfortu. Ve Středočeském kraji pak cestující musí počítat s koncem provozu osobních vlaků na několika lokálních tratích.
Již čtyřicet tři let uplynulo od chvíle, kdy Československo vyslalo Vladimíra Remka do vesmíru. Stalo se tak 2. března 1978 na palubě sovětské kosmické lodi Sojuz 28 a společnost mu dělal sovětský voják Alexej Gubarev. Remek se stal prvním cizincem vyslaným do vesmíru, který nebyl z USA nebo SSSR. Jeho misi provázelo mnoho zajímavých momentů, které je třeba si připomenout.
Česká republika - O víkendu začne platit nový jízdní řád na železnici, který přinese mnoho změn. Společnost Arriva získá další rychlíkové linky, RegioJet s Leo Expressem plánují expanzi na Slovensko. Provoz na železnici zkomplikují také výluky na tratích Brno - Česká Třebová, Brandýs nad Orlicí - Ústí nad Orlicí a v Pardubicích. Nejdůležitějším počinem pak bude zavedení jednotné jízdenky OneTicket, která bude sice dražší než jízdné u jednotlivých dopravců, ale bude platit v téměř všech vlacích.
Dlouholetý učitel fyziky a matematiky, autor mnoha naučných knih o fyzice. To je Radek Chajda. Ve svých knihách se snaží hravou formou vysvětlit nejzákladnější fyzikální zákony, které mnozí žáci ve škole nepochopili. Navštěvuje také základní školy po celé České republice se svým pásmem přednášek Hravá věda, kde se vše snaží ukázat názorně – na pokusech. Zajímalo nás, jak vidí současné postavení fyziky ve školách, a také jsme nahlédli do blízké budoucnosti, kdy se budeme potýkat s ještě bouřlivějším vývojem techniky.
Strana 1 z 3