út., 2. listopad 2021 13:47

Někdy si přejeme dobýt svět a někdy jsme vůbec rádi, že se potkáme, říkají členové kapely Brants Band

Kapela Brants si umí zesebe i své tvorby udělat legraci. A to je na nich velmi smypatické Kapela Brants si umí zesebe i své tvorby udělat legraci. A to je na nich velmi smypatické Zdroj: Facebook Brants Band
Čtyřčlenná kapela Brants Band působící v Ostravě popisuje své fungování a cíle. Jde skloubit práce, studium a kapela dohromady? Jak a kde si můžete mladou kapelu Brants přijít poslechnout? Na to vše odpovídají její členové Jan Vavera, Šimon Komár, Vojtěch Zajíček a Vilém Kozák.

Jaký byl impuls k založení kapely?
Honza: Začalo to v prváku na střední, kdy jsme já a Vojta začali hrát na kytaru. Nehráli jsme ani moc dlouho ani moc dobře a řekli jsme si, že bychom to chtěli někam posunout a být jako ty slavné kapely. Spojili jsme se s Vilémem, se kterým jsme taky chodili do třídy a který hrál na bicí. Dále jsme hledali někoho, kdo hraje na basovou kytaru. Shodou okolností jeden kluk, který chodil také s námi na střední, na basu hrál, a tak jsme ho oslovili. To byl náš první pokus o kapelu.

Obměnili se během vašeho fungování někteří členové kapely?
Honza: Dlouho s námi hrál František Babka, který nás jako kapelu hodně posunul.
Vojta: S Františkem jsme hráli asi dva roky a až s ním jsme začali koncertovat a začaly vznikat naše první písničky, které za to stály.
Honza: Asi před rokem, jsme se s ním v dobrém rozešli a nějakou dobu jsme hráli ve třech. Neustále jsme hledali někoho, kdo hraje na basu, a podařilo se nám překecat padlého kytaristu Šimona, kterého taky známe ze střední. Koupil sinástroj a začal s námi hrát.

Vaše kapela se identifikuje jako post-punková. Jak jste se rozhodli, jaký žánr hudby budete hrát?
Vilém: Jelikož jsme všichni poslouchali Green Day, tak jsme původně hráli jen jejich písničky s tím, že Honza měl už pár svých autorských kousků. Vždy jsme hráli, a aktuálně i děláme hudbu takového žánru, který všichni posloucháme a je nám blízký.
Honza: Naše nehynoucí láska je ke kapele The Cure. Od nich to všechno začalo. Všechny naše písničky, které poté vznikaly, jsme ladili do jejich stylu. Ale na žánru jsme se nijak nedomlouvali, vznikl tak nějak přirozeně. Neměli jsme koule se nazývat jako post-punková kapela, ale někdo nás tak na koncertu nazval a od té doby si tak říkáme.

Na jakých platformách si mohou posluchači pustit vaši hudbu?
Vojta: Určitě na Spotify, to je naše primární platforma. Naši hudbu posluchači dále mohou najít na Youtube, Bandzone.cz, Deezer a iTunes.

Jakým způsobem probíhá proces skládání vaší hudby?
Honza: Většinou písničky píšu já nebo Vojta a každý máme svůj vlastní proces tvorby. Nejčastěji přijdeme před kapelu s otevřeným návrhem té dané písně a zahrajeme jim to. Poté ji společně dotvoříme do finální podoby. Já osobně si jako první napíšu text, ke kterému se pak později vrátím a dodělám to s odstupem času. Pak s tím přijdu před kapelu a konzultuji s nimi, jestli to stojí za to. Stalo se taky, že mi kluci řekli, že to není ono, ale většinou to vyjde a trefím se jim do noty.
Jak vypadají vaše zkoušky?
Vojta: Asi jak kdy. Snažíme se vždycky na každé zkoušce domluvit rovnou tu další a aktuálně se scházíme přibližně jednou za týden. Jelikož Šimon a Honza studují vysokou školu v Brně a já s Vilémem studujeme v Ostravě, je pro nás sladit se časově náročnější než kdy dřív. Zkouška trvá asi od dvou hodin až někdy do dvou dnů. Často taky zabere hodně času během zkoušky usměrňování rytmické sekce - Vilém a Šimon, kteří hrají, kdy nemají. Ale to je život. Pak pokazíme pár písniček a jdeme domů.

Mimo písničky, které si sami složíte, hrajete na koncertech písně jiných interpretů. Jakým způsobem je vybíráte?
Vojta: Nevlastní písničky vybíráme všichni na základě toho, jaká hudba nás baví a co v osobním životě posloucháme. Někdo přijde s návrhem co se mu líbí a co by chtěl zkusit a demokraticky toho daného člověka většinou pošleme do háje. Ale občas se stane, že se na něčem shodneme a začneme to zkoušet.

Jaké máte do budoucna cíle s Brants?
Vojta: Třeba se rozpadnout. (smích)
Honza: To je těžká otázka. Nějaké vyšší plány asi nemáme. Necháváme to plynout. Přijde mi, že naše ambice se tak různě tvoří a pak zase umírají. Aktuálně je pro nás těžké skloubit kapelu s prací a studiem. Máme převážně krátkodobé plány, jako třeba plánované nahrávání ve studiu, nebo teď naše první turné. Jinak jako jeden z dlouhodobých plánů, je psát co nejvíce písničky a potom třeba někdy udělat album.

Podepsal se na vás jako na skupině rok s covidem a s ním spojené opatření?
Honza: Během covidu jsme jezdili docela na punk nahrávat z Darkoviček do Ostravy, kde je studio Gospoda. V Gospodě jsme během toho roku nahráli čtyři písničky, takže to byl pro nás produktivní čas.
Šimon: Kluci před epidemií hráli bez basáka, a já jsem se k nim přidal minulý rok v covidu. Takže jsme měli celkově čas a prostor se sladit.

Jak fungujete jako kapela ekonomicky? Jak nakládáte například s financemi za odehrané koncerty?
Honza: Když dostaneme nějaké peníze z koncertu, tak se je snažíme propít hned ten večer. Když se to nepodaří, tak si je dáváme bokem a využijeme je třeba na nahrávání hudby. Jinak co se týče vybavení a aparatury, tak to si platí každý sám.

Kam si vás mohou přijít posluchači v budoucnu poslechnout?
Honza: Startujeme teď v listopadu turné s kapelami Herbert Einstein a Safe Exit, přičemž každá kapela zahraje ve svém městě společně s ostatními. Začátek turné bude 12. listopadu v Ostravě v klubu Hudební Bazar, následuje koncert 3. prosince v Brně v Music Labu, dále budeme hrát 14. ledna v Pardubicích v klubu Everything a turné zakončíme koncertem 11. února v Praze na Strahově v Klubu 007.

Zobrazeno 495 krát
Naposledy upraveno: út., 2. listopad 2021 16:27
Pro psaní komentářů se přihlaste