ne., 19. březen 2023 11:23

Modeláři a sběratelé zavítali na Olomoucký Formodel

hlavní sál pavilonu A hlavní sál pavilonu A Zdroj: Václav Januš
Olomouc- Mince, modely a vůbec vše co se dá sbírat, skládat a lepit bylo k vidění po jednadvacáté na akci ForModel, pořádané na výstavišti Flora v Olomouci, kde se pomyslné brány návštěvníkům otevřely v pátek 17. března v 9:00 hodin a otevřené zůstaly do nedělních 18:00 hodin. Vstupné bylo možné koupit online i na místě.

Panenky, autíčka, lodě, letadla, železnice, ale také mince a staré hračky. To vše a mnohem více mohli návštěvníci na jednadvacátém ročníku olomoucké akce ForModel vidět od pátku 17. 3. do neděle 19. 3. na olomouckém výstavišti Flora. Akce, které se zúčastnilo více než sto modelářů, sběratelů a dalších vystavovatelů, se kvůli své velikosti pořádala v pavilonech A a E. Ve větším pavilonu A sídlila hlavní část výstavy a v pavilonu E byla uschována železnice. Ve venkovních prostorách výstaviště bylo nachystané občerstvení, cukrovinky, kolotoče a další atrakce pro malé i velké návštěvníky výstavy. Vstupné se dalo pořídit ve zvýhodněné formě online, ale i na místě, jen bez zvýhodnění. Online cena pro dospělé byla 130 korun a pro děti, studenty a seniory 90 korun. Na místě byste za dospělého zaplatili 150 korun a za děti, studenty a seniory 100 korun. Děti do šesti let měly vstupné zdarma.

Před výstavištěm
Na place před výstavištěm, jak už je zvykem stojí těžká armádní i civilní vozidla. Kromě zelených náklaďáku od Tatry, zde parkovaly i armádní speciály a malý tank, který je ale jen replikou tanku od Pragy.

Pavilon A
Hlavní sál pavilonu byl rozdělený na tři části. Moře, což byl velký bazén, kde se modeláři mohli pochlubit svými plovoucími modely lodí, pokud se zrovna nesnažily napodobit ponorku nebo Titanik. Vedle umělého moře byla plocha pro modely nákladních aut a těžké techniky, kde probíhala simulace těžby a odvozu hlíny. Poslední část byla zaměřená na letadla a vrtulníky klubu leteckých modelářů. Okolo zóny země, voda, vzduch bylo kolem dokola k vidění spousta různých stánků, kde jste si mohli koupit hry, modely a další tematické věci. Dále ty bylo plno vitrín a stolů, na kterých byly uložené sbírky modelů aut, raket, letadel, lodí ze všech možných materiálu a všech velikostí. Velmi rozšířený byl 3D tisk. V postranních menších sálech byly různé autodráhy, sbírky podpisu a plakátů, tvůrčí koutky spolu s atrakcemi pro malé návštěvníky a stánek Policie. Nechyběly ani stánky s kávou a občerstvením

První patro pavilonu, spíše ochoz, sloužilo jako perfektní místo pro pořízení fotografií, protože celý velký sál pod Vámi jste měli jako na dlani. I tu ovšem bylo plno stanovišť s vitrínami a modely. Za zmínku stojí třeba sbírka několika desítek postýlek s panenkami a kočárky. Dále taky nechyběly sbírky mincí a modely divadel, domečků a starých hraček. Stánky s občerstvením a kávou byly i zde samozřejmostí, stejně jako tvůrčí koutky pro nejmenší.

Pavilon E
Pavilon E byl královstvím železnic. Byly sice jen dvě, ale i přesto zaplnily značnou část místnosti. Pod očima modelářů v uniformách výpravčích se po dlouhé železnici prohánělo pár vláčku. Na té druhé se zase proháněla parní lokomotiva.

Akci Formodel bych doporučil všem, kteří se chtějí pokochat na sbírky lidí, kteří je sbíraly mnohdy celý život a pro které je dle jejich slov největší nepřítel prach a místo.

 

Zobrazeno 491 krát
Naposledy upraveno: po., 20. březen 2023 10:10
Pro psaní komentářů se přihlaste