Václav Januš

Václav Januš

Jedno staré rčení říká, že řemeslo má zlaté dno. V případě designérky Márie Čulenové má však řemeslo dno skleněné. Mária se totiž věnuje designu skla, které navrhuje pro firmu Lasvit. Ta v Lindavě u Nového Boru provozuje sklárnu Ajeto. Mária se s designem skla poprvé seznámila na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a pod jejíma rukama vznikla například Cena Věry Čáslavské a umělecké skleněné instalace světel. „Lákala mě možnost vytvářet výrobky na pomezí designu a umění,“ říká designerka, která se v rozhovoru pro Pres rozpovídala nejen o sklářství a skle, ale i jeho tvorbě, ekologii a trendech.
Praha - 28. května se v Pražské galerii KODL konal 89. aukční den. Galerie k aukci nabídla téměř 220 uměleckých děl, z nichž se 98 procent prodalo. Zlatým hřebem večera bylo dílo Puis, plus tard od české umělkyně Marie Čermínové, alias Toyen. Konečná cena se vyšplhala na 37 milionů korun.
V Berlíně 21.4.2024 představila na tiskové konferenci Cupra, dceřiná sportovní automobilka španělského Seatu spadajícího pod německý koncern Volkswagen, nové elektrické SUV – coupé, Tavascan. Vozidlo s maximálním dojezdem 547 kilometrů a výkonem až 350 koní sazí na atraktivní vzhled a sportovní věhlas značky. Na silnicích by se SUV mělo začít objevovat od roku 2024. Cena Tavascanu je zatím nestanovena.
Německá automobilka Volkswagen, pod jehož koncern spadá i tuzemská automobilka Škoda, 17. dubna 2023 představila na videokonferenci konající se na jejích webových stránkách svůj nejnovější přírůstek do rodiny ryzích elektromobilů. ID.7 jak se nová vlajková loď elektromobilového segmentu značky jmenuje, ujede na jedno nabití až 700 kilometrů. Na trh novinka nastoupí na podzim roku 2023.
Italská automobilka Lamborghiny představila 29. března na svých sociálních sítích nového nástupce Lamborghiny Aventador. Supersport s tisícem koní pod kapotou a úderným jménem Revuelto. Vůz je první odpovědí slavné automobilky na evropské volání po elektrifikaci vozů, protože kromě dvanáctiválcového motoru V12 mu sílu dodávají další tří elektromotory.
Závodní automobilka Praga loni představila svůj supersport Bohéma. Limitovaný superstroj za 37 milionů ale nebyl to jediné, na čem si konstruktéři v automobilce hráli. Výsledek jejich práce, motorku za 2,5 milionu se jménem ZS 800, která vyjde v limitované edici 28 kusů, se automobilka rozhodla představit 8.2.2023 na svých sociálních sítích.
Olomouc- Mince, modely a vůbec vše co se dá sbírat, skládat a lepit bylo k vidění po jednadvacáté na akci ForModel, pořádané na výstavišti Flora v Olomouci, kde se pomyslné brány návštěvníkům otevřely v pátek 17. března v 9:00 hodin a otevřené zůstaly do nedělních 18:00 hodin. Vstupné bylo možné koupit online i na místě.
Amazon studios letos 10. února k dokumentární sérii Jeremyho Clarksona, The Clarkson‘s farm z roku 2020 zaměřenou na farmaření, přidalo její nově sklizenou sérii, v pořadí druhou. Ta pokračuje ve stejném farmářském duchu, jako ta první. Jen trable s ovcemi vystřídaly trable s krávami a právní bitvy o stavby jeho farmářského obchodu vystřídaly právní bitvy o stavbu restaurace.
Automobilka Audi 9. listopadu představila svůj zatím nejnovější elektromobil. Jmenuje se Audi Q8 - etron a kromě vysokého dojezdu a výkonu nabízí také rychlonabíjení baterie, kdy z 10 na 80% nabití dosáhnete za 31 minut. Na silnicích by se měl etron začít ukazovat od ledna příštího roku.
Pátá řada seriálu Koruna, z pera scénáristy Petera Morgana se od 9. listopadu přidává do Netflixové knihovny k předchozím řadám. Stejně jako u třetí řady se můžeme těšit na nové tváře a plno zajímavých událostí ze života královny a jejich nejbližších, tentokrát z 90. let minulého století.