čt., 28. duben 2022 13:54

"Myslím, že jedinou obranou proti Rusku je jednota Evropy a NATO. Musíme Rusku ukázat jednotnost odporu," říká starosta Velké Bystřice Marek Pazdera

Velká Bystřice poskytla rychle azyl ukrajinským ženám a dětem a nabídla pocit bezpečí a pohodlí v této pro ně nelehké době díky aktivitě starosty města.

Město Velká Bystřice má přibližně 3000 obyvatel a leží 8 kilometrů od Olomouce. Je to velmi přitažlivé místo nejen pro své obyvatele, ale také pro návštěvníky z širokého okolí. Nabízí bohaté možnosti v kulturní oblasti, a to zejména výstavy, divadelní představení, lidové tradice a slavnosti, ale vede tudy také velmi využívaná cyklostezka. V centru města je renesančně–barokní zámek, který slouží, mimo jiné, právě jako galerie a muzeum hanáckého kraje. O to, aby město bylo příjemným místem k životu příkladně pečuje obecní úřad, který už dvacet let vede starosta pan Ing. Marek Pazdera.

V současné době však mnohá města hledají možnost postarat se, vedle svých obyvatel, také o válečné uprchlíky z Ukrajiny. Jaké podmínky pro tuto situaci má město Velká Bystřice jsem zjišťovala při rozhovoru s panem starostou.

Kolik je u Vás momentálně ubytovaných lidí?

Přímo v bytech, které vlastní Velká Bystřice jich je 19 a povětšinou jsou to matky s dětmi a jsou z Ivanofrankovské oblasti, kde došlo k raketovému útoku. Dále je ve firmě Agrospol na ubytovně 8 žen s dětmi a po domácnostech občanů 40 lidí.

Kde je máte ubytované?

V úplně nových sociálních bytech, které tento rok opravilo město Velká Bystřice. Byty byly nezařízené, ale po vyhlášení potřebných materiálů se spousta občanů ozvalo a dokázalo dovybavit nové nezařízené byty tak, aby se v nich dalo pohodlně bydlet.

Z kterých míst, k Vám nejčastěji lidé přicházejí?

Lidé nejčastěji přichází z Ivanofrankovské oblasti, která leží v jihozápadní části země, ale i ze Zakarpatí a od Kyjeva.

Dostali jste na pomoc nějaké dotace?

Získali jsme 45 000 z nadace ČEZ a dále jsme vyhlásili finanční sbírku ve spolupráci s nadací Dobré místo pro život, kde nám občané přispěli zhruba 300 000 korun. Současně přispívali občané i materiálně, např. nádobí, povlečení, ručníky.

Jakou nejčastěji poskytujete pomoc?

Nejčastěji poskytujeme materiální pomoc, ale náš terénní pracovník zajišťuje zdravotní, popřípadě psychologickou pomoc. Nejdůležitější pro nás bylo zajistit pro všechny střechu nad hlavou.

Je připravena Vaše základní škola přijímat děti z Ukrajiny?

V současné době na naší základní škole probíhá takzvaný adaptační kurz, kterého se účastní okolo 30 dětí a po ukončení kurzu by děti měly nastoupit do tříd. Ještě je v jednání samostatná ukrajinská třída, ale to by stát musel škole poskytnout finanční prostředky na zajištění ukrajinských učitelů.

Jak reagovali občané města na přítomnost Ukrajinců?

Většinová reakce občanů byla velmi pozitivní. Hodně z nich chtělo materiálně pomoci, a proto se nám podařilo už druhý den naplnit materiální sbírku a vybavit tak bytové jednotky.

Jaký je Váš osobní názor na ukrajinsko-ruský konflikt?

Nevěřil jsem tomu, že Putin Ukrajinu napadne, ale myslím, že jedinou obranou proti Rusku je jednota Evropy a NATO. Musíme Rusku ukázat jednotnost odporu.

Pří své návštěvě města Velká Bystřice jsem oslovila i dvě obyvatelky města a zeptala jsem se jich jaký mají názor, na to, že jsou v jejich městě ubytovaní Ukrajinci. Obě nezávisle na sobě ale shodně řekly, že jsou hrdé na to, že jejich malé město bylo v pomoci rychlé a intenzivní.

Zobrazeno 85 krát
Naposledy upraveno: čt., 28. duben 2022 20:49

Související články

Quo vadis, pražská Sparto?
Quo vadis, pražská Sparto?
  st., 11. květen 2022 22:10
Ledová košťata: Jak se hází v Brně?
Ledová košťata: Jak se hází v Brně?
  út., 3. květen 2022 18:04
Ledová košťata: Pokec s Paulovými
Ledová košťata: Pokec s Paulovými
  út., 3. květen 2022 18:10
Pro psaní komentářů se přihlaste