Amálie Směšná

Amálie Směšná

V květnu 1942 byl na říšského protektora Reinharda Heydricha spáchán atentát, po kterém ihned následovala celá řada represí a poprav nevinných lidí. Když protektor na následky zranění 4. června zemřel, rozhodli se nacisté v čele s K. H. Frankem, který byl tajemníkem úřadu říšského protektora, o zastrašující akci, schválenou Adolfem Hitlerem. Lidice byly vybrány pro údajné spojení obyvatel s atentátem, což vycházelo z neprokázaného a vcelku bezvýznamného podezření. K. H. Frank se rozhodl využít likvidace obce jako ukázku svého rázného postupu, protože tímto krokem hodlal posílit své úsilí o jmenování říšským protektorem.
Na konci května si připomínáme výročí operace Anthropoid, šlo o parašutistický výsadek vedený rotmistry Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem na území Protektorátu Čechy a Morava. Hlavním cílem této operace bylo zlikvidovat říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. Důvodem k atentátu byly popravy předních členů ilegální vojenské organizace Obrana národa po příchodu Heydricha do Prahy.
První porevoluční rektor olomoucké Univerzity Palackého, bývalý senátor a překladatel americké prózy i poezie. Patřil k zakládajícím členům Občanského fóra a v listopadu 1989 byl Josef Jařab výraznou osobností sametové revoluce. Dožil se 85 let a zemřel po krátké, těžké nemoci v Olomouci. Zádušní mše se bude konat 9. května ve 13 hodin v kostele svatého Mořice v Olomouci.
Olomouc - Válečná traumata v Evropě zanechávají stopu nejen na vojácích, ale i na lidech, kteří jsou válkou postiženi, a to zejména děti a ženy. Oceňovaný dokument Víc než trauma sleduje několik žen z chorvatského Vukovaru, které procházejí podpůrnou terapii.
so., 22. duben 2023 21:40

Insomnie porucha spánku

Spánek je nezbytnou podmínkou kvalitního života, protože ovlivňuje především činnost mozku, se kterou jsou provázány všechny tělesné procesy. Nespavost, neboli insomnie, postihuje v posledních letech stále víc lidí, proto je to oblast, kterou se zabývají lékaři a psychologové...
ne., 5. únor 2023 13:23

Herecká legenda Jan Werich

6. 2. 1905 - 31. 10. 1980 V těchto dnech vzpomínáme narození významného českého herce, avantgardního dramatika a spisovatele Jana Wericha.
Cestování stopem – pro někoho srdcová záležitost a pro ostatní naopak nemyslitelný hazard se životem. Je tento styl cestování opravdu tak nebezpečný jako se o něm ve společnosti mluví? A proč by někdo měl riskovat svůj život pro svezení několika kilometrů v místech, kde jezdí normální hromadná doprava?
Matyáš Fritscher se na fotkách snaží zachytit emočně vyhrocené situace lidského života. Takové momenty přináší i současná situace na Ukrajině, kam se vydal a sám při tom i riskoval. Jaké zážitky a strasti ho na této cestě potkaly se dozvíte v článku.
st., 16. listopad 2022 15:22

Cukrovka – hrozba 21. století

Cukrovka neboli diabetes mellitus, je vážné onemocnění, které sice bylo známé již ve starověku, ale v současné době, díky měnícímu se životnímu stylu, nemocných rychle přibývá.
Ondřej Jakob patří mezi legendy politických tiskových mluvčí. Má dlouholeté zkušenosti s mediálně politickým světem. V současné době je mluvčím Ministerstva zdravotnictví. Jaké má s touto profesí zkušenosti a jaký vztah má s novináři se dozvíte v článku.
Strana 1 z 2