pá., 28. duben 2023 21:04

KOMENTÁŘ: Na Floridě jsou kopce jako bílí sloni

Hranice pro legální potrat se snížila Hranice pro legální potrat se snížila Zdroj: OpenAI
Ve třicátých letech minulého století napsal Ernest Hemingway stejnojmennou povídku o dvou Američanech, muži a ženě, kteří podnikají cestu do Evropy. Nikoliv však za zábavou, ale za, v jejich domovině tabuizovanou, operací. Vypadá to, že politika Spojených států vede do situace, kdy se tzv. potratová turistika v USA opět hojně rozmůže.

Začátkem dubna se skrze floridský senát podařilo za podpory dvou třetin senátorů protlačit kontroverzní zpřísnění potratové legislativy. Nově se tak sníží hranice pro legální potrat z patnáctého na šestý týden těhotenství. Změna postoje k interrupcím je zákonodárci hájena tvrzením o ochraně plodu a s ním tak nároku na lidský život. Florida se tak připojí k dalším dvaceti šesti americkým státům, které právo na potrat radikálně omezují. Odsouhlasené snížení se ale mezi mnohými setkává se silným odporem. Aby také ne. Vždyť zákon nenechává pro potrat dostatečně dlouhou dobu na rozmyšlenou. Podle expertů je běžné, že žena v šestém týdnu nemusí stále ještě vědět, že je těhotná. Bouří se i obyvatelé samotné Floridy. Na tak velké rozhodnutí je podle nich příliš málo času. Lze se jim vůbec divit? Asi jen těžko.

Zeptejte se sami sebe, kdy naposledy jste museli řešit rozhodnutí, které vás ovlivnilo na celý život? Byl to nástup na vysokou školu, nová práce? Nebo snad manželství? Takovým rozhodnutím předchází měsíce a měsíce úvah. Rozhodnout se o určitých věcech v rozmezí pár týdnů není zkrátka a dobře možné. Skoro to vypadá, že floridským zákonodárcům nejde ani tak o ochranu mateřského plodu, jako o to, aby se interrupce na Floridě vůbec neprováděly. Ostatně Florida jen kopíruje politická trend, který v USA započal již minulý rok.

V červnu 2022 zrušil Nejvyšší soud Spojených států ochranu práva na interrupci, které od roku 1973 zakotvoval přelomový precedent Roe vs. Wade. Ten ve všech státech USA legalizoval provádění potratů po celou dobu těhotenství. Nejvyšší soud však minulý rok došel k závěru, že americká ústava interrupci nikterak neupravuje a není zde pro ni žádná právní opora. Namísto toho, aby se američtí legislativci potratovou problematiku pokusili právně podchytit, jednoduše ji vyškrtli.

Zrušení ochrany práva na potrat tak odstartovalo vlnu extrémních omezení, či úplného zákazu potratových klinik, napříč mnohými státy USA. Po vzoru Texasu, Severní Dakoty, Idaho, Oklahomy, již zmíněné Floridy a jiných, se k restrikcím těchto služeb přidávají další a další státy. Dá se tedy predikovat, že někteří občané Spojených států budou nuceni hledat interrupční služby mimo jiné i za hranicemi své země. Téměř po sto letech se tak Hemingwayovi hrdinové opět vydávají na cestu do Evropy.

Zobrazeno 199 krát
Naposledy upraveno: so., 29. duben 2023 22:17
Pro psaní komentářů se přihlaste