ne., 13. listopad 2022 17:44

Olomoučtí hokejisté vstoupili do nové sezóny výborně

"Děkovačka" olomouckých hokejistů po výhře proti Spartě "Děkovačka" olomouckých hokejistů po výhře proti Spartě Zdroj: Archiv HC Olomouc
Hokejistům HC Olomouc se na začátku nové sezóny daří. Jako tradičně nehrají krásný hokej plný zajímavých akcí, ale dokážou své soupeře přehrát tvrdou týmovou hrou, která je založená na pevné obraně. Jan Káňa si navíc loňskou formu dokázal přenést do nové sezóny a i proto se Olomouc nachází se 33 body na 3. místě tabulky Tipsport Extraligy.

Málokdo čekal, že po odchodu Davida Krejčího do NHL bude tým HC Olomouc hrát ještě lépe než s ním. Jako každý rok většina expertů a novinářů tipovala, že „kohouti“ budou bojovat o záchranu, přestože od svého návratu do Extraligy (sezóna 2014/2015) postoupili pětkrát do play-off a pouze dvakrát hráli baráž o udržení. Letos mají po odehrané čtvrtině soutěže nakročeno ke své nejlepší sezóně od návratu do Extraligy. V tuto chvíli se nachází na 3. místě. Sezóna je dlouhá a stát se může cokoli, co ale stojí za dosavadními úspěchy olomouckých hokejistů?

Kvalitní obrana
Defenziva zdobila „kohouty“ v posledních několika sezónách. Tvrdý hokej, nahazování puků a jistota vzadu. V tabulce inkasovaných gólů jsou olomoučtí s 33 obdrženými góly v 17 zápasech na druhém místě. O 2 branky méně obdržely pouze Pardubice, které vedou celou Extraligu.

Brankáři
Pravděpodobně nejzásadnější faktor úspěchu Olomouce. Brankářská dvojice Branislav Konrád – Jan Lukáš patří k nejvyrovnanějším dvojicím v celé lize a dokazují to i letos. Dohromady mají 94% úspěšnost zákroků (o 0,7 % lepší než Pardubická dvojice Will –Frodl). Lukáš si v 7 odehraných zápasech drží úspěšnost 94,6 %, zatímco oblíbenec olomouckých fanoušků Konrád odchytal 10 zápasů, ve kterých si připsal úspěšnost 93,1 %. Bohužel se na konci října zranil a vedení „kohoutů“ podepsalo na měsíc smlouvu s dalším brankářem Jakubem Sedláčkem. Podobná situace nastala i vloni, kdy odchovanec Zlína Sedláček také jeden měsíc chytal za Olomouc a poté se stěhoval do Brna. Letos se do branky zatím dostal jednou a navázal na výkony svých brankářských kolegů, protože vychytal vítězství 3:1 proti Českým Budějovicím. Není však jisté, jestli bude na Hané pokračovat i nadále. Pokud ano, bude mít Olomouc na soupisce 3 velmi kvalitní brankáře.

Fanoušci
Podpora fanoušků je jedním z důvodů, proč soupeři do Olomouce nejezdí rádi. Letos vedení týmu uspořádalo akci „Všeci spolu na Spartu“. Hráči a fanoušci se společně vydali vlakem do pražské O2 arény, v které fanoušci dokázali naplnit sektor hostů, překřičet domácí příznivce a hráči vyhrát zápas. V Olomoucké „Plecharéně“ letos na všechny zápasy (kromě prvního s Mladou Boleslaví) přišlo více než 4000 diváků, kteří hlasitě podporují svůj tým. Něco podobného můžou fotbalisté ze sousedního Androva stadionu pouze závidět. Na fotbal v Olomouci v posledních letech pravidelně chodí 2000–3000 diváků. Více lidí nalákají pouze zápasy proti Slavii, Spartě, Plzni a Baníku.

Týmový výkon
Týmovost a sehranost je na „kohoutech“ vidět na první pohled. Tým je dlouho pohromadě a sálá z něj pozitivní atmosféra. Týmový výkon se promítá i na led, kde hráči bojují jeden za druhého a padají do střel, což dokazuje i statistika Radegast index (statistika, která sleduje „černou práci“ = osobní souboje, blokování střel a +/- body, tedy přítomnost hráče u vstřelených/obdržených gólů při vyrovnaném počtu hráčů). Olomouc se momentálně nachází na 3. místě Radegast indexu mezi všemi týmy. Z hráčů jsou v této statistice nejlepší kapitán Jiří Ondrušek a další obránci Jan Švrček a David Škůrek. Všichni tři jsou ve třetí desítce tabulky.

Trenérský tým
Na dobré trenéry jsou fanoušci Olomouce zvyklí. Zdeněk Venera dovedl během tří let Olomouc dvakrát do čtvrtfinále. Zdeněk Moták během čtyř let dvakrát čtvrtfinále a jednou předkolo play-off. S oběma trenéry spolupracoval současný „lodivod“ Jan Tomajko. Venerovi dělal asistenta a s Motákem vedli tým společně jako dva hlavní trenéři. Právě to, že je Tomajko v Olomouci už tak dlouho, mu pomáhá u fanoušků i hráčů, se kterými zároveň dokáže dobře pracovat. Tomajko dává kabině pevný řád, ale zároveň udržuje dobrou atmosféru, mezi ním a hráči panuje dobrá chemie a to je jeden z důvodů úspěchu olomouckého hokeje.

Jan Káňa
Minulou sezónu po boku Davida Krejčího zazářil a se 41 body ve 46 zápasech zažil svou nejlepší sezónu v Extralize. Očekávání byla tedy velká i pro letošní sezónu a Káňa zatím nezklamal. V 18 zápasech získal už 13 bodů, v celé lize mu tento výkon stačí na 29. místo, a pokud se mu bude dařit dál, může překonat svůj loňský rekord. Olomouc měla v letech 2014–2021 problém s produktivitou. Žádný z hráčů nezískal více než 37 bodů. Až v sezóně 2021/2022 se nad „magickou“ hranici 40 bodů dostala zmiňovaná dvojice Krejčí – Káňa. Pokud se Káňovi vyhnou zranění a zůstane produktivní, může Olomouc dostat do play-off a zároveň pomoct přiblížit se k této hranici i svým spoluhráčům Lukáši Nahodilovi a Jakubu Orsavovi, kteří v tuto chvíli mají 11 kanadských bodů. Otázkou je, co se s Káňou bude dít po sezóně. V lednu totiž oslaví 31. narozeniny, navíc mu v létě končí smlouva, a má tak poslední šanci na dobře placené angažmá v ambicióznějším týmu.

Pokud bude Olomouc pokračovat v současných výkonech, může zažít svou nejlepší sezónu od návratu do nejvyšší soutěže a potom možná zabojovat o historicky druhý titul mistra Extraligy, ale takové závěry jsou ještě předčasné. Sezóna je maraton, ne sprint.

V úterý 15. listopadu čeká Olomouc dohrávka 4. kola v Karlových Varech, které se letos zatím nachází na 10. místě. V listopadu dokázala Olomouc porazit Karlovy Vary 2:0. Z posledních 10 vzájemných zápasů Olomouc vyhrála šestkrát. Šest z posledních sedmi zápasů však muselo rozhodnout až prodloužení, popřípadě nájezdy.

Zobrazeno 100 krát
Naposledy upraveno: út., 15. listopad 2022 11:47

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste