st., 29. září 2021 15:28

Poruchy příjmu potravy jako obrovský problém dnešní doby

problémy s jídlem problémy s jídlem Zdroj: goodtherapy.org
Poruchy příjmu potravy jsou problémem, který tento svět doprovází už nějakou dobu. Nicméně se v naši společnosti objevuje čím dál tím víc a ničí životy spoustu lidem. Tato problematika si získává velkou pozornost, a my si proto zkusíme o ní říct něco víc.

Co je to?
Poruchy příjmu potravy se řadí mezi psychická onemocnění, které může doprovázet velmi komplikovaný průběh. Nejčastěji se jedná o problémy s jídlem a to např. odmítání jídla, přejídání a následné vyzvracení jídla, nebo záchvatovité přejídání. Doba trvání je velmi individuální, ale může trvat i několik let. Tyto problémy, jak už bylo zmíněno vyplývají z psychických problému, které se následně projevují skrze negativní vztah k jídlu.

Nejčastější poruchy příjmu potravy
Toto onemocnění se projevuje ve více podobách, ale mezi nejčastější patří hlavně anorexie a bulimie. Anorexie se projevuje masivním úbytkem váhy a odmítáním jídla. Její mortalita se pohybuje mezi 6-20 % podle Centra pro rozvoj péče duševní zdraví. Bulimie se na rozdíl od anorexie liší tím, že osoby ji trpící, mají tendencí se přejídat a pak úmyslně jídlo vyzvracet. Podle údajů z Koalice pro poruchy příjmu potravy víc než 1,5 % amerických žen trpělo během svých životů bulimií. U obou těchto nemocí je u léčby používaná psychoterapie.

Nejčastější pacienti
Mezi nejčastější pacienty poruch příjmu potravy patří zejména dívky v pubertálním věku. Důvodem je přede vším tlak společnosti, který obnáší různá očekávání, zejména ty, spojené se vzhledem a ideálem krásy, který si naše společnost vytvořila. Samozřejmě se toto onemocnění může vyskytnout i u osob starších a dochází i k případům, kdy se mezi pacienty objevuje mužské pohlaví.

Pomoc osobám s poruchou příjmu potravy
U této nemoci je velmi důležitá lékařská péče. Aby ji daná osoba byla schopná podstoupit a přijmout, je důležité, aby cítila vaši podporu a věděla, že na to všechno není sama. K tomu, abyste byli schopni tuto situaci řešit, potřebujete vhled do dané problematiky, informujte se, získávejte informace, ať můžete daného člověka co nejlíp pochopit. Nemějte pocit, že tuto situaci s danou osobo zvládnete sami, jedná se o duševní onemocnění a odborná péče je zde zcela jasně na místě. Může se stát, že i na vás toho bude moc, v této situaci si neváhejte nechat pomoct i vy sami, návštěva psychologa, nebo rozhovor s někým blízkým vám může v tomto období hodně pomoci.

Poruchy příjmu potravy jsou nebezpečné a mohou mít následky, kterým nikdo z nás nechce čelit. Dle National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders až 9 % populace trpí poruchou příjmu potravy a každých 52 minut zemře jedná osoba, která tímto onemocněním trpí. Pokud tedy můžete něco změnit, máte možnost pomoct, neváhejte, protože v této situaci je každá pomocná dlaň dobrá.

Zobrazeno 149 krát
Naposledy upraveno: pá., 1. říjen 2021 13:28
Pro psaní komentářů se přihlaste