Už téměř rok a půl se Ukrajina nachází ve válečném stavu. Životy běžných občanů se změnily od základu a realita války donutila mnohé z nich změnit své hodnoty. Svoboda, na kterou byli zvyklí zmizela ze dne na den a vystřídaly ji pocity strachu a nejistoty. Zasáhla všechny generace a zejména u té mladší vyvolala obavy o jejich budoucnost a o to, co bude dál.
Dvaadvacetiletá Karolína Žylová je dlouholetou členkou Souboru písní a tanců Suszanie, který působí v obci Horní Suchá u hranic s Polskem. Folklor je neoddělitelnou součástí jejího života, a proto se společně se svou kamarádkou rozhodla založit soubor pro děti, který spadá pod soubor, kterého je členkou. Věří, že díky studiu pedagogiky je schopná přistupovat k dětem s citem a pomáhat jim tak najít lásku k této tradici.
Alina žila na Ukrajině celý svůj život. Válka ji ale donutila svůj domov opustit a se svou rodinou se tak přesunula do Česka. Ve svých dvaceti šesti letech čelí situacím, které se ji nezdály ani v těch nejděsivějších snech. Ačkoliv se aktuálně nachází v bezpečí, její mysl naplňují obavy a strach o životy svých blízkých. Neví co dál se svým životem, protože budoucnost je pro ni teď jeden velký otazník. Věří však, že spravedlnost dosáhne svého a bude se moct vrátit domů.
Magdalénin boj s anorexii začal, když ji bylo 14 let. Pubertu strávila neustálou kontrolou svého jídelníčku a snahou zhubnout. Svoji cestu ukazuje na svém instagramovém profilu @megahealthyfood, kde ji sledují tisíce lidí. Dneska už je Magda ve svých dvaceti letech z nejhoršího venku, anorexie v ní ale zanechala viditelné stopy.
Německo v poslední době čelí silné kritice ostatních států EU kvůli nedostatečné podpoře Ukrajiny. Proto se rozhodlo změnit svůj postoj k situaci. Ministerstva zahraničí a obrany vydala rozkaz poslat na Ukrajinu stovku přileb společně s 50 neprůstřelnými vestami. Tuhle podporu Německa nikdo zdaleka nečekal.
Volodymyr se v září přestěhoval do Česka především kvůli pracovních možností. Ukrajinu opouštěl s těžkým srdcem. V té době vůbec nečekal, že něco takového může vůbec nastat. Na Ukrajině má celou rodinu a plno známých, kteří jsou v ohrožení života. Aktuální situaci vnímá velmi silně a snaží se pomáhat, jak jenom může.
Poruchy příjmu potravy jsou problémem, který tento svět doprovází už nějakou dobu. Nicméně se v naši společnosti objevuje čím dál tím víc a ničí životy spoustu lidem. Tato problematika si získává velkou pozornost, a my si proto zkusíme o ní říct něco víc.
Relax může být vnímán různými způsoby. V dnešní době se všude kolem objevuje spousta možností jak se uvolnit, dopřát si odpočinek a vyčistit si hlavu. Pojďme se podívat na to, které způsoby se nám nabízí a můžeme je využít v pohodlí našeho domova.
Pandemie zásadně ovlivnila různé oblasti našich životů. Pojďme se ale podívat na to, jak se projevila ve výskytu domácího násilí. Je samozřejmé, že kvůli karanténě rodiny tráví více času doma. Což následně s sebou nese, co se domácího násilí týče, fatální následky. Karanténa zásadně ovlivnila nárůst domácího násilí v celém světě. Např. v Česku stouplo o cca 30 až 40 procent, jak ukazuje výzkum Fakulty humanitních studií UK a Sociologického ústavu AV ČR. Kvůli domácímu násilí v naší republice policie přikročila už k více než 16 000 vykázáním z domova (uvádí data intervenčních center v ČR).
Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.