po., 6. květen 2019 16:40

Recenze: 42 - Zrození legendy, baseballové drama o odhodlanosti

Jackie Robinson na fotografii z roku 1954 Jackie Robinson na fotografii z roku 1954 Zdroj: wikimedia commons
Životopisné sportovní drama 42 Zrození legendy, které natočil Brian Helgeland, pojednává o prvním afro-americkém hráči v americké nejvyšší baseballové lize - MLB. Právě tento hráč, Jackie Robinson, jenž v letech 1947 až 1956 nastupoval za Brooklyn Dodgers, se zasloužil o změnu celé ligy a přichod dalších černošských hráčů.

Hlavním hrdinou je Jackie Robinson (Chadwick Boseman), afro-americký hráč, který nastupuje v černošské baseballové lize až do chvíle, kdy si jej vyhlédne Branch Rickey (Harrison Ford), manažer Brooklyn Dodgers. Zkušený Rickey si je jistý tím, že to je právě Robinson, kterého jeho tým tak nutně potřebuje. Jackie si prochází tvrdým obdobím, jelikož jeho angažování spustí vlnu rasistických reakcí, a to jak ze strany fanoušků, tak i ze strany spoluhráčů, kteří mezi sebou černocha nechtějí. Robinson předvede ohromnou odolnost, když všem těmto projevům odolá a vydrží.

Zejména Chadwick Boseman jako Jackie Robinson, pro kterého to byl první velký film a s ním zodpovědnost, odvedl výbornou práci. Dovedl přesně zachytit pocity a tíhu, kterou musel Jackie a jeho rodina v těžké situaci neustálého rasistického urážení nést. Ve vedlejší roli si také dobře počínal Lucas Black (Pee Wee Reese), spoluhráč z Brooklyn Dodgers, který jako jeden z mála podporoval Robinsona během jeho začátku v týmu. Záporáka si zahrál Alan Tudyk (Ben Chapman), jako rasistický manažer Philadelphie, kterého nebylo těžké nenávidět za jeho chování vůči Jackiemu, jehož rasisticky urážel v průběhu hry. Manažera Brooklyn Dodgers, který jednou pro vždy změnil americkou nejvyšší baseballovou soutěž, ztvárnil legendární Harrison Ford (Branch Rickey). Ačkoliv před ním stál nelehký úkol, zahrát muže ze staré školy, který má svůj cíl a jde si za ním i přes nelibost okolí, zhostil se této úlohy skvěle a podal soustředěný výkon, který výborně zapadl do celého film

Každý si tento film v retro atmosféře zaručeně užije, bude soucítit Jackiem Robinsonem, který stál proti všem a společně s ním i prožívat jeho osud. Baseball je zde jako takový obraz toho, jak vypadala americká společnost v období po 2.světové válce a jaké v ní panovaly rasové problémy. Bylo úžasné sledovat, jak Robinsonovi spoluhráči přešli od absolutního odmítání Jackieho mezi sebou, k postupnému přijímání jej a respektování . Film 42 není pouze o baseballu, ale je to film o víře v sebe sama, o tom, že je důležité stát si za svým a bojovat. Velikost toho, čeho Jackie dosáhl, si každoročně připomínají týmy v celé MLB. Na jeho počest, 15. dubna, nastupují všichni hráči s číslem 42 na zádech, právě toto číslo Jackie nosil.


• Životopisné sportovní drama
• 42
• Délka: 128 minut
• Režie: Brian Helgeland
• Scénář: Brian Helgeland

Zobrazeno 948 krát
Naposledy upraveno: st., 8. květen 2019 21:20
Pro psaní komentářů se přihlaste