pá., 9. říjen 2020 20:44

RECENZE: Smečka vlků si přišla vyřídit účty

Film smečka v hlavní roli s Tomášem Daleckým Film smečka v hlavní roli s Tomášem Daleckým Zdroj: Bontonfilm
Koprodukční česko-slovensko-lotyšský film Smečka vás zavede do středoškolského prostředí, jehož dění vévodí hokejový tým Vlků. High school musical však nečekejte. Tenhle film je trochu jiný kafe. Mezi hráči je jasně daná hierarchie a kapitán Jerry drží své spoluhráče pěkně zkrátka. Nová posila týmu David je tak doslova vhozen mezi vlky. Vrátí se jako vůdce smečky, nebo se jimi nechá roztrhat?

Hned po příchodu do týmu David zjistí, že si svou pozici bude muset tvrdě vydobít. Stáváme se tak svědky souboje o gólmanskou týmovou jedničku. Neškodné škádlení se ovšem zvrtne v doslovnou šikanu. Tyhle místa se nedostávají zadarmo. Kdo není ochotný se o své místo poprat, ten musí z kola ven. Zlínský hokejový klub tak hýří drápy a tesáky.

Film věrohodně přibližuje, co se mnohdy může dít za zdmi škol. Počínaje kyberšikanou, přes slovní urážky až po fyzické napadání. Následně je velmi dobře vyobrazeno nepochopení mezi světem dospívajících a rodičů. Bezvýchodnou situací pak je, když se rodič snaží situaci řešit, ale potomkovi tím celou situaci ještě zhorší.

Nelze taky vynechat stránku ambiciózních rodičů, kteří skrz své potomky reflektují své vlastní tužby a přání. Bohatý otec Davida je ochoten udělat cokoliv, aby syna protlačil do lepšího hokejového klubu. Pomalu však přitom zapomíná na to nejdůležitější. Na tužby Davida. Spolu s jeho cukrovkou se totiž jeho hraní stává hazardem s životem. Hráči se o uplácení dozví a atmosféra v kabině začíná být ještě napjatější.

Ve filmu nečekejte žádné hvězdné obsazení. Naopak se nám představí spousta mladých talentovaných tváří. V hlavní roli se představí Tomáš Dalecký, který si střihnul hlavní roli i v letním romantickém dramatu Uzly a Pomeranče. Hlavního hrdinu doplní Tomáš Mrvík, Anastasia Chocholatá, nebo Patrik Děrgel. Herecké výkony neurazí, ale ani extra nenadchnou. Příběh je každopádně moc hezky zpracovaný. Jsme si tedy jistí, že o těchto hercích v budoucnu ještě uslyšíme.

Stejnojmennou titulní píseň k filmu nazpíval Renne Dang, což je příjemné překvapení. V Čechách není typické, že by rappeři doprovázeli filmy do kin. Filmoví tvůrci se tak skvěle trefili do chuti generace Z, což je pravděpodobně skupina, kterou snímek nejvíce osloví. A není divu. Rapové skladby poslední týdny boří žebříčky hitparád. Není tedy pochyb, že podobných kolaborací se jistě dočkáme i v dalších filmech.

Horší načasování si však bohužel film vybrat nemohl. Diváci měli pouze tři dny na to, aby se přišli na tuhle vlčí záležitost podívat. Už pár dní po premiéře 8.října totiž pandemie zapříčiní zavření kin na nejbližší dva týdny. Tak či onak, kdy jindy, než v této nelehké době bychom měli kulturu a hlavně českou produkci podporovat, než právě teď. Vyrazte do kina, dokud můžete! Od nás by film na ČSFD dostal úctyhodných 75%.

Zobrazeno 514 krát
Naposledy upraveno: so., 10. říjen 2020 20:58
Pro psaní komentářů se přihlaste