po., 29. duben 2024 23:23

Reportáž: Nové možnosti uplatnění otevírá studentům veletrh Okno do praxe

Čilý ruch na patře Čilý ruch na patře Zdroj: autorka
Vědět kam jít pracovat po škole je důležité pro každého studenta. Proto jsme se v úterý 9. dubna vydaly na veletrh pracovních příležitostí, nazvaný Okno do praxe, který každoročně pořádá Univerzita Palackého v Olomouci. Vcházíme do budovy Přírodovědecké fakulty UP a již v přízemí panuje čilý ruch. Studenti se baví, korzují z místa na místo. Hlavní část veletrhu přitom probíhá v prvním a druhém patře budovy. Stoupáme tedy po schodech do patra, kde nás obklopí kolečko stánků s nabídkami firem různých oborů a zaměření. Mezi nimi mají největší zastoupení stánky farmaceutické, technické, zemědělské a stánky nabízející zaměstnání ve státních službách. Vydáváme se tedy nejprve k jednomu z nich, kde už nás vítají příslušníci celní správy a policie.

Stopy na místě činu
Stůl stánku České policie je pln důkazních materiálů. Za stolem stojí dva zástupci policie, přesněji kriminalističtí technici. „Naší prací je zajistit stopy na místě činu. Ty pošleme znalcům, kteří je vyhodnotí. Oni nám pošlou ty vyhodnocené stopy zpátky k nám na útvar, kde potom vyšetřovatelé dostávají výsledný spisový materiál,“ vysvětlili nám zástupci policie. Následně nám ukázali příklady možných stop, které pachatel na místě činu často zanechá a jak takové stopy získat.

Nabité novými vědomostmi o kriminalistice se přesouváme o kousek dále ke stánku celní správy. Jejich hlavním cílem na takových akcích je prý hlavně šířit povědomí o práci celní správy. „Na celorepublikové úrovni chodíme na takové akce často, ale tady v kraji jsme snad poprvé. Náš hlavní cíl je, aby lidé získali povědomí o tom, že celníci jako takoví existují i v dnešním století,“ řekl zástupce celní správy David Kubenc.


stopy na místě činu OšťádalováStopy na místě činu, autorka: Monika Ošťádalová

Vyrábět léčiva má hlubší smysl
Mezi další potencionální zaměstnavatele na tomto veletrhu se řadí mnohé farmaceutické firmy, které zde mají také bohaté zastoupení. Větší skupinu studentů vidíme například shromážděnou u firmy Bioveta, která se zabývá výrobou veterinárních vakcín a léčiv. Jdeme se tedy ke stánku poptat na prospekty, které čekají zájemce o práci, i na názory na tento veletrh. Zájem o tuto firmu nám přibližuje její zástupce Petr Vinkárek.

„Jsme velká firma, zaměstáváme 800 lidí a exportujeme naše produkty do 100 zemí světa. Ale sídlíme v Ivanovicích na Hané, takže z Olomouce nebo i z Brna je to 30 minut, dá se dobře dojíždět,“ vysvětluje atraktivitu zaměstnání v jejich firmě Vinkárek. „Kromě dobré dostupnosti farmaceutická výroba není automotive, není to o výrobě produktů pro okamžitou spotřebu, vyrábět léčiva má hlubší smysl, o to více pro zvířata,“ dodává.

Vinkárek si Okno do praxe chválí. Na tomto veletrhu nejsou poprvé, s Univerzitou Palackého spolupracují už sedm let. „Tady konkrétně jsme už sedmým rokem, tenkrát se veletrh konal ještě přímo pod přírodovědeckou fakultou, pak prošel různými změnami, kdy se přidávaly fakulty a akce se zvětšovala. Během kovidu se to přerušilo, takže po kovidu jsme tu vlastně poprvé. A zdá se mi, že se to vrátilo do starých dobrých kolejí,“ vysvětluje.

Okno do praxe podle něj má rozhodně smysl. „Od studentů máme pozitivní ohlasy, zajímají se především o bližší informace, možnosti praxe, studia a zaměstnání.“ Práci v Biovetě mohou nalézt nejen absolventi veterinářství, studenti biologického a chemického zaměření, ale dají se u nich získat i pozice administrativní a dělnické. Nám byla například nabídnuta pozice v oblasti marketingu. Pro některé pozice prý ani není nutná praxe. „Jsme otevřeni i přijímání studentů bez praxe, je to z části nutné, počítáme s tím, že uchazeče zaškolíme,“ říká Vinkárek.


U stánku biovety OšťádalováU stánku Biovety, autorka: Monika Ošťádalová

Ohlasy studentů
Po cestě potkáváme dva studenty rozhlížející se po stáncích. Neváháme a ptáme se jich na jejich dojmy a pocity z celé akce. „Já jsem tady poprvé, protože jsem se sem po celou dobu studia kvůli časové vytíženosti nedokázala dostat. Většinou jsem ve stejném čase měla nějaké přednášky nebo semináře. Aktuálně mě jako potencionální možnost práce zaujala Bioveta. Jinak mě asi nejvíce ze všech firem zaujaly ty farmaceutické, například Zentiva,“ řekla nám studentka Natálie Sokolová. „Já jsem tu podruhé, minulý rok se mi podařilo se nějak z hodin uvolnit, ale taky jsem měl většinou problém s časem. Přijde mi, že je tu málo firem zaměřených na biologický průmysl a podobné věci,“ svěřil se nám student Dušan Vaško. Vypadá to, že u většiny námi vyzpovídaných studentů vzbuzují největší zájem farmaceutické firmy. Ptáme se, zdali studenti vnímají veletrh jako prospěšný. Na to nám odpovídá studentka Marie Červenková: „Myslím, že podobné akce mají pro mladé lidi rozhodně smysl, protože jedna věc je si číst o těch pozicích na internetu na stránkách a druhá věc je sem přímo zajít ke stánku a napřímo se zeptat a zjistit další podrobnosti.“

Veletrhu se zúčastnilo 40 firem
Jelikož se chceme dozvědět více o samotné akci, tak si jdeme promluvit s jedním z hlavních pořadatelů, přesněji s paní Dagmar Petrželovou z oddělení vnějších a vnitřních vztahů Přírodovědecké fakulty UP. Letos se prý veletrhu zúčastnilo necelých 40 firem. „Co se týče firem je to příležitost pro propagaci jejich značky a je to pro ně možnost získat kontakt na studenty,“ vyjádřila se k akci Dagmar Petrželová. Studenti mají možnost dát pořadatelům zpětnou vazbu formou dotazníku, který je na veletrhu nabízen. Mohou v něm uvést co je zaujalo, která firma vzbudila jejich pozornost a jestli si na veletrhu něco konkrétního našli. Mohou tedy tímto způsobem dát organizaci podněty na příští ročník. S propagací veletrhu pak pomáhá i Kariérní centrum Univerzity Palackého, které zve nové firmy a zároveň i nabádá studenty, aby přišli. Firmy, které se veletrhu už někdy účastnily jsou zvány automaticky.


karierni centrum OšťádalováKariérní centrum UP, autorka: Monika Ošťádalová
Autorky textu: Justýna Bouchalová, Monika Ošťádalová

Zobrazeno 248 krát
Naposledy upraveno: čt., 2. květen 2024 14:13
Pro psaní komentářů se přihlaste