Justýna Bouchalová

Justýna Bouchalová

Olomouc – Ve dnech od 6. do 8. května proběhnul už 12. ročník Olomouckého majálesu, letos s přízviskem Bez hranic na počest 20. výročí vstupu do Evropské unie.
Minulý týden byl pravomocně odsouzen k trestu odnětí svobody na tři roky bývalý poslanec za TOP 09 Dominik Feri. Soud ho shledal vinným ze znásilnění dvou žen a pokusu o znásilnění jedné další. Před nedávnem poslanci schválili novelu redefinující znásilnění. Začíná se v české zemi více důvěřovat ženám?
Vědět kam jít pracovat po škole je důležité pro každého studenta. Proto jsme se v úterý 9. dubna vydaly na veletrh pracovních příležitostí, nazvaný Okno do praxe, který každoročně pořádá Univerzita Palackého v Olomouci. Vcházíme do budovy Přírodovědecké fakulty UP a již v přízemí panuje čilý ruch. Studenti se baví, korzují z místa na místo. Hlavní část veletrhu přitom probíhá v prvním a druhém patře budovy. Stoupáme tedy po schodech do patra, kde nás obklopí kolečko stánků s nabídkami firem různých oborů a zaměření. Mezi nimi mají největší zastoupení stánky farmaceutické, technické, zemědělské a stánky nabízející zaměstnání ve státních službách. Vydáváme se tedy nejprve k jednomu z nich, kde už nás vítají příslušníci celní správy a policie.
S nástupem AI neboli umělé inteligence stojíme nejen před problémem, co je autorské dílo, ale také před problémem, co bude do budoucna podstatou lidské práce.
Ve válečném konfliktu mezi Izraelem a Palestinou od jeho počátku před 6 měsíci zemřelo dohromady už přes 35 000 lidí. Na severu Gazy kvůli problémům se zásobováním pravděpodobně brzy propukne hladomor. Jedná se o jeden z největších konfliktů a jednu z největších humanitárních katastrof současné doby. Netanjahuově vládě se však i po měsících lítých bojů nedaří splnit ani jeden z cílů, které si vytyčili. A i největšímu podporovateli Izraele – Americe, pomalu dochází trpělivost.
Olomouc – od 14. března si můžete v Muzeu moderního umění v Olomouci prohlédnout novou expozici fotografií Michala Kalhouse, která přináší průřez 25 lety jeho tvorby.
Studenti jsou společností často považováni za skupinu s omezenými finančními prostředky, jak však svou finanční situaci vnímají oni samotní? Zjišťovali jsme si názory studentů, zda je život v Olomouci drahý a jestli zvládají skloubit svůj studijní, pracovní a soukromý život.
Do českých kin během listopadu zavítal nový animovaný film od legendárního japonského tvůrce Hayaa Miyazakiho. Bude Chlapec a volavka posledním z filmů slavného tvůrce?
Česká Třebová – V sobotu 18.11. se zde jako každý rok konal tradiční festival spojený se svátkem svaté Kateřiny. Návštěvníci pouti měli možnost si poslechnout lidovou muziku, zhlédnout několik humorných divadelních vystoupení, a především si vychutnat zdejší krajovou specialitu takzvané „jabkance“.