ne., 23. říjen 2016 15:34

Svět fotky je zase o něco bohatší. FotoExpo i letos uvedlo mnoho zajímavých jmen

Fanoušci fotografie si mohli vyzkoušet i zajímavou techniku Fanoušci fotografie si mohli vyzkoušet i zajímavou techniku Zdroj: Luboš Vácha
Mnoho workshopu, zajímávých seminářů i krásných modelek. To vše letos přinesl festival fotografie FotoExpo 2016. Čtvrtý ročník veletrhu současné fotografie hostil Národní dům na Vinohradech v Praze v sobotu 22. října. Přednášel například Robert Vano, Hynek Čermán nebo Martin Faltejsek. 

Záčátek festivalu byl v deset hodin dopoledne, ale už před oficiálním otevřením čekalo před Národním domem několik příznivců. Pro nadšené fogorafy i obyčejné laiky organizátoři připravili hned pět přednáškových sálů. V Raisově sále, což byl největší a hlavní přednáškový sál, začal s první přednáškou mladý a nadějný fotograf Martin Faltejsek. Pochází z Lanškrouna, kde i fotografuje většinu své tvorby. „Fotografie mě zajímá již osmým rokem. Je mi 23 let, takže se fotce věnuji prakticky od mala. Asi jako každý začínající fotograf jsem první fotky vytvářel doma. Tenkrát jsem si hodně hrál s photoshopem. Čím víc efektu, tím lépe. Dnes už je to samozřejmě jinak,“ řekl s úsměvem Faltejsek, který je držitelem mnoha cen, například v soutěži Czech Press Photo v kategorii Canon Junior Awards.

Dnes se věnuje ve volném čase hlavně autoportrétům. „Prakticky všechny fotky vyvářím doma v Lanškrounu. Je to takový můj únik. Chodím hodně běhat, takže zajímavá místa nacházím náhodně,“ pověděl Faltejsek. Většina jeho autoportrétů je focená v přírodě a hlavně v lese. „Fotím sám sebe, dává mi to svobodu. Kdysi jsem chtěl fotit sestru, to bylo ale hned spoustů keců okolo,“ usmál se Faltejsek.

Fascinace krásou žen

K zajímavým hostům festivalu se připojil například i Hynek Čermák, známý především jako herec. Ve světě fotografů ale patří k oblíbeným autorům aktů. „Stejně jako mnoho umělců, i mě fascinuje krása ženy. Její svobota a odvaha. Mladé odvážné ženy jsou podle mě naše budoucnost,“ vysvětlil Čermák, který se focení věnuje pouze jako koníčku. Při svém focení spolupracuje se svojí přítelkyní, která je často předmětem fotografie, stejně tak mu pomáhá hledat různé modelky. V minulosti například nafotil mladé a začínající herečky z různých divadel.

Jako každý fotograf, který fotí akty, se často setkává s otázkou proč. Jeho odpověď je jasná. „Fotím, protože chci zachytit čas. Spoustu mých kolegyň, které si prohlídnou mé akty, mi řeknou, proč jsi nefotil už před dvaceti lety. Dnes je jim totiž čtyřicet a litují toho, že nemají fotku, kde je jim dvacet, a jsou krásné a plné energie,“ osvětlil Čermák.

Na festivalu se představilo mnoho dalších zajímavých fotografů a fotografek. Například Petr Bambousek, který se intenzivně věnuje fotografiím tropické přírody. Dále pak fotoreportér z České tiskové kanceláře Roman Vondrouš. Rodák z Pardubic, který za své fotografie z Velké pardubické obdržel mnoho cen. Věnuje se ale také například street fotografii. Zajímavou osobností veletrhu byla i Martina Votrubová, která dlouhodobě spravuje instagramové účty značkám jako Milka, Mattoni nebo Aperol Spritz. Můžeme jí tak označit za vášnivou instagramistku.

Na festivalu samozřejmě nechyběly ani krásné modelky. Diváci hlasovali o Miss Foto 2016. Vítězkou se nakonec stala Anna Šebková, druhé místo obsadila Thao Nguyenová a třetí místo Melody Krotká. Festival současné fotografie tak přinesl nejen spoustu zajímavých novinek i informací, tak ale i krásné fotky modelek.

Zobrazeno 2483 krát
Naposledy upraveno: ne., 30. říjen 2016 20:08

Související články

GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
  ne., 22. leden 2023 22:38
V Česku přibývá trans dětí
V Česku přibývá trans dětí
  čt., 19. leden 2023 22:31
Kauza Tate
Kauza Tate
  so., 21. leden 2023 10:22
Pro psaní komentářů se přihlaste