út., 1. prosinec 2015 16:54

Svět pod povrchem aneb Středozem v Česku

Film, či realita? LARP Film, či realita? LARP Zdroj: jedenkmen.cz
Jezdívali jste jako malí na tábory a užívali si atmosféru bojovek ve fiktivním světě? Měli jste někdy tu možnost zahrát si stolní hru jako je Dračí doupě? Anebo jste někdy alespoň slyšeli o subkultuře, jako je cosplay? LARP snoubí všechny tyto aktivity do jedné. A Česká republika je v tom jedním ze světových velikánů.

Pokud pocházíte z velkoměsta, možná už jste na ulici potkali výstředně oblečené lidi kráčející ve středověkých kostýmech, kteří s krosnou na zádech někam cestují. Tito lidé jsou pravděpodobně larpeři. LARP (z anglického Live Action Role Play – hra na hrdiny) je akční výpravnou hrou. Probíhá to asi takhle: hráči ve věku od patnácti let výše (existují i výjimky) se sjedou na nějakém místě. Typická je volná příroda v blízkosti lesů, ale typické je i městské prostředí, či podzemí – záleží na akci. Mají na sobě kostýmy – opět záleží na typu akce – a následně bez jakéhokoliv scénáře vstupují do předem připraveného příběhu, ve kterém musí v roli svých postav nějak interagovat. Dá se říci, že LARP je tedy jakési divadlo bez diváků. A k čemu to vlastně slouží?

Dá se polemizovat o tom, že LARP má tendenci rozvíjet komunikační schopnosti, přiblížit účastníkům nějakou problematiku, anebo třeba nastínit vývoj vybraných historických událostí. Většina hráčů však LARP provozuje zejména pro zábavu, neboť tato aktivita dává člověku příležitost na chvíli vypnout a odreagovat se od reality. Ač to může vypadat, že se LARPů účastní jenom blázni nesmíření se stereotypním životem, není tomu tak. Běžnými účastníky jsou totiž i doktoři, právníci, inženýři a například, v mém případě, i studenti žurnalistiky. Nezřídka kdy na těchto akcích potkáte i rodiče s dospělými dětmi.

Česká republika má, dá se říci, jednu z nejrozsáhlejších a nejprovázanějších komunit na světě. Zejména téma fantasy fikce má v české tradici rozsáhlou minulost. Naše LARPy jsou ve světě dokonce tak známé, že se fotky z těchto akcí objevují v mezinárodních publikacích určených pro popularizaci tohoto koníčku. O vysoké úrovní LARPů ze světa Tolkienovy Středozemě vypovídá mimo jiné i tato galerie.

Zaujalo vás toto téma? Chtěli byste se nějakého LARPu někdy zúčastnit a nevíte jak? Nebojte se použít internet. Pro výběr akcí doporučuji použít web larp.cz a než se vůbec do něčeho pustíte, zhlédněte taky pár dokumentů na youtube.com.

Zobrazeno 1587 krát
Naposledy upraveno: čt., 3. prosinec 2015 09:59
Pro psaní komentářů se přihlaste