st., 15. únor 2012 15:06

Taneční workshopy s Alyaschca crew v Olomouci

V sobotu 25. února 2012 si pro vás AC girls připravily taneční workshopy. Učit bude Alča, Alička a Kája.

Proběhnou workshopy waackingu, dancehallu a toprocku. Tyto lekce jsou určeny především začátečníkům a mírně pokročilým. Waacking bude vyučovat Alička, dancehall Alča a toprock Kája.

Všechny lektorky jsou členky Alyaschcy crew, což je nejznámější street dance crew v Olomouci. Členové Alyaschcy crew také úzce spolupracují s OlomouCity dancers.

Pro ty z vás, kteří o stylech, které budou vyučovány, nikdy dříve neslyšeli, mám krátké info: 

Waacking (též Whacking) - je taneční styl pocházející z USA (LA), který vznikl v 70. letech v gay klubech. Původně byl označován pojmem "punking". Na počátku 70. let byl waacking ovlivňován především funkovou hudbou, tanečníci měli funkový feeling, a taktéž se tento styl míchal s lockingem (funky styl, vyznačuje se tzv. zmrzlou dobou - "lock" - v určité póze; je to veselý tanec s cílem pobavit publikum). Později se waacking začal orientovat na disco hudbu a tanec obsahoval více linií, póz a otoček. Ve waackingu jde o vznešenost tanečníka. Podstatou jsou nejrůznější variace rukou, otočky, krokové variace, pózy a také jisté herecké umění (různé nálady, výraz v obličeji, celkový prožitek). Waackoví tanečníci napodobovali éru 30.let (Fred Astaire, Ginger Rodgers, apod.). Hudební umělci - např.: Diana Ross, Pointer Sisters, Cissy Houston, Donna Summer.

Dancehall - tanec, který vznikl na Jamajce. Vývoj této hudební a taneční kultury sahá až do 40. let. Texty písní se týkají poměrů, jaké panovaly a panují na Jamajce - dancehall je jakýsi hlas obyvatelů Jamajky (sociální problémy, láska, sex, nepokoje, bůh, zbraně apod.). Dancehallová hudba je směsicí nejrůznějších stylů (afrických rytmů, r´n´b, hip hopu atp.). Dancehall, jako taneční styl, je velmi energický, vášnivý a sexy tanec. Najdeme v něm prvky afrických tanců, hip hopu, housu a dalších tanců. Důležité je říct, že dancehall je párty tanec - pro zábavu. Hudební umělci - např.: Beenie Man, Vybz Kartel, Mavado, Elephant Man, Sean Paul.

Toprock - jedná se o techniku b-boyingu (komerční název - breakdance). Jsou to základní kroky prováděné na nohách. B-boying je akrobatický taneční styl, a také jeden ze základních pilířů hip hopové kultury. B-boying se skládá z několika technik - toprocku, uprocku, power moves, footworku a freeze. Důležitou postavou je Dj Kool Herc, který poprvé použil slovo "b boy" a začal používat tzv. break beaty (z funkové hudby). Podstatou b-boyingu je freestyle (improvizace) a battle (souboj mezi jednotlivými tanečními skupinami o prestiž).

Pokud se chcete s těmito styly seznámit blíže a navštívit tyto workshopy, bližší informace najdete zde: https://www.facebook.com/events/229705133784747/ .

 

Zobrazeno 2847 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:42
Pro psaní komentářů se přihlaste