čt., 9. květen 2024 09:49

Udrží si Ten Hag pozici kouče v Manchesteru United?

Erik Ten Hag Erik Ten Hag Zdroj: Кирилл Венедиктов wikimedia commons
Erik ten Hag převzal trenérské křeslo Manchesteru United v létě roku 2023 s velkými ambicemi. Nizozemský trenér, oslavovaný za své úspěchy v Ajaxu, měl za úkol znovu oživit Rudé ďábly a vrátit je na vrchol anglického i evropského fotbalu. Po posledních zápasech se však začínají objevovat spekulace o tom, že Ten Hag po sezoně klub opustí.

Nizozemský čtyřiapadesátiletý kouč Erik Ten Hag se ocitá v problémech. Jeho klub Manchester United se tři zápasy před koncem sezony nachází na osmé příčce tabulky Premier League, což ve fanouškovské základně budí rozepře. Polovina fanoušků chce pro Ten Haga čas, protože tým má za sebou přes 65 případů zranění či nemocí za sezonu, a protože je už sedmým trenérem po odchodu legendárního Sira Alexe Fergusona, na jehož odkaz bude velmi těžké navázat. Druhá polovina je naprosto nespokojena s výsledky týmu, kdy United v éře Premier League nikdy neskončili hůře než na sedmém místě. V rozdílu skóre tým ztrácí 3 góly na nulu a tato sezona se zapíše do dějin jako nejhorší sezona United v historii.

Počátek Ten Hagovy éry nebyl úplně podle představ. Tým sužovaly nekonzistentní výkony a disciplinární problémy, kdy mnoho fanoušků Ten Hagovi vyčítá, že „vyštval“ Cristiana Ronalda pryč. Poté se však situace obrátila a United pod Ten Hagovým vedením zaznamenali zlepšení. Tým se stal disciplinovanějším a kompaktnějším, vyhráli několik důležitých zápasů a skončili v Premier League na třetím místě. Sladkou tečkou pro loňskou sezonu bylo vítězství v Carabao Cupu. V průběhu sezony se však objevil další problém pro Ten Haga – Jadon Sancho, který se údajně choval velmi nedisciplinovaně, se odmítal Ten Hagovi omluvit za své prohřešky a nyní tráví sezonu na hostování v Borussii Dortmund. Jeho angažmá v United se tedy pravděpodobně chýlí ke konci, protože Borussia má údajně zájem Sancha získat natrvalo.

Letošní sezona je však pro United úplně jiným šálkem kávy. Celou sezonu se potácí pod místy tabulky, které zaručují účast v Lize mistrů a které jsou vždy pro United prioritou. Mimo to také skončili ve skupině Ligy mistrů na posledním místě, v Carabao cupu vypadli v osmifinále s Newcastlem a jejich pravděpodobně jedinou šancí zajistit si účast ve fotbalové Evropě příští sezonu bude FA Cup, kde se ve finále střetnou se svými rivaly Manchesterem City. Tato výhra by jim zajistila alespoň účast v Evropské lize.

Ten Hag se však údajně nachází v poměrně silné pozici. Má podporu vedení klubu i většiny fanoušků a nebýt tolika případů zranění, sezona by mohla vypadat úplně jinak. Pokud se United dostanou do Evropy a v létě dostatečně posílí kádr, je velká šance, že se Ten Hag může stát velmi úspěšným trenérem. Za jeho prozatím krátké období se také přeskládala struktura klubu. Podíl koupil Sir Jim Ratcliffe, který si převzal všechna sportovní odvětví klubu. Mluví se o příchodu Dana Ashwortha, sportovního ředitele Newcastlu, který by byl vítanou změnou mezi fanoušky United.

Nutné je však poznamenat, že ve fotbale se může stát cokoli. Spekuluje se o příchodu Thomase Tuchela, který by údajně měl nahradit Ten Haga v roli kouče, avšak dle slov vedení klubu prozatím United s výměnou trenéra nepočítají.

 

Zobrazeno 101 krát
Naposledy upraveno: st., 15. květen 2024 08:41
Pro psaní komentářů se přihlaste