út., 25. únor 2020 11:39

Vítejte ve chlévě, do českých kin přišla Sviňa

Film Sviňa se na Slovensku řadí k nejnavštěvovanějším Film Sviňa se na Slovensku řadí k nejnavštěvovanějším Zdroj: CinemArt
Příběh o politických pletkách, podnikatelské moci a pravdě, která měla zůstat utajena. Neúnavnost a cílevědomost novináře, které ho nakonec dostaly do hrobu. Neustálý boj o důkazy, které neexistují. To je Sviňa.

Režiséři Rudolf Biermann a Mariana Čengel Solčanská vás vezmou na malý výlet za vysoce postavenými zločinci. Do míst, o kterých obyčejní lidé nemají ani zdání. Celé drama začíná resocializačním centrem, do kterého se dostávají drogově závislé dívky. Šílený kolotoč se rozjede ve chvíli, kdy dvě z nich zmizí. O jedné „nikdo nic neví“ a druhá se vydá do redakce místních novin. Divák tak přímo nahlédne do nikdy nekončící práce investigativní žurnalistiky. Do neustálého ověřování a zdrojování informací. Novinář v místí redakci tak začne spojovat kousky nebezpečné skládačky vydírání, podvodů a lží. To se ovšem nelíbí nejmenovanému podnikateli, ten se rozhodne situaci vyřešit po svém.

O skvělé herecké výkony se postarali Jozef Vajda, Diana Mórová, Marko Igonda a další. Není tedy divu, že film natočený s předlohou stejnojmenné knihy Arpáda Soltésze, na Slovensku trhá rekordy.

Hned v úvodních vteřinách filmu se autoři zmiňují, že jakákoliv podobnost se skutečnými událostmi je čistě náhodná. Film však naprosto kopíruje dějovou linku vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky. Premiéra filmu proběhla několik dní před druhým výročím této události.

Osobně hodnotím film velmi kladně. Zabývá se tématem, o kterém by se mělo mluvit. Dnešní přístup politiků k novinářům je přinejmenším špatný. Je to velmi silný příběh, který vás donutí přemýšlet o dnešní společnosti. Z kina rozhodně neodejdete s myšlenkou, že jste se dozvěděli jeden důležitý příběh, který zahýbal nejen celým Slovenskem. Odejdete s pocitem, že jste viděli skvělý thriller, který ve vás zanechal spoustu emocí. Film bych si rozhodně pustila znovu.

Zobrazeno 695 krát
Naposledy upraveno: pá., 28. únor 2020 10:53
Pro psaní komentářů se přihlaste