čt., 1. duben 2021 19:10

Výhody krásné literatury

Knih není nikdy dost Knih není nikdy dost Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/knihy-literatura-znalosti-5896797/
Lidé čtou stále méně, i přestože knihy jsou skvělým způsobem vzdělávat se, učit se nová slova a dále se rozvíjet. Na naučnou literaturu je pro nás často těžké se soustředit. Umělecká literatura ovšem představuje velmi dobrou alternativu, protože kromě našeho rozvoje nám poskytuje i zábavný prožitek. Můžete si vybrat si z široké škály žánrů a autorů.

Dokonce i nenáročná literatura značně pomáhá zlepšit vaši slovní zásobu. Používání synonym, knižních výrazů i odborných slov výrazně obohacuje váš slovník, snadněji formulujete vaše věty – působíte na své okolí lepším dojmem. Začínáte si zvykat na různé typy promluv, z různých společenských vrstev – je pro vás snazší přizpůsobit se lidem v realitě.

Dokážete se vcítit do rozlišných postav vše prožívat společně s hlavními hrdiny, objevit zákulisí různých povolání, prozkoumat nová místa, objevovat nová řešení. Máte možnost uniknout do jiného světa. Čtení podporuje vaši kreativitu, pomáhá vám dívat se na věci z jiných úhlů. Oproti filmům čtenář lépe pochopí myšlenkové pochody všech postav, které jsou mnohem propracovanější – se zdánlivě nerozumným rozhodnutím se můžete ve výsledku ztotožnit. Vše je vysvětleno, případně nám autor dává prostor přemýšlet a vytvářet různě teorie o dalším pokračování příběhu.

Pokud se dlouho díváte na jednu stránku, aniž byste byli schopni vstřebat její obsah, můžete využít možností naší doby a poslechnout si audioknihu.

Umělecká literatura nabízí širokou škálu žánrů, a ještě více autorů. S tolika možnostmi si každý najde to své. Existují velmi tenké knihy i velmi rozsáhlé a každému je vyhověno.

Dočtení každé knihy vás obdaří příjemným pocitem, který vás namotivuje přečíst si další.

Sci-fi

Sci-fi je žánr plný nejrozmanitějších scénářů o (ne nutně) vzdálené budoucnosti, případně o alternativním vývoji historických událostí. Děj se často odehrává ve vesmíru.

Ukazují se následky globálního oteplování – nedostatek vody, jídla; nové ničivé přírodní katastrofy; zpustošená země, ať už válkou, průmyslem nebo počasím. Hlavní hrdinové nalézají neznámé planety, setkávají se s mimozemskými hrozbami, bojují ve vesmírných válkách.

Objevte úžasnou technologii, o které dnes můžeme snít. Nejrůznější transportní prostředky – vesmírné lodě, teleportace, létající auta. Lidé mají identifikační čipy. Propracovaní roboti a kyborgové – máme se bát umělé inteligence? Lidé objevili léky na nemoci dnešní doby, ale co když se objeví ještě nebezpečnější virus? Vznikají nové přírodní katastrofy, které stále nabývají na síle, je potřeba něco podniknout, než zničí celý svět. Společnost se vydala špatným směrem, vznikl velmi přísný, diktátorský politický systém.

Vždy je velmi zajímavé vidět, jak si autoři poradí s problémy, které přináší budoucnost. Člověka to nutí zamyslet se nad věcmi z jiného úhlu. Vznikají zcela nové problémy a způsob řešení problémů.

Sci-fi představuje dobrý vstup do zábavné literatury, protože jeho děj není nereálný, liší se hlavně tím, jak se svět změnil časem a různými událostmi – i z naší historie můžeme vidět, jak se lidé, příroda časem vyvinuli.

Fantasy

Oproti sci-fi v příbězích žánru fantasy problémy vznikají a jsou řešeny díky kouzlům, ne prostřednictvím vědy.

Fiktivní světy vytvořené autory fantasy mají svá vlastní pravidla. Jedná se o zcela jiný alternativní svět. O zemi, do které se dá vstoupit skrze kouzelnou bránu, nebo o svět zapracován do našeho reálného světa. Každá z těchto možností s sebou přináší kreativní řešení.

Svět fantasy představuje nekonečné možnosti, mnoho potenciálu v různých kouzelných bytostech, a vždy je možné vytvořit originální rasu. Některé bytosti jsou velmi oblíbené, jak u čtenářů, tak i u autorů, a i přesto, že by se mohlo zdát, že jejich působení v příbězích musí být repetitivní, každý autor je pojímá jinak, a tak se můžete dočkat nových, unikátních a vynalézavých zpracování. Často opakující se bytosti jsou například upíři, vlkodlaci, draci, elfové, trpaslíci, nekromanti, čarodějové, andělé, víly, obři nebo chiméry. Každá bytost přináší do příběhu něco jiného, jiné vlastnosti, jiné schopnosti, jinou kulturu – zcela nový potenciál.

Krimi

Detektivka přestavuje složitou hádanku, výzvu pro čtenářovy logické a deduktivní schopnosti. Autor při vytváření děje postupuje logicky, aby čtenář mohl sledovat průběh případu stopu za stopou. Autor vám umožňuje řešit případy společně s detektivem, ať už se jedná o záhady, krádeže, vraždy nebo sériové vraždy. Dočkáte se propracování do nejmenších detailů, mrazivých příběhů, záhadných až strašidelných míst, stupňujícího se napětí.

Můžete se setkat s různými přístupy, detektivové pracují v týmu nebo sami. Někteří spisovatelé se záměrně vyhýbají detektivovi z řad policie a místo něho si vybírají za svou hlavní postavu člověka ze zcela jiné profese. Jak vyřeší zločin vědec, novinář nebo pouhý student?

Zobrazeno 127 krát
Naposledy upraveno: čt., 8. duben 2021 18:43
Pro psaní komentářů se přihlaste