út., 10. listopad 2020 22:11

Zavinilo rozhodnutí soudu pád polského zdravotnictví?

Protesty v Polsku proti zákazu potratů Protesty v Polsku proti zákazu potratů Zdroj: picture-alliance/AP photo
Téměř tři týdny uběhly od rozhodnutí polského Ústavního soudu, který zakázal téměř všechny potraty. Reakce na sebe nenechaly čekat, statisíce lidí vyšly do ulic, aby daly najevo svůj odpor vůči verdiktu, podle kterého jsou potraty v případě vážného poškození plodu protiústavní. A kromě toho, že polské vládě klesají preference, se na druhé straně strmě zvyšuje počet nakažených koronavirem.

Polsko čekají perné časy. Jako by nebylo málo probíhající pandemie, do toho všeho polský Ústavní soud prakticky zrušil potraty. Prakticky, protože před tímto rozhodnutím bylo 98 procent legálních potratů provedeno právě kvůli vážnému poškození plodu. Zrušil tedy jednu ze tří do té doby možných výjimek potrat podstoupit – buďto kvůli zmíněnému poškození plodu, dále v případě ohrožení života matky nebo kvůli znásilnění či incestu.

Je diskutabilní, zdali polská konzervativní vláda Právo a spravedlnost (PiS), která má díky předsedkyni Ústavního soudu velmi silné konexe na jeho samotnou práci, chtěla potraty zakázat právě pod rouškou pandemie, aby si toho nikdo nevšiml. Nepovedlo se jí to. A bohužel se tento problém citelně dotkl i průběhu pandemie v Polsku.

 

Veřejnost proti vládě, nebo proti opatřením? 

Už třetím týdnem v Polsku zuří protesty. Do demonstrací se už zapojily statisíce lidí, jedné se účastnilo přes 430 tisíc protestujících. Není překvapením, že kvůli protestům začal rapidně narůstat počet nakažených a nynější demonstrace mají a budou mít na zhoršení situace značný vliv. Otázkou pak je, jak se se situací popere polské zdravotnictví. Varšavští záchranáři již pro server onet.pl uvedli, že jim řada nemocnic ani nechce otevřít bránu, aby vyložili pacienta. Poslední týden se navíc počet nově nakažených každý den pohybuje nad 20 tisíci.

Bude tedy minimálně zajímavé sledovat, jak se situace bude vyvíjet. Padne kvůli tomu všemu vina na demonstrující, kteří si nenechají líbit odebrání práva se rozhodnout, nebo naopak na konzervativní vládu představovanou premiérem Jarosławem Kaczyńskim, která pokouší trpělivost veřejnosti.

 

Zobrazeno 1035 krát
Naposledy upraveno: ne., 15. listopad 2020 20:16
Pro psaní komentářů se přihlaste