čt., 31. březen 2016 18:35

Zelené pivo opět zavítalo do většiny hospůdek

Zelené pivo Zelené pivo Zdroj: www.zelenepivo.cz
Pití zeleného piva má u nás již více než desetiletou tradici a dnes jej vaří většina velkých i menších, soukromých pivovarů. S touto, v té době novinkou, začal pivovar Starobrno a od té doby jej vaří každý rok. Pivo se totiž těší stále větší oblibě jak mezi štamgasty, tak i samotnými pivovarníky, a tak není divu, že jsme se ho dočkali i o letošních Velikonocích, které letos vyšly na čtvrtek 24. března. 

Před více než deseti lety pivovar Starobrno uvařil první várku tohoto zeleného moku a od té doby se toto pivo pomalu, ale jistě stalo velikonoční tradicí, na kterou se těší každý milovník piva. Český trh je zahlcen různými druhy těchto piv a každý rok přibývají další, své prvenství si ale drží Starobrno, vaří ho totiž největší množství. Mezi další pivovary, které zelené pivo vyrábí ve velkém, jsou pivovary Litovel se svým pivem Patrik a Jihlava se svým čtrnáctiprocentním Velikonočním Krasličákem.

Tradičně je ale zelené pivo vařené na dva rmuty a spolu s osmidenním spodním kvašením a pivovarníky hlídanou, pro veřejnost tajnou, bylinnou složkou vytvoří zcela unikátní typ piva, které je příjemně hořké a také silné. Tajná směsice bylin se spolu s chmelem přidává do mladinového kotle. Bylinná směs obsahuje řadu bylin, mezi které patří například klasická kopřiva, kompletní seznam použitých bylin je ale tajemstvím a zná ho pouze sládek daného pivovaru.

"Zelené pivo je prostě fenomén. Těší se na něj nejen naši štamgasti, ale také my, pivovarníci. To, že se tento pivní speciál stal součástí tradic velikonočních svátků, je prostě něco unikátního. Každoročně se nemůžeme dočkat, až ho zase budeme vařit. I samotné lití výluhu je rituál, který si nikdo nechce nechat ujít. Rád bych také znova připomněl to, že pivo celých jedenáct let vaříme podle stejné receptury," uvedl pro server novinky.cz sládek pivovaru Starobrno Libor Doseděl. 

Zajímavostí také může být to, že se zelené pivo může objevit v některých výčepnách také jiné dny v roce, a to například v Den svatého Patrika, který se slaví zhruba týden před našimi Velikonocemi. 

Zobrazeno 3426 krát
Naposledy upraveno: čt., 31. březen 2016 21:38
Pro psaní komentářů se přihlaste