út., 19. listopad 2019 18:37

Zemřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný

Autor ikonického filmu šedesátých let Všichni dobří rodáci Autor ikonického filmu šedesátých let Všichni dobří rodáci Zdroj: commons.wikimedia.org
Přerov - Režisér trezorového filmu Všichni dobří rodáci zemřel 15. listopadu ve věku 93 let po celkovém selhání organismu. Jeho filmové snímky se zapsaly do historie české kinematografie. Svou celoživotní tvorbou si získal mezinárodní věhlas.

Mezi stěžejní díla Vojtěcha Jasného patří bezesporu film Ať žije kocour s Janem Werichem, Vlastimilem Brodským a Emilií Vášáryovou v hlavních rolích. Za svůj nejznámější film Všichni dobří rodáci z roku 1968 získal o rok později cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Barceloně.

Vojtěch Jasný se narodil v roce 1925 v Kelči na Vsetínsku. V 50. letech absolvoval pražskou FAMU a poté působil v Československém armádním filmu. Po natočení několika dokumentárních filmů natočil i svůj první celovečerní film s názvem Dnes večer všechno skončí (1954).

Po srpnové invazi v roce 1968 byl politicky perzekuován a emigroval. Natáčel televizní a celovečerní filmy v Rakousku, Německu a Jugoslávii. Od roku 1984 trvale žil v USA, kde působil na New York Film Academy.

V 90. letech se vrátil zpět do České republiky, kde natočil i svůj poslední snímek Návrat ztraceného ráje. V roce 2007 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos. V roce 2013 byl oceněn na filmovém festivalu v Karlových Varech Cenou prezidenta za přínos české kinematografii.

Poslední rozloučení s Vojtěchem Jasným se uskuteční 23. listopadu v 15:00 ve Velkém sále Městského divadla Zlín a bude přístupné veřejnosti. Součástí obřadu bude promítání krátkého snímku Česká rapsodie z roku 1969. Promluví i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) a prezident filmového festivalu Čestmír Vančura.

Zobrazeno 823 krát
Naposledy upraveno: čt., 21. listopad 2019 19:45

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste