čt., 2. prosinec 2021 21:26

Kandidátka na ministryni obrany Černochová jednala s prezidentem

Jednání prezidenta republiky s Janou Černochovou Jednání prezidenta republiky s Janou Černochovou Zdroj: Kancelář prezidenta republiky
Prezident s Janou Černochovou hovořil o rozpočtových záležitostech Ministerstva obrany, nasazení vojáků v zahraničí, modernizaci AČR nebo o podpoře domácího zbrojařského průmyslu. Přestože byli oba účastníci schůzky odděleni proticovidovou kukaní, shodli se a v sále panovala přátelská atmosféra. Černochová také prozradila úmysl odstoupit z úřadu starostky.

V Lánech proběhla další ze série jednání Miloše Zemana s uchazeči o ministerské funkce. Covid pozitivní prezident tentokrát přijal kandidátku na ministryni obrany Černochovou, rozhovoru se již tradičně účastnil zpoza plexiskla.

Černochová (ODS) je starostkou městské části Praha 2 a od roku 2010 také poslankyní Parlamentu ČR, kde se dlouhodobě věnuje otázkám obranyschopnosti a bezpečnosti státu, modernizaci armády, péči o válečné veterány nebo tvorbě branné legislativy. V minulém volebním období vedla poslanecký Výbor pro obranu, nyní by se po Vlastě Parkanové, Karolíně Peake a Karle Šlechtové měla stát v pořadí čtvrtou ženou v čele Ministerstva obrany.

"Schůzka s panem prezidentem probíhala velmi příjemně, pan prezident je ve výborné formě a kladl mi záludné otázky," pochvalovala si Černochová průběh jednání před novináři. Se Zemanem řešili například nasazení vojáků v zahraničních operacích, oba také zkritizovali rychlé stažení koaličních vojsk z Afghánistánu. Na programu nechybělo zavádění moderních technologií do výzbroje nebo nákup nových tanků potřebných k vybudování těžké brigády. "Těch třicet pojízdných tanků z osmdesáti, které máme, jsou z části kanibalizovány a z části jsou ještě tou sovětskou technikou, se kterou jezdili naši otcové a dědové," dodala Černochová. Kandidátka také zmínila blížící se konec kontraktu o bojových letounech Gripen, které má Česká republika zapůjčeny pouze do roku 2027. Důležitým bodem jednání byla snaha o legislativní zkrácení akvizičního procesu.

Vláda Petra Fialy se do roku 2025 zavázala zvýšit výdaje na obranu na 2 % HDP, čímž by Česká republika naplnila závazky deklarované při vstupu do NATO. Černochová věří, že očekávané rozpočtové škrty způsobené covidovou krizí se Ministerstva obrany nedotknou, armádními akvizicemi by ráda podpořila i českou ekonomiku. Na tiskové konferenci Černochová také přislíbila odstoupení z funkce starostky městské části Prahy 2 v případě jejího jmenování ministryní obrany.

Všechny schůzky se sedmnácti kandidáty na ministry, které si prezident pozval v abecedním pořadí, chce Zeman absolvovat do pátku 10. prosince. Následně je v plánu další jednání prezidenta s designovaným premiérem Fialou a snad i jmenování nové vlády.

Zobrazeno 115 krát
Naposledy upraveno: so., 4. prosinec 2021 12:00
Pro psaní komentářů se přihlaste