Gabriela Čelůstková

Gabriela Čelůstková

Během své třicetileté lékařské praxe se Nečas setkal s mnohými špičkovými sportovci a to nejen v roli lékaře a rádce ale také v roli antidopingového komisaře světových sportovců. Vedle řady hokejistů, fotbalistů, atletů či automobilových závodníků patří mezi pacienty sportovního doktora a náměstka hejtmana Zlínského kraje v jedné osobě i profesionální triatlonista Petr Vabroušek. „Petrův zdravotní stav je natolik dobrý, že si nevzpomínám, že by kdy přišel s vážnými problémy,“ komentuje triatlonistův stav Nečas.
S Vabrouškem závodil Tomáš Ekl poprvé na Moraviamanovi v roce 2012. Tehdy jako triatlonový nováček doběhl hodinu po matadorovi. O tři roky později po stejném závodě už triatlet z Berouna sebevědomě tvrdí: „Petr se porazit určitě dá. Není excelentní plavec, takže musí na lepší plavce v závodě dohánět manko.“ A sebejisté tvrzení si může šestatřicetiletý borec dovolit. Letos stáhl náskok na krále ironmanů z hodiny na tři minuty a z podniku si odnesl vedle osobního rekordu i titul vicemistra. O závodní taktice svého největšího vzoru i soupeře tvrdí: „Vabroušek žádnou speciální taktiku nemá. Jen na domácích závodech se snaží ušetřit nějaké síly, a když se dostane do čela, rád si kontroluje pozice ostatních soupeřů.“
Otrokovice - Čtrnáctý ročník nejprestižnějšího triatlonového klání na ironmanských tratích v České republice, které je v letošním roce také mistrovstvím republiky, se skutečně nese v duchu svého motta: „Přijmi výzvu - sáhni si až na dno - překonej sám sebe“. Vedle favoritů se na trati objevují i nováčci ve fotbalových či hokejových dresech, na horských kolech i na Ukrajině, s vyšperkovanou plaveckou formou i se stylem postřeleného delfína. Zkušenější atleti přišli s ambicemi vyprostit zaklíněné pozadí fenomenálního Petra Vabrouška z trůnu krále triatlonu. Méně ostřílení sportovci se snaží teleportovat se do cíle do sedmnáctihodinového limitu.
„Ironman a triatlonista, který hledá extrémy.“ „Český vytrvalec vyhrál nejstudenější maraton světa, dobyl Antarktidu.“ „Jsem totiž od přírody lenivý, přiznává Petr Vabroušek.“ - Takhle lákají titulky na internetu fanoušky železného hrdiny, blázna i masochisty. Člověka, kterého testují na doping před startem i v cíli. Za pár dní vyráží tento dvaačtyřicetiletý český profesionál opět zdolávat další ironmanské výzvy. Bude to Itálie, Rakousko, Izrael, Malajsie či Australii? Jeho diář čítá všechny. Svými osmihodinovými šichtami složenými z necelých čtyř kilometrů plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a 42 kilometrů běhu na závěr, uvádí zlínský rodák do rozpaků nejen Čechy, ale i protinožce.
Ostrov Oahu, Havaj, Jan Strangmüler, 23. října 1999, 15:10 hod, 8:10 po startu: „Do cíle zbývá jen hodina. Už abych tam byl. 99 % závodníků v průběhu závodu minimálně jednou vážně uvažuje o tom, že závod nedokončí. A to platí i pro ty nejlepší. Zde už nejde jen o fyzickou zdatnost, ale především o psychiku. Každý si sáhne až na dno a pozná sám sebe. Ale jen ti nejlepší dokážou tyto šílené pocity překonat, aniž by museli zvolnit tempo.“ 9:09:59 hodin po startu: „Sbíhám kopec do centra Kona a pak už jen kousek.... Tisíce lidí v ulicích fandí. Odrážím poslední nápor závodníka za mnou, a před sebou vidím cílovou bránu s modrým kobercem. V tu chvíli se mi v hlavě promítá všechno, co jsem tomuto závodu obětoval. Všechna ta námaha a dřina, ale stála za to. Prožívám nejkrásnější pocity mého života a jsem na sebe hrdý. Dokázal jsem to! Jsem ironman!!!“ (celkově 42. místo)
Samostatný projekt sportovní/psaná žurnalistika
 „Couchsurfing je sociální síť, kde lidé z celého světa nabízí gauč na přespání. Napíšete, že třeba pojedete do Belgie a lidé už se sami ozývají a nabízí nocleh,“ vysvětluje Michaela Mazáčová, která této služby před měsícem sama využila. „Je to super, šestačtyřicetiletá Belgičanka Zita mi poskytla nejen střechu nad hlavou, dokonce mě provedla po památkách a dala mi spoustu dobrých tipů a rad, když jsem jí na oplátku chtěla dát nějaké peníze, rázně odmítla,“ dodává.
Televizní seriál American horror story, který debutoval na televizních obrazovkách v říjnu 2011 první sérií, si získal svou oblíbenost poměrně rychle. Svým „neotřelým“ názvem jej mnoho diváků škatulkuje do tuctových hororových klišé, která začínají záběrem na skupinku lidí, jež si vyrazí pro smrt na opuštěné místo. V případě amerických hororových příběhů bychom však starý známý scénář hledali jen ztěžka. Seriál si tak zamilují hlavně ti, co nakoukli pod roušku samotného názvu.
Za hranicemi, aneb máme svůj svět. Tak zní název osmého ročníku Karnevalu aplikovaných pohybových aktivit (APA). Tradiční ples pořádají studenti druhých ročníků katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého za podpory České asociace APA.
Tradiční přebor ve šplhu, pořádaný pod hlavičkou katedry sportu Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého a oddílem gymnastiky SK UP oslavil již jedenáctý ročník.
Strana 1 z 2