Realizace
Informativně-edukativní text - Až na dno svých sil, takový je Ironman triatlon
Story - „Nejradši si dám každý víkend ironmana,“ přiznává nejlepší český triatlet Petr Vabroušek
Rozhovor se soupeřem - Ironmanův soupeř Tomáš Ekl: „Anything is possible!“ Vabrouška se porazit dá
Úvod
„Kdo vítězí nad lidmi, je mocný. Kdo vítězí nad sebou, je nejmocnější.“ Lao-c'
Ironman triatlon není jen sportem, je i životním stylem. Za jeho zdoláním nejsou ukryty hodiny příprav, ale měsíce a roky soustavného trénování. Člověk musí mít naplánovaný každý detail, ovládat řeč svého těla, vědět kdy se napít, jak se nadechnout či jakou rychlost v jakém okamžiku závodu zvolit. Ironman musí být vždy tady a teď, a když to situace žádá, je jeho úkolem zatnout zuby, nalézt dávno ztracené síly a bojovat. Překročit několikrát práh bolesti a jít houževnatě dál a to vše s takovou silou, jak silná je jeho touha žít.
Osm hodin. Za osm hodin se člověk vyspí dorůžova, odpracuje standardní směnu řadového zaměstnance, shlédne trilogii Pána prstenů, dostane se autem z Olomouce do Itálie, a nebo absolvuje Ironman triatlon.
V záměru svého samostatného projektu reflektuji kontext realizace projektu a postupy využité při zpracování zvoleného tématu. Konkrétním cílem záměru je shrnout cíle práce, které mají být zpracovány v realizační části projektu, následuje zdůvodnění volby tématu, stav problematiky zvoleného tématu, ideový plán či postup jakým byl projekt zpracován. Součástí záměru je i sebehodnocení, kde budou shrnuty dosažené cíle, jejich vyhodnocení, přesahy práce nebo možnosti dalšího zpracování realizované problematiky. Na závěr budou uvedeny jak použitá literatura a další zdroje, tak možné konkurenční projekty.
1. Cíl práce
Cílem samostatného projektu s názvem „V kůži Petra Vabrouška, nejlepšího českého ironmana“, vzniklého v rámci sportovní tematické specializace, je představení méně známé sportovní disciplíny – Ironman triatlonu a jejího nejvýznamnějšího představitele v České republice. Projekt by měl prokázat pokročilou kompetenci v rámci vybrané profilace a využití znalostí získaných během studia. K co nejkomplexnějšímu pokrytí tématu jsem zvolila pět žánrově odlišných textů; story, rozhovor, přepsaný rozhovor, reportáž, a informativně-edukativní článek o historii disciplíny s infoboxem o Petru Vabrouškovi a jeho sportovních výsledcích.
V projektu se pokusím přiblížit historii triatlonu, jeho varianty a důležité milníky, které daly podobu jak dnešním triatlonům, tak i Ironman triatlonu, který je pro tuto práci stěžejní. Vedle seznámení s vývojem této disciplíny a s osobností Petra Vabrouška, o kterou se celý projekt opírá, v textech předkládám i pohled sportovního lékaře na tuto disciplínu a na její dopady na lidský organismus, aby si mohli čtenáři následně utvořit vlastní názor o Ironman triatlonu, triatletech a zdravotních rizicích tohoto sportu. Jelikož je Vabroušek v tom, co dělá skutečně raritou, jsou součástí práce i některé hlasy veřejnosti, vypovídající jak o jeho osobě, tak o závodní disciplíně, kterou se zabývá. Jeden z těchto hlasů patří i jeho soupeři. Skrze všechny texty v projektu se snažím co nejkomplexněji zachytit vybrané téma a také pocity samotných závodníků, protože Ironman triatlon není jen plavání, jízda na kole a běh, ale jsou to hlavně bolest, odhodlání, zkouška pevné vůle a boj sám se sebou, ukryté ve 226 tisících metrech.
O Vabrouškovu sportovní kariéru už se nějakou dobu zajímám a tento projekt je pro mě šancí k tomu, rozšířit do povědomí veřejnosti jak málo známý Ironman triatlon, tak jeho nejvýznačnějšího představitele, který je v této závodní disciplíně na domácí půdě už sedmnáct let neporažen.
2. Zdůvodnění volby tématu
Během studia jsem v rámci tematické profilace absolvovala sportovní žurnalistiku a v případě žurnalistické profese jsem splnila jak praktikum a workshop TV žurnalistiky, tak i psané žurnalistiky. Po uvážení, zda téma projektu pojmout jako televizní reportáž či cyklus několika psaných textů, jsem se rozhodla pro druhou variantu. S ohledem na své nabyté profesní zkušenosti a volbu tématu, se mi jevil cyklus několika textů jako ideální varianta, a to i z toho důvodu, že součástí mého projektu je reportáž ze závodu, kterého jsem se účastnila již před závazným zadáním tématu projektu, tudíž by mi chyběl kamerový záznam z této akce a téma by rázem nebylo pojato tak komplexně, jak bych chtěla.
Jako téma projektu jsem si zvolila osobnost profesionálního triatlonisty Petra Vabrouška a disciplínu Ironman triatlon, ve které vyniká. Důvodem proč jsem si zvolila jak sportovní zaměření, tak zrovna tohle téma, je můj kladný vztah ke sportu. Právě díky atletice, které jsem se věnovala na závodní úrovni několik let, jsem se poprvé doslechla o Vabrouškovi. Tehdy jsem tomu, co dělá, nevěnovala tolik pozornosti, vystačila jsem si s vědomím, že dováží z Ameriky kompresní podkolenky pro sportovce a my v nich v Česku běháme. I v našem sportovním klubu byly jeho podkolenky na odbourávání únavy populární.
Blíže jsem se se sportovcem a Ironman triatlonem seznámila v létě roku 2015, když jsem spolupracovala se Zlínským deníkem a byla jsem vyslána do Otrokovic udělat rozhovor s vítězem závodu Moraviaman. Jednalo se o mistrovství republiky v triatlonu na ironmanských tratích, které trvalo přes osm hodin a závodníci museli absolvovat necelé čtyři kilometry plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a na závěr 42 kilometrů běhu. Jméno Vabroušek znělo už od rána celým závodním areálem a já prožila déjà vu, protože právě tohle jméno bylo na zlínském stadionu za mého trénování často zmiňováno. Očima jsem vyhledala americké podkolenky a jejich nositele, který toho dne, o několik hodin později už poosmé v řadě protnul cílovou pásku.
Ironman triatlon mě svými distancemi naprosto udivil. Bylo to pro mě, pro běžce, co uběhne deset kilometrů, za dvě hodiny v lázních uplave dva kilometry, a po 90 kilometrech na kole únavou kolabuje, nepředstavitelné. Závod na těchto tratích je unikátní nejen svými vzdálenostmi, ale také závodníky, kteří na nich předvádějí skvělé časy. Ráda bych proto podpořila formou projektu „železné“ sportovce a zviditelnila tuto v Česku ne příliš známou disciplínu, do jejíchž závodních řad se každoročně přidává další „hrstka odvážných“.
3. Zdroje/stav problematiky
V České republice a na Slovensku se každý rok pořádá několik triatlonů na ironmanských tratích, avšak převážná část těchto triatlonů, patřících do série závodů Ironman se koná ve světě, mezi oblíbené destinace patří Rakousko, Německo, Florida, Malajsie či Havaj - mekka všech triatlonistů. Právě tato geografická vzdálenost je jedním z důvodů, proč není mnoho zdrojů, pojednávající o tomto sportu.
V České republice se o dlouhém Ironman triatlonu dovídáme hlavně díky výsledkům význačných sportovců, které zaujmou média. Nejčastěji o nejlepším českém „železném muži“ informuje Zlínský deník, což je zapříčiněno hlavně tím, že je Vabroušek zlínský rodák a v tomto okrese žije dodnes. Dalším serverem informujícím o jeho výsledcích je iDNES.cz. Rozhovory s triatlety a výsledky z některých závodů jsou často publikovány i na webových stránkách zabývajících se triatlonem, například www.triatlet.cz či www.svetbehu.cz. Několik příspěvků o Vabrouškovi bylo odvysíláno také Českou televizí. V dubnu se český ironman objevil jako host Karla Šípa v talk show Všechnopárty na ČT 1.
Samostatné projekty ani práce s touto či podobnou tematikou jsem nenašla, z čehož vyplývá, že tímto projektem na žádnou práci nenavazuji. Hlavním zdrojem, který využívám k vypracování projektu, jsou kontakty jak se sportovci, tak s lékařem. Některé informace čerpám i ze Zlínského deníku a zmíněných webových stránek o triatlonu. Texty jsou založeny na osobních rozhovorech, pozorování a vlastních zkušenostech.
4. Ideový plán
Po zvolení tématu „V kůži Petra Vabrouška, nejlepšího českého ironmana“, následovala rešerše informací o zvoleném tématu a výběr žánrů, které by pokryly cíle vytyčené výše, tedy seznámení veřejnosti se závodní disciplínou Ironman triatlon a jejím nejvýznačnějším představitelem v republice. Jako první text jsem zvolila informativně-edukativní článek, jehož součástí je infobox zajímavostí, k tomuto komunikátu jsem následně zařadila i infobox s Vabrouškovým profilem a jeho výsledky. Článek shrnuje historii sportovní disciplíny a důležité milníky ve vývoji triatlonu, infobox následně seznamuje ve zkratce čtenáře s osobou Petra Vabrouška. Dalším textem byla story, o hlavní postavě celého projektu. Třetím textem byla reportáž z Moraviaman triatlonu z léta 2015. Čtvrtým textem je přepsaný rozhovor s Vabrouškovým soupeřem. V posledním komunikátu, rozhovoru (publicistické interview) jsem oslovila nejvyhledávanějšího sportovního lékaře ve Zlíně, který v textu rozebírá zdravotní dopady triatlonu na lidský organismus, aby byli čtenáři obeznámeni i s riziky tohoto sportu.
5. Postup práce
Po důkladném promyšlení podoby projektu a zvolení vhodných žánrů schopných pokrýt téma v co největší šíři, a nabídnout tak čtenářům komplexní pohled na ne příliš známou závodní disciplínu, následovala samotná realizace. Spoustu materiálů o nejlepším českém ironmanovi a rozhovorů s ním jsem měla už nasbíraných za dobu spolupráce s redakcí Zlínského deníku. Tudíž mi zbývalo nastudovat si historii triatlonu, oslovit sportovního specialistu a kontaktovat triatlonistovy soupeře. Story jsem vytvořila už v zimním semestru třetího ročníku, zbývající články vznikaly postupně od ledna do dubna.
A. Informativně-edukativní článek + infobox
Praktickou část projektu „otvírá“ informativně edukativní článek, který byl paradoxně zpracován jako poslední z textů. Původně bylo zamýšleno uvést projekt reportáží ze závodu či story o sportovci, ale v případě této ne příliš známé disciplíny a terminologii jakou používám v souvislosti s Ironman triatlonem v ostatních textech, by mohlo dojít už v prvním článku ke zmatení čtenáře a následně ke ztrátě jeho zájmu o další četbu. První text v pořadí tedy seznamuje čtenáře s historií sportovní disciplíny a zaznamenává nejdůležitější milníky v jejím vývoji. Kromě představení Ironman triatlonu se čtenář dovídá i o jiných existujících typech triatlonů a jejich kombinacích. Pro zpestření jsem čtenářům v závěru textu přidala infobox o triatlonu s názvem Zajímavosti v číslech.
Další infobox, tentokrát s profilem Petra Vabrouška a výběrem jeho výsledků jsem také zařadila jako součást informačně-edukativního článku. Mohl by tvořit samostatný text, ale vznikl za stejným účelem jako celý článek o triatlonu, tedy uvést čtenáře do tématu, představit jim disciplínu a člověka, o kterých celý projekt pojednává. Článek vznikal postupně v rámci několika dní, protože bylo potřeba nastudovat v literatuře původ a vývoj sportovní disciplíny. V případě infoboxů (s infoboxy v tomto případě pracuji jako se součástí informačně-edukativního článku) jsem využívala hlavně Vabrouškovu webovou stránku, záznam zábavné talk show Všechnopárty, kde byl triatlonista hostem a webové stránky zmíněné níže.
B. Story
Druhým textem je story, kterou jsem zvolila pro větší žánrovou rozmanitost. Story pojednává o hlavní postavě projektu. Článek se zaměřuje na Petra Vabrouška jako na sportovce a je doplněn hlasy rodiny i veřejnosti. Většinu informací už jsem měla nasbíraných s předešlých setkání s triatlonistou, zbylé informace jsem dohledávala na internetu na stránkách pro sportovce (viz níže Literatura, zdroje). Ačkoli je story zařazená v projektu jako druhý text, byla zpracována nejdříve ze všech textů. Článek vznikal dva dny na konci zimního semestru.
C. Reportáž
Dalším zpracovaným textem je reportáž ze závodu. Vybrala jsem Moraviaman triatlon konaný v červnu roku 2015. Toto Mistrovství republiky v triatlonu na ironmanských tratích konané v Otrokovicích, bylo vybráno pro svou geografickou blízkost, neboť Vabrouškův závodní program je příliš pestrý, než aby šel skloubit termín odevzdání projektu s termínem závodu probíhajícího v České republice. Původně jsem měla v plánu udělat reportáž ze závodu z roku 2016, ale triatlonista započal svoji sezónu v lednu v Izraeli, v únoru zdolával Ironman triatlon na Kubě, začátkem dubna absolvoval etapový přeběh Sahary, v půlce dubna si zaběhl půlmaratón v Brně a v květnu má naplánovaný triatlon na ironmanských tratích na Taiwanu. V České republice se chystá tento muž ze železa závodit v teprve v červnu.
Na Moraviaman triatlon jsem šla v létě roku 2015 dělat jako praktikantka ze Zlínského deníku rozhovor s vítězem. Triatlon mě však natolik zaujal, že jsem v průběhu celého dne nasávala atmosféru a sbírala materiály, které jsem využila v lednu ke zpracování reportáže. Text vznikal přibližně týden, protože bylo potřeba ověřovat některé informace, které jsem si nezaznamenala v průběhu konaného triatlonu.
D. Rozhovor s Vabrouškovým soupeřem
Jako čtvrtý komunikát jsem zvolila rozhovor se soupeřem železného muže. Po úvaze nad žánrovým rozložením textů, jsem se rozhodla komunikát zpracovat formou přepsaného rozhovoru, důvodem byla především skutečnost, že mám v projektu dohromady dva rozhovory, tudíž jsem usoudila, že tak bude zpracování textů pestřejší.
Petr Vabroušek je v Česku a na Slovensku už sedmnáct let neporažený, tudíž se pravděpodobně setkává se svými nejobávanějšími soupeři v zahraničích Ironman triatlonech, shánět však triatlety ve světě nebylo v mých časových možnostech, tudíž jsem kontaktovala Tomáše Ekla, stříbrného vicemistra z Moraviaman triatlonu. Z důvodu vzdálenosti mezi mnou a Eklem žijícím ve Středních Čech, jsem triatlonistu oslovila přes sociální síť, kde jsme se následně dohodli na rozhovoru přes tuto síť. Po zodpovězení otázek jsem vybrala ty potřebné a zajímavé a zpracovala je do přepsaného rozhovoru.
F. Rozhovor s lékařem
Posledním článkem projektu je rozhovor (publicistické interview) se sportovním lékařem. Vzhledem k tomu, že na Zlínsku moc sportovních lékařů/lékařek není, kontaktovala jsem po doporučení několika lidí pohybujících se ve zdravotnictví, doktora Lubomíra Nečase. Jelikož se Nečas kromě ošetřování sportovců zabývá i spoustou jiných aktivit, bylo potřeba si s ním sjednat schůzku několik dní dopředu. Článek jsem plánovala zaměřit na celkové dopady velké fyzické zátěže, tedy i Ironman triatlonů, na lidský organismus. Ačkoli byl pan doktor na domluveném setkání zaneprázdněný a jeho slova byla pod cenzurou Hippokratovy přísahy, měl sdílný a ochotný přístup, díky kterému jsem získala zajímavý materiál ke zpracování rozhovoru.
6. Sebehodnocení
Vypracování záměru i realizace samostatného projektu hodnotím jako zdárné. Všechny zadané texty jsem se snažila zpracovat co nejsvědomitěji. Myslím, že jsem adekvátně dokázala představit jak závodní disciplínu Ironman triatlon, tak i jejího v Česku nejlepšího představitele. Už při volbě tématu jsem dbala na zajímavost, která by neměla příliš ochabnout ani u nesportovců, protože i ti by se mohli přinejmenším pozastavit nad množství kilometrů, které triatleti během utkání zdolávají. Nevěřím, že by u někoho, po přečtení mého samostatného projektu, vzbudil triatlon na tratích Ironmana až takový zájem, že by se rozhodl jeden také absolvovat, což nebylo ani účelem tohoto projektu. Mým záměrem bylo čtenáře seznámit s ne příliš známou disciplínou a rozšířit jim tak obzory na poli sportu, a to jak za pomoci osob zmíněných v textech, tak volbou žánrů, které si myslím, že v mém podání zvládly zvolenou tematiku komplexně obsáhnout.
Všechny články hodnotím jako zdařilé. Největší práci mi dalo zpracování reportáže, kde jsem se snažila zachytit nejen detaily, ale také atmosféru, napětí a emoce jak u samotných sportovců, tak fanoušků. Z mé snahy o dobrou reportáž vyšla nakonec reportáž obsahující některé znaky povídky, jako přirovnávání a glorifikování, což však nehodnotím jako negativum. Nejméně času mi naopak zabralo samotné psaní rozhovoru s lékařem, což bylo z velké části ovlivněno dobře zvolenými otázkami. Největší mezery vidím v rozhovoru s Vabrouškovým soupeřem Tomášem Eklem. Článek by byl určitě lepší, kdyby o železném muži z Česka vypovídal nějaký jeho větší, dlouhodobější zahraniční soupeř, protože jak jsem zmiňovala výše, Vabroušek už několik let nemá na domácí půdě skutečné rivaly, se kterými by pravidelně tvrdě soupeřil. Naopak velmi pozitivně hodnotím v prvním informačně-edukativním článku infobox s názvem Zajímavosti v číslech, který je připojen na závěr textu. Myslím, že poutavou, nenásilnou formou předkládá čtenářům zajímavé informace o závodní disciplíně a sportovcích.
Zajímavý směr, kterým by se téma mohlo dále ubírat, vidím například v hlasech špičkových zahraničních triatletů, které by mohly zaznít v článcích. Stejně poutavé by z mého pohledu bylo, kdyby se mi naskytla možnost udělat reportáž ze zahraničního závodu, například z Havaje, kde se pořádá každoročně mistrovství světa v tomto sportu. Texty by určitě dostaly zajímavější náboj a tím posunuly celý projekt novým směrem. Dále se nabízí v budoucnu navázat na projekt například tématem „Ženy v Ironman triatlonu“, což by určitě nabídlo zajímavý pohled, jak se s disciplínou „pere“ něžné pohlaví, které nemá v tomto triatlonu takové zastoupení jako muži. Následně se na téma Ironman triatlon nabízí projekt, který by byl porovnáním mužů a žen v triatlonu, jejich výkonů, odlišných příprav a reakcí na fyzickou zátěž. V neposlední řadě by bylo také zajímavé sledovat blíže, jaký vliv má na vybraného triatleta provozování Ironman triatlonu, jak se „podepisuje“ tato zátěž na psychické a fyzické stránce člověka, zde by bylo opět zajímavé tyto faktory porovnat u běžného triatleta a u „rarity“, jak říká doktor Nečas sportovcům, kteří jsou na velkou zátěž nastaveni lépe než běžná populace. Takový projekt už by však spadal více do zdravotně-sociální specializace a bylo by k jeho vypracování potřeba získávat data i několik let.
7. Literatura, zdroje + konkurenční projekty
Za největší zdroj informací pro svou práci pokládám vedle rozhovorů s osobami vystupujícími v textech v projektu, také rozpravy se členy sportovní redakce Zlínského deníku a webové stránky deníku, které jsem využila k ověření některých informací, tyto a další použité zdroje jsou uvedeny v této kapitole níže.
Literatura:
• EHRLER, Wilfried, MENSCHEL, Christian, MEYER, Jochen. Triatlon. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990. Sport (Olympia).
• FORMÁNEK, Jaroslav. Triatlon: historie, trénink, výsledky. 1. vyd. Praha: Olympia, 2003. ISBN 80-7033-567-X.
• FORMÁNEK, Jaroslav. Plavání na otevřené vodě. Aqua sport & triatlon, 2001, roč. 3, č. 4, s. 16 a 17.
• ŘÍPA, Milan. Nautilus, Bud Light, Gatorade. Aquasport - triatlon - běhání: multisportovní magazín. Dvůr Králové, 2002, roč. 4, č. 4.
• STRANGMÜLER, Jan. Radost a utrpení. Aqua sport & triatlon: časopis pro příznivce plaveckých sportů a triatlonu. Praha, 2000, roč. 2, č. 1.
Internetové zdroje:
• /online/ Dostupné z: http://zlinsky.denik.cz/hledani/?q=Vabrou%C5%A1ek [cit. 1. 12. 2015].
• /online/ Dostupné z: http://www.triatlet.cz/5968-olympionik-jan-celustka-je-mistrem-republiky-na-tratich-olympijskeho-triatlonu.html [cit. 20. 4. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://czechman.cz/nejrychlejsi-ironmanza-74558.html [cit. 20. 4. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://zlinsky.denik.cz/ostatni_region/vitezny-varbousek-s-vyjimkou-prize-money-nic-dalsiho-nesbiram-20130624.html [cit. 10. 3. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://zlinsky.denik.cz/ostatni_region/staci-plavky-bryle-kolo-a-kecky-libi-se-dimenze-triatlonu-vabrouskovi-20160129.html [cit. 5. 3. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://www.triatlet.cz/5356-cesti-dobyvatele-havajskeho-ironmana.html [cit. 20. 4. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://zlinsky.denik.cz/ostatni_region/kral-vabrousek-nemel-konkurenci-i-proto-rekord-odolal-20140622.html [cit. 6. 3. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10090925908-vsechnoparty/216522161600016 [cit. 23. 4. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://www.triatlet.cz/5397-klub-vyvolenych-ironman-pod-8-hodin.html [cit. 20. 4. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://www.petrvabrousek.cz/cs [cit. 21. 3. 2016].
•/online/ Dostupné z:http://www.etriatlon.cz/rozhovory_profily/cr/ironman_dlouhy_tt/43227_v_cilove_rovince_me_prepadla_obrovska
_euforie_rika_tomas_ekl_stribrny_na.html [cit. 11. 3. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://www.databazecitatu.cz/kdo-vitezi-nad-lidmi-je-mocny-kdo-vitezi-nad-sebou-je-nejmocnejsi/ [cit. 18. 4. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://www.svetbehu.cz/bezec-tydne/21181-petr-vabrousek-ironman-a-triatlonista-ktery-hleda-extremy/ [cit. 2. 12. 2015].
• /online/ Dostupné z: http://kulturistika.ronnie.cz/c-12911-petr-vabrousek-ironmana-muze-dat-kazdy.html [cit. 1. 12. 2015].
• /online/ Dostupné z: http://sport.tiscali.cz/cesky-triatlonista-vyhral-nejstudenejsi-maraton-sveta-249830 [cit. 1. 12. 2015].
• /online/ Dostupné z: http://zlinsky.denik.cz/ostatni_region/ironman-petr-vabrousek-dobyl-severni-pol-kde-vyhral-maraton-20150415.html [cit. 1. 12. 2015].
• /online/ Dostupné z: http://sport.idnes.cz/82leta-babicka-startovala-na-havajskem-ironmanu-fl3-/sporty.aspx?c=A121015_113901_sporty_fil [cit. 18. 4. 2016].
• /online/ Dostupné z: http://www.triatlet.cz/5962-tufo-moraviaman-ironmansky-svatek-privitaji-tento-vikend-otrokovice.html [cit. 17. 1. 2016].
•/online/ Dostupné z: http://www.etriatlon.cz/rozhovory_profily/cr/ironman_dlouhy_tt/43227_v_cilove_rovince_me_prepadla_obrovska
_euforie_rika_tomas_ekl_stribrny_na.html [cit. 4. 3. 2016].
Konkurenční projekty
Na katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Univerzity Palackého jsem nenašla žádnou podobnou práci zabývající se Ironman triatlonem ani osobou Petra Vabrouška.