Michal Jelínek

Michal Jelínek

Válka na Ukrajině, způsobená útokem ruského agresora, trvá už dva měsíce. Kromě ztrát na životech či velkých škod v napadené zemi s sebou nese také další okolnosti, které se dotýkají i ostatních států. Vedle jiných problémů se jedná o zvýšené ceny ropy na burzách, kvůli čemuž zdražily pohonné hmoty. Litr benzinu stojí průměrně kolem 42 Kč, u nafty je to přibližně 46 Kč. Mezi služby, jež jsou na tom přímo závislé, patří autoškoly. Některých olomouckých jsme se proto zeptali, jak je současná situace ovlivňuje.
Lubomír Pešák je zakladatelem olomoucké firmy T.S.Bohemia, která se zaměřuje na internetový prodej elektroniky nebo příslušenství pro dům a zahradu. Kromě toho však stojí za dalším zajímavým projektem. Provozuje unikátní muzeum historických vozidel, za jehož vybudování v minulosti obdržel Cenu města Olomouce. Ve Veteran Areně, v níž nalezneme zástupce značek Praga, Aero, Wikov, Jawa či Indian, nyní probíhá zimní pauza. Návštěvníkům se místo znovu otevře 12. května.
Mezinárodní automobilová federace (FIA) ve čtvrtek informovala na svých internetových stránkách o tom, že plánuje navýšení počtu podniků slavné série závodů Formule 1. Chce klást důraz na divácky oblíbené tratě v centrech měst. Mezi navrhovanými metropolemi se objevila i ta hanácká. Olomouc teď bude řešit, jestli akci uspořádá. Místní obyvatelé zmiňují, že taková událost by s sebou nesla klady i zápory.
Ve středu 10. listopadu proběhlo zasedání Akademického senátu Filozofické fakulty Univerzity Palackého (AS FF UP). Hlavním bodem jednání byla volba nového předsedy, kterým se nakonec stal Tomáš Lebeda. Řešilo se také téma týkající se korejských a indonéských studií.
Česká republika - Blíží se vrchol letošní sezony Tipsport extraligy ledního hokeje. Po základní části a předkole play off následuje čtvrtfinále. Souboje osmi nejlepších týmů tohoto ročníku probíhají od čtvrtka 18. března. Nového českého mistra poznáme ve druhé polovině dubna.
Pardubice - Zastupitelstvo města Pardubic odsouhlasilo projekt obnovy chátrajícího stadionu nacházejícího se v centru města, nedaleko hokejové arény. Cena přestavby se vyšplhá na 380 milionů korun. Zrekonstruovaný areál bude sloužit letošnímu nováčkovi nejvyšší fotbalové soutěže u nás, který své domácí zápasy této sezony hraje v pražském Ďolíčku.
Chrudim - Český futsal si po nedávném postupu reprezentace na světový šampionát připsal další cenný výsledek. Celek FK Chrudim v předkole Ligy mistrů vyhrál nad finským mistrem Akaa Futsal 2:1 a postoupil tak do další fáze nejlepší klubové soutěže v Evropě. Ta před letošní sezonou změnila svůj formát, nově se totiž hraje systémem dvojic.
Sobotní vytrvalostní závody mužů i žen ve Finsku odstartují další ročník Světového poháru (SP) v biatlonu. V jeho programu letos nenajdeme některé tradiční destinace - švédský Östersund a německý Ruhpolding. Jak moc koronavirová pandemie ovlivní průběh sezony? A najdou se přemožitelé vládců posledních dvou ročníků?