út., 26. duben 2011 18:43

Alfons Mucha v Ostravě

V ostravském Domě umění probíhá od 23. března do 5. června výstava nejznámějšího českého mezinárodně uznávaného umělce Alfonse Muchy u příležitosti 150 let od jeho narození.

Výstava Alfons Mucha/ 150 let byla zahájena v Obecním domě v Praze, poté byla k vidění v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře. Každá z těchto výstav je jedinečná, protože je připravují různí kurátoři, v Ostravě to jsou Tomoko Sato a Jiří Jůza. Muchovi je nyní věnován téměř celý Dům umění v Ostravě, na ploše 550m2 je vystaveno více než 130 uměleckých děl. Najdeme tam díla z raného dětství, jeho pozdní tvorbu a, co je zajímavé, mezi exponáty je i na 60 Muchových fotografií, které v takovémto množství zatím nikde nebyly vystaveny.

Další specialitou je skica 11. obrazu z cyklu Slovanská epopej - Schůzka na kříži, tento obraz Alegorie dramatických umění byl kvůli své velikosti v České republice za posledních 20 let vystaven jen jednou. Mezi vystavenými díly se nachází i plakáty pro herečku Sarah Bernhardtovou či umělecká díla vytvořená podle Muchových návrhů.

Díla na výstavu zapůjčili soukromí sběratelé i kulturní instituce, většinu děl spravuje Muchova nadace - hlavní partner výstavy.

Pokud se rozhodnete Dům umění navštívit, doporučuji zajít i na výstavu předního rakouského architekta, kterým je Boris Podrecca, jeho stavby najdeme hlavně v Rakousku, Itálii a Německu. Jeho jedinými realizacemi v České republice jsou Rakouský kulturní institut a galerie Oskara Kokoschky v Praze.

 

Zobrazeno 2318 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:40
Pro psaní komentářů se přihlaste